20.3. TÉMA: Ochrana investic
Lubomír Ptáček
Zdá se mně, že málokterý komentátor uvádí v kauze Lauder vs. ČR skutečnost, že se řídí především mezinárodní smlouvou mezi ČR a USA o ochraně investic. Trochu jsem si v ní četl, neprávníkovi se čte dost špatně. Snažil jsem se však, jak se říká, pochopit "ducha smlouvy"... Komentářů k článku:
19.3. EKONOMIKA: Sníží Fed úrokové sazby?
Jozef Kovalovský, Martin Kocura
Do popředí zájmu se nyní dostávají úvahy o možném snížení úrokových sazeb v USA. Především data z trhu práce a o spotřebitelské důvěře ukazují, že se americké ekonomice stále nedaří nastartovat růst. Komentářů k článku:
18.3. EKONOMIKA: Investoři hledají jistotu
Patrik Müller
George Bush označil včerejší den za "okamžik pravdy" a poslední šanci pro diplomacii. 17. březen měl být podle jeho slov posledním termínem, kdy Rada bezpečnosti OSN mohla hlasovat o nové rezoluci připravující půdu pro útok na Irák. Komentářů k článku:
14.3. OHLAS: Rada pro Gentlemana - Jak investovat
Petr Paleta
Ve včerejším Psu popisoval Gentleman svou neblahou zkušenost s investicí do podílových fondů a označil ji za „legalizovanou defraudaci“. Obávám se, že je Gentleman úplně mimo a stal se obětí své totální ekonomické neznalosti (a samozřejmě také neblahé situace na světových trzích). Bohužel, není v tom sám, ve školních osnovách základy praktické ekonomie chybí a ani sdělovací prostředky se tomuto tématu příliš nevěnují, takže průměrný český občan je v této oblasti úplný analfabet, alespoň pokud mohu soudit podle mnoha svých přátel. Proto jsem se pokusil dát dohromady první lekci. Komentářů k článku:
12.3. EKONOMIKA: ČNB vyčká se snížením sazeb
Petr Kostinec
Vývoj cenové hladiny je příznivý a ČNB tak umožňuje další pokles úrokových sazeb, které jsou po čtvrtečním snížení úrokových sazeb ECB na stejné úrovni jako úrokové sazby v eurozóně. Vzhledem k dřívějšímu vyjádření guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy se jeví jako pravděpodobnější, že ČNB vyčká se snížením sazeb na konec dubna. Komentářů k článku:
11.3. TÉMA: Kolik stojí české televize?
Nikolaj Savický
Je Česká televize “postkomunistický gigant” a “nehospodárný bumbrlíček” jak tvrdí Mrož,
nebo “efektivně hospodařící podnik”, jak prohlašuje její prozatímní
ředitel Petr Klimeš? Není složité zjistit, jaké jsou příjmy a výdaje České
televize, jak se vyvíjely, kolik čeho vyrobila a vysílala atd. To všechno je
standardním obsahem jejích ročenek, výročních zpráv Rady České televize a
v různých sestavách byly tyto údaje mnohokrát publikovány i jinde. Tato
absolutní čísla, jakkoli přesná, však neodpovídají na tu nejprostší otázku: je to hodně nebo málo?
Jinými slovy: je Česká televize z pohledu diváka laciná nebo drahá? Komentářů k článku:
11.3. EKONOMIKA: Pesimismus na akciových trzích nezměněn
Zdeněk Šafka
Mezinárodní akciové trhy se i nadále nemají čím chlubit. Reálně také není důvod, proč by se stávající situace zlepšila. Hospodářské výsledky za loňský rok jsou zpravidla slabší, než se čekalo a než byla dřívější očekávání. Komentářů k článku:
6.3. ČESKÁ TELEVIZE: Pocity a realita
Petr Klimeš
V úterním úvodníku Neviditelného psa si pan Mrož všímá neúspěšné volby generálního ředitele ČT a chápe ji jako zásadní nezdar. Přitom jde o věc, která by za normálních okolností ani neměla vzbuzovat větší pozornost. Člověk, který stojí v čele jakékoli z institucí veřejné služby, by měl občana demokratického státu začít zajímat až v okamžiku, kdy dotyčný podnik buď funguje špatně, směřuje k bankrotu, nebo se jeho služby neúměrně prodražují... více v článku Komentářů k článku:
5.3. NÁZOR: Společenství chudých a pragmatický postup.
Jaroslav Teplý
...Připravovat privatisaci vytvářením přechodných státních podniků je pragmatické myšlení nezatížené
ideologickými zábranami. V Praze se tím zabýval prof. Mlčoch... Komentářů k článku:
5.3. EKONOMIKA: Pozitivní výhled pro české dluhopisy
Jiří Jaroš
Přesto, že ČNB ponechala v minulém týdnu klíčové úrokové sazby beze změny a v druhé polovině týdne zejména dluhopisy na delším konci výnosové křivky prošly menší cenovou korekcí, zůstává výhled pro tuzemské dluhopisy pro nejbližší měsíce spíše pozitivní. Komentářů k článku:
4.3. EKONOMIKA: Důvěra a Irák
Leoš Jirman
Irák a důvěra byla asi nejpoužívanější slova v minulém týdnu na akciových trzích. Důvěra investorů byla otřesena oznámením společnosti Ahold o "účetních nesrovnalostech". Komentářů k článku:
26.2. EKONOMIKA: České podniky se s posílením koruny vypořádaly
Martin Pátek
Pondělní zveřejnění výsledku zahraničního obchodu prodlužuje sérii příznivých zpráv týkajících se výkonnosti české ekonomiky, a to i přestože globální ekonomický vývoj stagnuje. Komentářů k článku:
25.2. EKONOMIKA: Bankovní terorismus
Michal Simkanič
S pádem další banky se s novou naléhavostí otevírá otázka nad pravidly, kterými je vázána Česká národní banka. Těžko můžeme zapomenout na velmi podivné převzetí IPB, ke kterému došlo na začátku léta 2000 a které je dodnes národní ostudou, krytou socialisty všech barev. Komentářů k článku:
25.2. EKONOMIKA: Období pesimismu je obvykle nákupní příležitostí
Daniel Kukačka
V lednu očekávali investoři v nejhorším případě krátký vojenský zásah, nyní se konsensus pomalu přiklání k vleklé válce, která by podle MMF mohla snížil globální ekonomický růst až o polovinu. Komentářů k článku:
24.2. ROZŠÍŘENÍ: Finanční rozšíření EU
Vojtěch Kment
Česko obdrží na hlavu z EU pouze asi 1/10 čistých příjmů, které dříve získávali slabí přistupující jako Portugalsko, Řecko nebo Irsko. Rozšířená verze článku autora z HN.
Komentářů k článku:
|