NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET   //    BAZAR    //    PARAGRAF

Pondělí 26.2.2001
Svátek má Dorota

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


2001/05/31 - uzávěrka soutěže Edieho Krígla (horor)
>>>


2001/03/31 uzávěrka 2 soutěží SFK AVALON
>>>


2001/04/30 - uzávěrka soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera
>>>


2001/03/31 - uzávěrka soutěže o stříbřitě lesklý halmochron
>>>


2001/04/30 - uzávěrka soutěže o nejlepší fantasy
>>>

 
sci-fi sekce NP + informační servis pro příznivce SF&F
redakce: Pagi, Zdeněk Rampas, Vlado Ríša ; časopisy: Ikarie, Fantázia, Andromeda News, FantasyPlanet, linky na český SF&F server (SF&F akce, Interkom), slovenský SF server, knihkupectví Krakatit
 HLAVNÍ STRÁNKA

26.2. RECENZE: Huxleyho Konec civilizace v dotisku, (pagi)

Když Aldous Huxley (1894-1963) vydal v roce 1932 román Brave New World - Báječný Nový Svět, určitě netušil, že u nás se dočká přejmenování na Konec civilizace. Asi se nakladatel obával, že dvojitá ironie titulku je na české čenáře příliš náročná, kdo ví?

Dá se říci, že tímto románem Aldous pokračoval v práci svého dědečka Thomase Henryho, který byl významným biologem a propagátorem darwinismu. Aldous Huxley extrapoluje společenský vývoj první třetiny dvacátého století a domýšlí jej do burcujících důsledků. Přitom k dokreslení atmosféry románu využívá řady nástrojů, z nichž asi nejvíce čtenáři v paměti utkví klonování - tehdy jen teoretická úvaha, dnes ověřená - i když stále ještě neběžná - technologie.

Klonování slouží k vytváření skupin identických jedinců, kteří jsou programováni k různé úrovni schopností a dovedností. Každá tato úroveň je pečlivě připravovaná na to, aby byla ráda, že je lepší než nižší kategorie a aby byla vděčná těm vyšším za to, že na sebe přebírají složitější společenské funkce. Společnost je hierarchizována od tvůrčích Alf až po primitivní služebné Epsilony. Tohle uspořádání je na románě to nejviditelnější - a také všechny kritiky a literární slovníky se věnují zejména tomuto prvku knihy, metodě formování totalitní společnosti unifikací, programovaným vymýváním mozků a kastovým uspořádáním. Je to skutečně velmi výrazný stavební prvek společnosti Báječného Nového Světa - ale zdaleka není jediný.

Společnost připravila pro nepřizpůsobivé rezervaci, kde mohou žít - bez nutnosti dodržovat pravidla, ale také bez výhod, které k pravidlům patří. Aldous Huxley staví do vzájemné konfrontace Mustafu Monda - jednoho z lidí, odpovědných za řízení celé společnosti, a Divocha - mladého muže, který byl vychován v rezervaci a seznamuje se se světem za jejími hranicemi.

Huxley formálně buduje konflikt těchto dvou osob, konflikt, ve kterém může zvítězit jen jeden. Ale skutečným konfliktem je čtenářova konfrontace s Huxleyem vybudovaným modelem báječného nového světa. Poznání jeho fungování, schopnost identifikovat manipulativní momenty, poznat cenu za nesvobodu - a také cenu za svobodu - to jsou hlavní poselství této Huxleyho knihy.

Aldous Huxley byl pracovitým spisovatelem a ve své době byl vysoce hodnocen za své non-SF dílo, jehož nejlepším reprezentantem je román Point Counter Point (1928). Ve svém díle se k SF žánru vrátil vícekrát, např. After Many a Summer Dies The Swan (1939) či Time Must Have a Stop (1944), Ape and Essence (1948) nebo Island (1962). Do literární historie se ale zapsal právě románem Konec civilizace. Je to dílo, které je řazeno mezi nejvýznamnější díla žánru a zaslouží si, abyste si na něj našli chvíli i přes záplavu novějších titulů. Obálka této reedice mi připadá poněkud agresivní, možná ale, že záměrem bylo, aby titul nešlo na pultě přehlédnout...

Konec civilizace Aldouse Huxleyho vyšel česky několikrát, nyní jako dotisk v nakladatelství Maťa. Přeložili Josef Kostohryz a Dr. Stanislav Berounský, obálku namaloval Michal Nusko.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • LITERATURA: můžete se těšit: Robert Holdstock - Celtika

 • RECENZE: Huxleyho Konec civilizace v dotisku

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Přípravek na ochranu rostlin

 • VYŠLO: Dan Simmons - Děti noci

 • VYŠLO: Bob Morane 1

 • EDITORIAL: požár vzplane snadno... nechcete také nějaký založit?

 • RECENZE: Cthulhu 2000

 • LIDÉ+FILM: Věčná Amazonka Gabrielle

 • TVORBA: Biblické přehmaty

 • LIDÉ: Cordwainer Smith

 • RECENZE: Potoky krve, kličky střev

 • VYDÁVÁNÍ: Malé knižní pojmosloví

 • FILM: nominace na antioskary

 • DIVADLO: Epochální výlet pana Broučka do divadla

 • RECENZE: Vydařený pokus o modernizaci jednoho žánru

 • Na okraj
  MORDOR a Sarden: soutěž o knihy
  Petr Pravec: pojmenujte planetku!

  DISKUSE O RECENZÍCH
  J. P. Krásný o recenzích obálek
  překlad a jeho recenzování
  recenze jako služba
  recenzování ó recenzování...
  Quo vadis, Ikarie?

  Parcon 2001 OnLine