Sobota 9.3.2002
Svátek má Františka

 Hledání:
 


 
 Výběr z vydání:

CESTY: Trak, já a Amerika (22)

MÉDIA: Pokleslý vkus masových médií

ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby!

PRÁVA DÍTĚTE: Spravedlnost dětem

ZE ŽIVOTA: Křižovatka, nebo stoka ?

ODPOVĚDNA: Vševědovy vyčtené vědomosti

MÉDIA: Novácká katastrofa v přímém přenosu.

TÉMA: Znovu týrání zvířat

ZAMYŠLENÍ:Přepepřeno

POSTŘEHY: Těžký život psiska

BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA aneb HLAS LIDU TROCHU JINAK

ZE SVĚTA: Klokkenluider.

EKONOMIKA: Na rovné dani vydělají všichni

MDŽ: Proč slavím den žen

PSÍ PŘÍHODY: Zrcadlové setkání
 Rubriky:
 HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě

9.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Svobodné volby!
Jan Kovanic
Před námi jsou další volby. Samozřejmě, že svobodné. Před tuctem let tomu tak bylo po dlouhé době poprvé. Tehdy jsem psal: "Naším cílem jsou teď svobodné volby, každý cíl je však jen bod na cestě. A demokracie je cesta, která přesahuje všechny cíle." [To platí furt, akorát jsem netušil, že jde o "tao":-] K historickému materiálu z roku 1990 přidávám současné komentáře v [závorkách]:

7.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naši dobrodinci
Jan Kovanic
Budeme se mít dobře. Rodiny s malými dětmi i důchodci. Hloupí i chytří, zdraví i nemocní, prostě všichni občané tohoto ráje na pohled. Všade vůkol se budou rozprostírat nekonečné možnosti kvalitního vzdělání, lékařské péče, bydlení, podpory ve starobě i chudobě. Platy se zvýší a nezaměstnanost sníží.

5.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Pátá kolona
Jan Kovanic
Před 61 lety, 4. března 1941, pronesl Konrád Henlein ve Vídni projev, ve kterém zhodnotil podíl sudetských Němců na zničení Československa:

2.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak Novákovi o nic nepřišli
Jan Kovanic
V červnu 1998 jsem tu psal o některých důsledcích měnové reformy v roce 1953. Tedy o tom, jak komunisti dovedli zemi pět let po změně režimu "zu grund". Opakuji tento svůj text pro nové čtenáře Psa. Vybral jsem ho k nedávno proběhlému nenápadnému výročí "Vítězného února". Komunisté se dodnes zaklínají svou sociálností. Jejich praxe však ukazuje, že okrádali i nemajetné:

28.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukázat klacek a vycenit zuby
Jan Kovanic
Říkala mi teď nedávno jedna známá, že se děsí výroků, jaké slyší ze strany německých a rakouských "sudeťáků". Vysvětlil jsem jí, že se děsit nemusí, že má být naopak ráda: Podobné výroky totiž od skalních revanšistů zaznívají už desítky let, jenom u nás nebyly po roce 1989 publikovány. Stále bylo veřejnosti předkládáno, že protičeské výpady ze strany odsunutých Němců vlastně ani neexistují. Ale ony existují, a je dobře, že je slyšíme. Je dobře, že je slyší i jiní. Tyto hlasy samy o sobě nepředstavují nějaké fatální nebezpečí. Jsou to jen klacky ležící na cestě, kterou prošly česko-německé vztahy.

26.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Nordické lsti
Jan Kovanic
Členství v Evropské unii nás ochrání před českou vychcaností. Ovšem nepochybuji, že okamžitě přejdeme, jak je jinde v Evropě zvykem, na nordické lsti.

23.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naše skóre
Jan Kovanic
Němečtí historikové popisují oběti války tak, aby jejich poměr byl pokud možno vyrovnaný. Každá jednotlivá smrt je bolestná, to přece není hokejový zápas! Lživá statistika však dělá z Čechů děsné šelmy, když tak hrozně řádili za míru, a z Němců přiměřené zločince, vždyť byla válka...

