11.4. BURIANOVA KULTURNÍ OZDRAVOVNA (15)
Jan Burian
Někdy je dobré udělat přestávku a jen mlčet...
(Burianova stránka) Komentářů k článku:
11.4. FEJETON: Spreje a sprejeři
Alex Koenigsmark
"Kdybych ho chytil," pravil psychiatr ponuře, "tag mu dám přes držku."... pronesl autorův přítel, ale nedal nýbrž... klikněte si:-), budete pobaveni. Komentářů k článku:
11.4. FILM: Rozhovor s Janem Hřebejkem
Ondřej Stratilík
Jak moc je Pupendo současné?
No, já myslím, že to, co je současné, je humor a potom to jsou charaktery postav.
Současný není, aspoň bych teda řekl, ten kontext, pochopitelně. Nežijeme
v totalitě. Chci věřit, že lidé nemají tak sebedestruktivní ráz, jako mají
postavy ve filmu. Ale ty charaktery, myslím, nezmizely. Film je taky o rodičích a
dětech, je o věcech, ve kterých všichni žijeme a díky Petru Šabachovi je tam
několik originálních komických scén. Komentářů k článku:
10.4. ZE ZAHRANIČÍ: Politika dobrých úmyslů
Kniha nizozemského filosofa Hanse Achterhuise Politika dobrých úmyslů vyšla v
roce 1999 po zásahu NATO v Jugoslávii. Zde Vám předkládám dvě kratičké ukázky, celou ukázku z této knihy (která by snad, co nejdříve měla vyjít) najdete na webu Ústavu státu a filosofie Komentářů k článku:
9.4. O KNIHÁCH: Vaculíková aneb vzpomínka na Jana Lopatku
Michal Matoušek
Tento článek autor věnuje kritikovi Lopatkovi...Má-li hodnota knížky tkvět v její otevřenosti, nechť tedy knížka doopravdy
otevřená je. Komentářů k článku:
8.4. VÝSTAVA: Bakchus kontra mystik
(Artforum)
Blahobytná postava, zvídavé oči maličko ironicky pozorující dění kolem sebe z Rumcajsovského obličeje, takový je Tomáš Bím. Naproti němu asketická postava s dlouhými rovnými vlasy a očima zahleděnýma někam mimo všední realitu, patří Janu Hískovi. Komentářů k článku:
8.4. HUDBA A ZVUK: Liszt a Grieg
Lubomír Fendrych
Forbína Co tu ta předromantická hudba pořád chce? - přípodoteky Neznámá partitura G. Pucciniho; Hudební festival A. Dvořáka v Příbrami - recenze Karel Ančerl: Stravinskij Oedipus Rex , Symhony of Psalms (J. Desailly vypravěč, I. Žídek, V.Soukupová, K.Berman, E. Haken, Pražský filharmonický sbor a Českou filharmonii řídí Karel Ančerl); Edvard Hagerup Grieg Koncert pro klavír a orchestr a moll op.16, Sergej Rachmaninov Koncert pro klavír c moll op. 18 (Jan Simon SOČR Válek) - ftipy - Liszt a Grieg Komentářů k článku:
8.4. ARCHITEKTURA: Olympiáda v Praze? Žádná novinka!
Zdeněk Lukeš
Nedávno proběhla tiskem zpráva, že by se Česká republika mohla ucházet o uspořádání Olympiády někdy v roce 2020. V této souvislosti si my - pamětníci - vybavíme podobnou iniciativu z roku 1968. Komentářů k článku:
7.4. ARCHITEKTURA:Památkáři k případu kavárny ve Vodních kasárnách v Olomouci
Irena Blažková
Na stránkách e-Architekt a Neviditelný pes byly publikovány články Jaroslava Macha a Zdeňka Lukeše o případu olomoucké kavárny Illy umístěné v objektu tzv. Vodních kasáren v Olomouci, které vzbudily značný ohlas mezi čtenáři těchto novin. Protože většina příspěvků obsahovala výtky na adresu památkářů i samotné články jsou kritikou naší práce, pokládám za nutné uvést na pravou míru myšlenky, které jsou nám podsouvány, a to zřejmě bez znalosti faktů. Komentářů k článku:
7.4. FEJETON: Tunel s uměním
Alex Koenigsmark
Umění...japonská umělkyně, na kterou nikdy nezapomenu, si nacpala do mnohem větší podprsenky, než jakou skutečně potřebovala, kusy červeného melounu, tyto vyndávala a za nelidského vřeštění je sama požívala... Komentářů k článku:
4.4. FILM: Vesničko, má, krajně středisková
Ondřej Stratilík
Idylka odpočinku, značné nezávislosti, uvolněnosti, barevná příroda, sympatičtí a otevření lidé. Tak tyto atributy a mnohé další se v novém českém filmu Městečko režiséra Jana Krause budou hledat velmi těžko, pokud vůbec k nalezení budou. Komentářů k článku:
2.4. IMAX: Tyranosaurus na mě vycenil zuby!
Jiří Wagner
Padalo na mě kamení, s pterodaktylem jsme si pomalu začali tykat a dinosaurus mi skoro ukousnul hlavu! Tak silný zážitek si divák může odnést po zhlédnutí 3D filmu Tyranosaurus Rex natočeném technikou IMAX a promítaném v novém Paláci Flora v Praze na Žižkově. Komentářů k článku:
2.4. FILM: Sex, smrt a primář Sova
František Schilla
Krev a sperma tečou proudem v rakouském filmu z prostředí kolem sanitek Přijď, sladká smrti (Komm,
süßer Tod). Námět se týká tématu, jež občas tu či onde vybublá na veřejnost: pokušení zakalkulovat
smrt člověka do rutinního byznysu v některých "pomahačských" odvětvích. (Rakouskem v uplynulých
desetiletích otřáslo v daném ohledu více skandálů; vše dosavadní ovšem překonal a zastínil poměrně
nedávný celonárodní skandál v Polsku, kde lékaři z některých nemocnic "spolupracovali" jako svérázní
"dodavatelé" s vybranými pohřebními ústavy.) Komentářů k článku:
1.4. FILM: Pupendo
Robert Rameš
Film Pupendo je dalším sitcomovým nefilmem Jana Hřebejka. Přes výborné herecké výkony Bolka Polívky, Evy Holubové, Jiřího Pechy a Pavla Lišky, skvělé dialogy, které se v českém filmu objevují v porevoluční kinematografii sporadicky, a snahu o zobrazení marastu 80. let, který pokřivuje charaktery a znepřáteluje lidi, nemá film jednolitý děj, často ztrácí dech a ponechává diváka jako vnějšího pozorovatele. Komentářů k článku:
29.3. NÁŠ RYBNÍK: Umělec je rezonanční deskou své doby
JITA Splítková
Končí březen a i přes to, že se na nás směje sluníčko, není nám veselo. Na apríla si lidi tropí žertíky a nechávají kolegy volat do ZOO panu Hrochovi. Na apríla začala kariéra jednoho velkého umělce. Pojďme si o něm trochu popovídat, ono je to vlastně aktuální. Komentářů k článku:
|