16.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zastavte Renegáta aneb K čemu české supersoniky a Proč Gripeny
Jan Kovanic
Diplomaté z bruselského hlavního kvartýru NATO se kolem roku 1998 ptali našich diplomatů, k čemu, proboha, potřebujeme tak nákladné stroje. "Chcete snad válčit s Polskem nebo s Rakouskem? Snad máte jiné priority?" Přitom z vojenského hlediska bylo jasné, že se nějak o své vlastní území musíme postarat sami. Zdálo se, že budou stačit ALCY, vyzbrojené raketami. V případně nutnosti přijde alianční výpomoc z blízkého zahraničí. Taky jsem si to myslel. Čas však oponou trhnul a datum onoho trhu je 11. září 2001. Komentářů k článku:
2.12. ŠAMANOVO DOUPĚ: Síly reakce NATO v Liberci
Jan Kovanic
"Reakce" znamená odpověď na útok, na vojenský tlak. Nikoli přihlížení vraždění jako v Srebrenici, nikoli přihlížení několikaletému bombardování velkoměsta jako v Sarajevu, nikoli "monitorování" událostí jako kdekoli jinde! K reakci R ovšem musí být i síla F, kterou zatím projevila pouze vojska N (NATO). Součástí NRF je od 1. 12. 2003 i multinárodní prapor se sídlem v Liberci. Komentářů k článku:
27.11. IRÁK: Proč pojede nemocnice domů?
Jana Hybášková
Nemocnice v Basře na základě rozhodnutí vlády ukončila svoji činnost k 20.11. Na britské základně zůstane 80 českých vojenských policistů. Podle vojáků byla Basra dosud nejtěžší misí, kterou AČR plnila. Komentářů k článku:
12.11. HISTORIE: Arras 1915
Pavel J. Kuthan
Již před vypuknutím I. světové války žilo ve Francii asi 10.000 Čechů a Slováků. Z toho asi 2.000 jich žilo v samotné Paříži. Tito Češi a Slováci se sdružovali v řadě krajanských či vlasteneckých spolků. Již od roku 1891 existoval v Paříži Sokol. V r.1907 vznikl českoslovanský vzdělávací spolek "Rovnost". Tyto dvě organizace měly po vypuknutí I. světové války v r. 1914 též rozhodující vliv na další následné události čs. krajanského života ve Francii a vznik jedné z prvních českých jednotek od bitvy na Bílé hoře r.1620 - "Rota Nazdar" (ve stejnou dobu vzniká tehdy v r.1914 v Rusku z tamních čs. dobrovolníků tzv. Česká družina a v Srbsku se hlásí mnoho čs. dobrovolníků do srbského vojska). Komentářů k článku:
10.11. HISTORIE: Nazdar
Milan Hulík
čeští vojáci roty NAZDAR. Vojáci české jednotky, která vznikla ještě předtím, než samotná idea vzniku Československa, jako jednoho z nástupnických států Rakousko-Uherska. Dříve než ji sám T.G.M. začal v zahraničí uskutečňovat - ještě dříve než budoucí prezident - osvoboditel odešel do exilu... Komentářů k článku:
5.11. HISTORIE: Fragment zápisníku mého táty ze Sibiře
Karel Šebesta
fragment zápisníku mého táty z počátků jeho zajetí v Rusku ... Na začátek - kvůli koloritu - jeho ústní podání o svém zajetí :
V kůlně uprostřed polí se během ústupu skrývala hrstka Čechů, většinou důstojníků, a očekávala příchod Rusů. Pojednou rány pažbou na vrata a hrubý hlas : Vychodi ! Na to jeden z Čechů :
Zděs oficeri. O poznání mírnější hlas : Pažálsta vychodi ! Komentářů k článku:
3.11. ARMÁDA: O budoucnosti armády České republiky rozhodnou politici
Pracovní dokument k současným problémům resortu Ministerstva obrany České republiky, Praha
září 2003. Vypracovali Ivan Gabal, Antonín Rašek, a pracovní skupina. Komentářů k článku:
23.10. FILM: Potopte Bismarcka!
Jiří Wagner
TV Prima naplánovala vysílání válečného filmu Potopení lodi Bismarck na nešťastnou dobu ve středu kolem poledne. Ovšem kdo sledoval, neprohloupil. Komentářů k článku:
10.10. HISTORIE: Česká družina (1914-1916)
Pavel J. Kuthan
...další ukázka ze seriálu publikovaného ve vědecké sekci NP... Komentářů k článku:
6.10. CITÁT: Z dávné "učebnice"
Machiavelli
Co Machiavelli radí vladařům? Komentářů k článku:
4.10. SVĚT: Jaderná hrozba KLDR
Nina Ruzo
Ještě donedávna považoval rozvinutý svět Severní Koreu (KLDR) za velmi zaostalý stát. Ojedinělé zprávy z této země se týkaly zejména hladomoru. Podíváme-li se však na dnešní mapu severokorejského jaderného programu, zjistíme značnou vyspělost. Komentářů k článku:
30.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Člověk nebojuje, aby vyhrál
Jan Kovanic
V pátek 30. září 1938 jsme kapitulovali před spojeným diplomatickým a ozbrojeným tlakem našich "spojenců" a nepřátel. Tehdejší československá vláda si "byla plně vědoma odpovědnosti před dějinami" a rozhodla se "v dokonalé shodě s odpovědnými činiteli politických stran mnichovské usnesení čtyř velmocí přijmout". Komentářů k článku:
29.9. LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (dokončení)
Jan Beneš
O zvláštním pocitu sounáležitosti, který k sobě pociťovaly posádky sovětských a amerických ponorek, už zde byla řeč. Byl zajisté podmíněn svou dobou. Ze strany sovětských námořníků, jak víme dnes i utajovaným obdivem k Americe. Komentářů k článku:
22.9. LOĎSTVO: Nebyl jenom Kursk (4)
Jan Beneš
Začátkem roku 1958 se Sovětům podařilo zaměřit a přistihnout ve svých vodách SS-565 Wahoo, ale dokázala jim uniknout, navzdory tomu, že jeden z motorů vypověděl službu. Vypadalo to však, že Sověti se při sledování a pronásledování ponorek drží zpátky. Na rozdíl od letadel, které pronásledovali a pokud to dokázali, sestřelovali nemilosrdně. Byl to rozkaz, anebo to byl projev solidarity od sovětských mužů moře ? Komentářů k článku:
18.9. ŠAMANOVO DOUPĚ: Taky jsme si zastříleli
Jan Kovanic
V obci Dolní Světlá (okres Česká Lípa) se v sobotu 20.9., přímo na česko-německém přechodu, odhaluje památník obráncům hranic republiky. Před 65 lety zde bránily naši nezávislost se zbraní v ruce oddíly Stráže obrany státu.
V obci Dolní Světlá (okres Česká Lípa) se v sobotu 20.9., přímo na česko-německém přechodu, odhaluje památník obráncům hranic republiky. Před 65 lety zde bránily naši nezávislost se zbraní v ruce oddíly Stráže obrany státu. Komentářů k článku:
|