20.11. KNIHA: Meditace o základech vědy
Karel Vašíček
Kniha je zvláštní, upřímně řečeno čekal jsem něco jiného. Spíše nějaké úvahy historicko-matematického povahy, než filozoficko-matematické úvahy. Komentářů k článku:
16.11. KNIHA: Trýznivé tajemství
Karel Vašíček
Daným bodem lze vést v rovině jedinou rovnoběžku s přímkou, která tímto bodem neprochází. Ale je tomu tak opravdu? Nebo to platí pouze v určité geometrii, kterou dnes nazýváme eukleidovskou a existuje i jiná geometrie? Komentářů k článku:
2.11. LITERATURA: Vaše dítě nečte? Podstrčte mu Maxe!
J. Kružík
U dnešních dětí je všeobecně známá malá chuť číst knihy. Dva tituly českého autora ale jistě zaujmou nejen děti, ale i jejich otce.
Komentářů k článku:
21.10. Z MÉHO PODKROVÍ: Tendenční žurnalistika pro začátečníky
Albert Salický
Nedávno jsem opět probíral ve sklepě krabice knih s cílem vybrat ty, co vezmu sebou do staré vlasti a někomu daruji. Narazil jsem na knihu Adolfa Kuby Automobil v srdci Evropy. Kniha není stará, vydal ji Nadas v roce 1986. Řekl jsem si, proč v ní nezalistovat a posléze jsem se rozhodl o své zážitky rozdělit s celým lidstvem. Komentářů k článku:
19.10. KNIHA: Český rozhovor v čínském rozhlase
Ota Ulč
Radio Beijing, centrum krátkovlnné zahraniční propagandy, v roce 1968 v českém jazyce vysílalo výzvy dělníkům a rolníkům, aby se chopili zbraní, stáhli se do pralesů a zahájili partyzánský boj proti Dubčekově zrádcovské klice. Tak se vyzývalo před bratrským pancéřovým vstupem. Po vstupu neméně zajímavě láli internacionalistům. Komentářů k článku:
16.10. POVÍDKA: Víte, jak mi asi je?
Petr Holeček
„Ježiš, už jedenáct?“ ozvalo se místností. Před postelí ležely ponožky. Narychlo sundané, srolované. Na obou díra na palci. Pásek od kalhot pak překrýval další. Tenší, menší, holčičí. Taky srolované. A jako ve filmu – přes stolní lampu přehozená podprsenka... Komentářů k článku:
16.10. POVÍDKA: Správné volby
Miroslav Hansman
Brzké nedělní ráno. Proč vstávám, proč se nezavrtám do teplého pelíšku a neútulním si? Komentářů k článku:
14.10. KNIHA: Pekingská večeře a běsnění živlů
Ota Ulč
Přísně bylo zakázáno fotografovat mobilizační plány, vojenské objekty, vojenské uniformy, ba i civilní záda. Přilákal mě dav v ulici, dramatická vibrace ve vzduchu, krky natažené, soustředěné, co se stalo? Stala se vražda, právě se zatýká, pozor, pozor, ať vás tady nikdo nevidí, tu kameru schovejte! Komentářů k článku:
13.10. KNIHA: 101 strategií jak se nezbláznit v šíleném světě
RNDr. Karel Vašíček
Nakladatelství Portál je známé vydáváním knih převážně s psychologickou a psychiatrickou problematikou. Komentářů k článku:
12.10. KNIHA: Zkušenost s čínskými akademickými funkcionáři
Ota Ulč
Jestliže na kapitalistickém Západě peníze jsou tou rozhodující hodnotou, v Číně tak dominovalo vzdělání už od dob Konfuciových. Jen rýže byla o krapet důležitější. Komentářů k článku:
11.10. VÝROČÍ: Před 20 lety dostal Nobelovu cenu J. Seifert
Jan Beneš
Začalo to naší a mou osobní radostí, ten večer kdy nás zprávy poinformovaly, že Nobelovu cenu za literaturu obdržel jistý Jaroslav Seifert. Byla to jedna z těch chvil jež člověka povznesou. Komentářů k článku:
9.10. KNIHA: Čas voněl snem. Stručný přehled dějin VKS(b)
Milan Nakonečný
Vydatné porce duchovní pochoutky se nyní dostává všem těm, kdo nemají rádi komunismus a rádi čtou neméně břitké polygonské Sloupky Jana Beneše. Komentářů k článku:
6.10. KNIHA: Bláznit je lidské
RNDr. Karel Vašíček
Recenzovaná kniha je překladem třetího vydání knihy známých německých psychiatrů. Komentářů k článku:
2.10. POVÍDKA: Viděno zezadu
Rendy Brendson
Být první, neznamená vždy zvítězit. Komentářů k článku:
2.10. LITERATURA: Škvorecký, Viewegh, Obermannová...
Michal Matoušek
...sestry Bártů... ptáte se, co mají společného ta jména? Ta jména se podepisují pod slova, která mají jménům pomoci splnit jejich profesní ctižádost: trochu pobavit, trochu vypadat jako někdo jiný, než ve skutečnosti jsem, a trochu přitom vydělat. Komentářů k článku:
|