19.2. POLITIKA: Pozvěme Američany k nám!
Martin Říman
Poláci prý jednají o přemístění vojenských základen USA na své území. Pokud tak opravdu činí, jednají nesmírně moudře. Měli bychom je následovat.
Webová stránka Martina Římana
19.2. POLITIKA: Několik otázek pro komunisty
Jiří Pehe
Komunistická strana je třináct let po pádu komunistického režimu v situaci, kdy může být jazýčkem na vahách, který rozhodne o příštím prezidentovi. Z prohlášení různých činitelů strany přitom plyne, že ve výběru mezi zatím známými kandidáty pro třetí volbu-Václavem Klausem a Janem Sokolem-dává KSČM přednost Klausovi. Na otázku, proč tomu tak je, existuje několik možných odpovědí, které by měly dělat starosti všem demokratům.
Webová stránka Jiřího Pehe
19.2. GLOSA: Leninovi válečníci
Zdeněk Švácha
"Saddám Husajn musí být odzbrojen diplomatickou cestou," řekl na protiválečné demonstraci Erazim Kohák. Hollywodská smetánka už prohlásila prezidenta Bushe za válečného štváče a uvědomělé studentstvo mu rovnou lepilo Hitlerův knírek. Česká televize, jindy politicky korektní, pečlivě odcitovala každého, kdo Bushe nazval pitomým hovadem.
18.2. TÉMA: Jak žijí penzisté v Evropské unii?
Petr Gola
Tak jako všude ve vyspělém světě představuje odchod zaměstnanců
do důchodu závažný problém, je i v Evropské unii této problematice věnována
veliká pozornost. V Evropské unii docházelo během několika posledních let
k zásadním změnám na politiku odchodu občanů do starobního důchodu... článek podrobně rozebírá důchodovou politiku jednotlivých členů Unie, ale i např USA.
18.2. POLITIKA: Kdo vítězí a kdo parazituje na irácké frontě?
Jiří Sezemský
Demokratický svět se semknul po bezprecedentním teroristickém útoku 11. září 2001 v boji proti terorismu, ohrožujícímu tradiční hodnoty západní civilizace. Zdá se, že dnes je tato jednota minulostí, což může mít dalekosáhlé následky pro celý svět. Postoje k Iráku odhalily více či méně skryté animozity a ambice jednotlivých hráčů, přičemž v této hře zatím vítězí ti, kteří měli dávno zmizet na smetišti dějin.
18.2. NÁZOR: Zombie z brežněvovských časů.
Václav Vlk
Vypadá to jako dejavue. Najednou pochodují městy západního světa milionové davy , nad hlavami rudé zástavy a hesla proti válce a skandují " Mír, Mír ..všem Mír" a reportéři všech TV stanic a radií na celém světě "objektivně " komentují rozhořčení světové veřejnosti proti silám "války a imperialismu".
18.2. POLITIKA: Pacifisté všech zemí …
Michal Simkanič
O víkendu si dali dostaveníčko pacifisté z celého světa, aby nám válečným štváčům trochu otevřeli oči a vysvětlili nám, že když se někdo bude chystat nás napadnout, je potřeba se na to hezky obléknout, nechat doma všechny zbraně, aby nás to nepokoušelo k nějaké neuvážené sebeobraně a nechat si pěkně rozbít hubu.
18.2. VOLBA: Změna ústavy a prezidentské kompetence
Tomáš Haas
Zda bude prezident republiky volen přímou volbou nebo ne, není ještě známo. Možná, že parlament na
třetí pokus dokáže prezidenta zvolit, ale i pokud se tak stane, je jisté, že slabiny současného
ústavního systému, ilustrované neschopností parlamentu dostát důstojnou formou jedné ze svých
základních povinností, budou vyžadovat hlubší pohled na základní zákon země, postavení a kompetence
ústavních institucí a činitelů, způsob voleb do těchto institucí a voleb jejich činitelů, jejich
pravomoce a jejich odpovědnost.
17.2. NEZAMĚSTNANOST: Ordinuje vláda ten správný lék?
Michal Kadlec
V této mrazem obklíčené době se v našem malém Česku setkávají dvě velice nelichotivé události... jednou z nich jak z názvu plyne autor myslí nezaměstnanost a druhou je volba prezidenta...
17.2. POLITIKA: Užitečná krize - víme více o NATO
IvanGabal
NATO zajisté překoná svou dnešní vnitřní rozpolcenost ve věci pomoci Turecku v jeho obraně, dobere se jakési konstruktivní odpovědi a obnoví svou schopnost dohody. Bylo by však chybou nevyvodit z jeho dnešní krize závěry pro naši vlastní bezpečnost a její zajištění.
17.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Sokolovo smíření
Jan Kovanic
Pan Jan Sokol by se mi nelíbil jako český prezident. Nelíbil se mi ani jako český ministr školství, který za svého ministrování pravil, že "vysokoškoláků máme dost". Nelíbí se mi Sokolovy smiřovačky se sudeťáky. Co to vlastně podepsal dnešní koaliční prezidentský kandidát před osmi lety? Tento dokument:
17.2. POLITIKA: Komunisti nám zvolí prezidenta
Jaroslav Jirát
Jediné, čím se současná komunistická strana od své matky liší je, že nemá za zadkem Varšavskou smlouvu a světovou socialistickou soustavu v čele se Sovětským svazem.
17.2. REAKCE: Nestalo se nic tak zvláštního.
Pavel Kuthan
Těmito slovy okomentoval pan Svoboda v nedělní Sedmičce skutečnost
nákupu čtyř Superlebů se zbytečnou výbavou pro ministerstvo dopravy...
14.2. POLITIKA: Mír světu, klid Evropě.
Jaroslav Šula
Aliance je roztříštěna, Evropa se názorově rozdělila, francouzko -
německé partnerství rozvířilo polemiku o rozdílnosti v transatlantických
vztazích. Příčinou sváru je Irák, totalitní husajnova vláda, nereagující na
světové výzvy o pořádku a míru. Jak postupovat dále, to je dilema těchto dnů
a hodin.
14.2. POLITIKA: Co dali Havel a Klaus demokracii
Jiří Pehe
V hodnoceních domácích politických výkonů Václava Havla zůstává poněkud stranou zájmu jeho zásadní příspěvek do diskuse o povaze demokracie. Také se vytrácí skutečnost, že mnohé, co Havel o demokracii řekl nebo napsal, bylo výsledkem produktivní myšlenkové konfrontace s Václavem Klausem.
Webová stránka Jiřího Pehe
|