21.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Meze snesitelnosti aneb Otroci komunismu
Jan Kovanic
V poválečném vývoji sovětských raket je málokdy zmiňován přínos německých odborníků a německé techniky. Zatímco Američané "ukořistili" nejvyšší špičky německého (i nacistického) raketnictví, např. (válečného zločince) von Brauna, Rusové si odvezli většinu dokumentace a celé transporty různých odborníků. Účelem tohoto textu není poukazovat na spolupráci německých vědců na vývoji zbraní, které terorizovaly Londýn, ale zopakovat některé body svědectví, které přinesl německý odborník Kurt Magnus.

19.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ruka trhu a neviditelný návrat komunismu
Jan Kovanic
Je dobré nespoléhat se na jediný úd, byť to byla velice schopná ruka trhu. Obchodní ruka trhu je nemyslitelná bez tvořivé ruky práce. Taky je dobré mít nohy, které nás drží na zemi. Taky je dobré mít hlavu, abychom přemýšleli, kam máme jít a co máme dělat. Samotný trh bez etiky vede samospádem k rozvoji krimimality všeho druhu, ke zločinům a lidským neštěstím. A nakonec i k vítězství komunismu!

16.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Česko-německé vztahy v kontextu evropské historie
Jan Kovanic
Jaké jsou? Záleží na tom, odkud se díváme a odkud čerpáme informace. V rozsáhlém americkém cyklu "Století válek" (The Century Of Warfare) se v dílu, který pojednával o likvidaci Československa, ukazoval na mapě jako "Sudety" jakýsi malinký kroužek v okolí Ašského výběžku, když se hovořilo o Benešově odporu, byl na obrazovce Hácha a když se referovalo o 15. březnu 1939, byly použity nacistické propagandistické materiály s hajlujícími pražskými Němci...

14.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Oběti rudého moru
Jan Kovanic
Skoro všichni jsme byli nakaženi rudým morem - někdo více, někdo méně. Málokdo se snažil léčit nemocný organismus společnosti, většina brala různé znecitlivující pilulky (koníčky, chaty, televizní zábavu, alkohol...). Někdo byl bezděčný bacilonosič, avšak byli tu zločinci, kteří tuto infekci záměrně rozšiřovali!

12.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Bylo nás dvacet pět
Jan Kovanic
Docela dost "Kovaniců" dělá do počítačů, mají něco společného s ekonomikou, elektřinou a jádrem. I moje žena je absolventkou jaderné průmyslovky. Ten čtenář, co furt píše "nebojím se komunistů, bojím se Kovaniců", se ale bát nemusí. My jsme hodní.

9.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vztahy Německa k Česku jsou testem německého evropanství
Jan Kovanic
"Myslím si, že vztahy Německa k českému sousedu nesvědčí o spolehlivosti německého evropanství. Spíš německého panství." Ze čtyři roky starého textu jsem jen vypustil několik nevhodných slov:

7.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sověty + imperialismus = komunismus
Jan Kovanic
Původně to heslo znělo "sověty + elektrifikace = komunismus". Ale už v roce 1938 Stalin vytýčil velký cíl: "Zaměnit kapitalistické obklíčení socialistickým obklíčením... do té doby, dokud se poslední země na světě nestane republikou v rámci SSSR."

5.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Všechny lidské a nelidské bytosti
Jan Kovanic
Prý jsme po válce provedli "etnickou čistku tří milionů lidských bytostí". Tyto "lidské bytosti" se ještě chviličku předtím považovaly za "nadlidské bytosti". A jsou-li nad-lidé, jsou i pod-lidé. Mezi ty nelidské bytosti patřila i moje rodina.

2.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Češi, Němci a sudetští Němci
31.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Svědkové obžaloby
29.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Naše břevno
28.1. DOKUMENT: Stanovisko k sudetské otázce - 20 bodů
28.1. DOKUMENT: Osm karlovarských bodů
26.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Radostná cesta k socialismu
24.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Rakousko, domov náš
22.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Pravda a láska musí zvítězit i lží a nenávistí
19.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Goebbelsovská kampaň proti Temelínu pokračuje
17.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zničit pacholka Železného III
15.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Není lepší příležitost, jak zbohatnout
12.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Podivná internacionála
10.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Musíte nám pomáhat
8.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Komunistická pravda o Finsku
5.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Lež, zvaná komunismus
3.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Poskytněme trošku brutality i Čečně!
1.1. ŠAMANOVO DOUPĚ: Vánoční šála
29.12. ŠAMANOVY NÁVRATY: Budoucí krach tržišť
27.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Jak soudruh premiér Štrougal přibyl do rodného kraje
25.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Nejkrásnější dárek