18.2. TÉMA: Jak žijí penzisté v Evropské unii?
Petr Gola
Tak jako všude ve vyspělém světě představuje odchod zaměstnanců
do důchodu závažný problém, je i v Evropské unii této problematice věnována
veliká pozornost. V Evropské unii docházelo během několika posledních let
k zásadním změnám na politiku odchodu občanů do starobního důchodu... článek podrobně rozebírá důchodovou politiku jednotlivých členů Unie, ale i např USA.
18.2. EKONOMIKA: Vyčkávání i v predikcích
(hof)
V horizontu měsíce se odhady pro jednotlivé trhy pohybují velmi blízko současných hodnot a předpokládají nejvýše 3% růst, v šestiměsíčním horizontu je optimismus patrnější.
17.2. NEZAMĚSTNANOST: Ordinuje vláda ten správný lék?
Michal Kadlec
V této mrazem obklíčené době se v našem malém Česku setkávají dvě velice nelichotivé události... jednou z nich jak z názvu plyne autor myslí nezaměstnanost a druhou je volba prezidenta...
17.2. OSOBNÍ ÚDAJE: Zrušte zbytečný úřad
Petr Paulczyňski
V uplynulých dnech rozpoutal Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) kampaň, která dělá zločince z těch podnikatelů ( zaměstnavatelů), kteří se brání zneužívání svého majetku. Jde o to, že chudák zaměstnanec, který si v pracovní době na cizím počítači vyřizuje své soukromé věci je neuvěřitelně šikanován svým zaměstnavatelem, který chce aby v práci pracoval.
12.2. EKONOMIKA: Deflace a úrokové sazby
Martin Pavlík
Další očekávání na výši sazeb se přiklání spíše ke stabilní úrovni a to v horizontu prvního čtvrtletí. Pokud dojde k jejich snížení, bude to nejspíše pod vlivem reakce ECB na ekonomiku Unie.
12.2. ZAMYŠLENÍ Z FLORIDY: Nekuřákem za trest
Mirek Pesat
Úvaha o sobectví kuřáků a ekonomické stránce kouření - konkrétněji o využívání pracovní doby kuřáky...
11.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Haléřová záležitost
Jan Kovanic
Česká republika a Černá Hora jsou i po druhém volebním aktu
bez prezidenta. Spojené státy se chystají zaútočit na Irák v koalici až devadesáti států - možná i bez požehnání OSN a NATO. Jablonecká mincovna přestala razit desetihaléře a dvacetihaléře. Pro dnešek vynechám světodějné události a zmíním tento zanedbatelný problém.
11.2. EKONOMIKA: Irák, Irák a zase Irák
Dušan Duda
Nerad bych opakoval slova svých kolegů, avšak v současnosti neexistuje silnější páka na ovlivnění pohybu kapitálových trhů, než je vývoj událostí na Blízkém Východě. Doslova "vše" se točí okolo otázky, kdy vypukne válka.
7.2. POLITIKA: Se Špidlou a Škromachem vpřed argentinskou cestou!
Václav Vlk
Myslíte si, že poněkud přeslazený připitomělý film může mít něco společného s tím, že v nedávných dnech otevřela španělská vláda dveře k návratu všem Španělům a potomkům Španělů, kteří se kdy odstěhovali do zahraničí? Nebo si myslíte že to spojitost nemá? Bohužel má. Velkou. A pro nás varující. Ono totiž nejde ani tak o Španěly a jejich potomky odkudkoliv.Jde hlavně o prchající obyvatelstvo Argentiny, která skončila ,když doslova vše prosocializovala ,naprostým státním finančním krachem.
6.2. POLITIKA: Reforma veřejných financí? Zapomeňte!
Jiří Sezemský
Ve víru událostí kolem volby prezidenta poněkud ustoupila do pozadí jiná významná témata. Ministr financí Bohuslav Sobotka připravil návrh reformy veřejných financí, který v současné době posuzuje premiérův expertní tým. Dosavadní signály naznačují, že nejsilnější vládní strana je nejednotná a nepředvídatelná nejen v otázce prezidentské volby, ale i v přípravě zásadních programových kroků.
6.2. SPOLEČNOST: Škromachova segregace
Aleš Müller
V událostech kolem prezidentských voleb trochu zanikla iniciativa ministra Škromacha na změnu nemocenského pojištění.
Navrhuje, aby nemocenskou platil zaměstnavatel, nikoliv stát, jak je tomu dnes. Slibuje sice jisté kompenzace, ukazuje nějaké propočty, ale to je jen vějička. Chování lidí se totiž po případném zavedení této změny podstatně změní a stávající propočty budou na hony vzdálené od reality.
5.2. EKONOMIKA: Koruna k euru posílí
Markéta Hofferová
Krátkodobé i dlouhodobé odhady vývoje úrokových sazeb se pohybují kolem současných hodnot. Experti očekávají posílení koruny k euru a v jednoměsíčním horizontu i k dolaru.
4.2. EKONOMIKA: Trhy jsou nervózní
Aleš Vávra
Ohlašování hospodářských výsledků firem za poslední čtvrtletí loňského roku je pomalu u konce, klíčová makrozpráva o GDP již také byla zveřejněna. Je asi jasné, že americké akciové trhy teď bude ovlivňovat především situace kolem Iráku.
3.2. ZE ŽIVOTA: Manažeři bez manéže: Odborné znalosti.
Jan Hurych
Je až překvapivé, že manažeři na západě často nepotřebují příliš
hluboké technické znalosti - ovšem to slovo "hluboké" má různou
"hloubku", podle oboru a druhu problémů, které musí manažer řešit.
Ano, těch detailních znalostí potřebují dost málo, protože mají buď své
odborníky nebo najaté konzultanty. Ovšem ne zas tak málo, aby nemohli udělat
většinu rozhodnutí sami, bez odborníků. Musí mít, jak se říká,
"dobrý přehled".
31.1. OHLAS: Ani Rada ČT mi nemůže dát oprávnění, abych vyhodil bezmála tři milióny oknem
Petr Klimeš
Článek je vyjádřením prozatímního ředitele ČT: Někteří členové Rady České televize mě veřejně kritizovali za to, že jsem zahájil
restrukturalizaci České televize z pozice jejího prozatímního ředitele a že jsem tomuto kroku poskytl
publicitu. Musím zdůraznit, že Česká televize po létech stagnace restrukturalizaci nutně potřebuje.
Ještě v loňském roce pracovala s parametry reálných příjmu z roku 2000...
|