NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE

Úterý 24.4.2001
Svátek má Jiří

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


2001-06-01 uzávěrka soutěže Zlatá zebra
>>>


2001-06-30 uzávěrka soutěže Cesta bez návratu
>>>


2001-06-15 uzávěrka soutěže BC 2001
>>>


2001/05/31 - uzávěrka soutěže Edieho Krígla (horor)
>>>


2001/04/30 - uzávěrka soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera
>>>


2001/04/30 - uzávěrka soutěže o nejlepší fantasy
>>>

 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša
 HLAVNÍ STRÁNKA

24.4. RECENZE: Kdo je vládcem strachu?, (pagi)
Jiří Kulhánek na Bohemiaconu 2000

Jiří Kulhánek se do české původní SFFH tvorby zapsal jako mistr jatek. Svoji osobní cestu krve začal od píky - jeho první publikovaná povídka se jmenuje Je 7:00, pro dnešek nejvyšší čas zabít svého prvního policajta (Ikarie 4/94). Román Vládci strachu (vydaný v roce 1995) do této cesty dokonale zapadá.

Čekaná na pasece se jedním pohybem autorova pera změní v klasickou honičku na upíra. Jen Lovci jsou trochu zvláštní a - Bram Stoker by z této inovace měl radost - stejně jako upíři, i oni jsou téměř nesmrtelní. Pohybují se ve světě lidí, občas některá z obou stran ve sporu nemíří přesně, nebo nějaký člověk vykoukne zpoza rohu nevčas - a tak lidské mozky stříkají po zdech a krev se rozprskává na silnici. A za pár dní proti sobě opět stojí stejní Lovci a stejná Kořist.

Richard Adolf, syn jarla Olafa Drsného, se polibkem své milenky Sigrid stal upírem. A brzo poznal, že to není jen tak lehký chlebíček. Alchymista Azzopard organizuje hony na upíry - a dělá to snad už desítku století. Tahle připomínka minulosti je ale jen nasunutá do současné Evropy, hlavně pak do Kulhánkovy domoviny - Čech. Richard utíká před Lovci, kteří mají přislíbenou velkou odměnu za každého uloveného upíra. Při hledání stopy používají všechny formy krutosti, které kdy vymysleli lovci upírů a nacisti, aby se přiblížili vytoužené kořisti.

Richard je pro Lovce ale docela tvrdý oříšek. Při svých únikových manévrech pozná Kláru, děvče, které nalétlo gigolovi a poté, kdy dostala AIDS, byla svým pasákem odkopnuta na periferii lidské společnosti. Dívka se k Richardovi zachová slušně a před sebou má už jen pár týdnů života v posledním stadiu rozvoje AIDS. V přestávce mezi dvěma ataky Lovců se Richard stane jejím upířím otcem, být upírem kromě jiného totiž znamená být věčně mladý a zvládat nemoci. A ještě mezi tím Richard přijde k malému nemluvněti, kterému začne říkat Pumlíč.

Děj se postupně přenáší do Polska, do Skandinávie - a nakonec Lovci vyslídí jejich útulek kdesi na Vysočině a unesou Kláru i s Pumlíčem, který se stal jejím náhradním dítětem, někým, po kom toužila celou svojí osobností a o co byla ve svém lidském životě ošizena. Richard zná legendu, kterou Azzopard chce uvést do života: Rituál Formule sedmého zubu má své místo o rovnodennosti - a tak je jasný čas, který Richardovi k akci zbývá. A jedna jeho příbuzná ještě dříve, než vlastní rukou unikla Lovcům, mu poskytla i vodítko, kde hledat: - v poslední zemi neomezených možností, a Richard nakonec i zjistí, kde tam - v blízkosti Norilsku.

Richard si připraví dokonalé zbrojní vybavení a na korbě dodatečně opancéřované nákladní Tatry si veze celý arzenál. Lovci, vedení gruppenführerem SS Heinrichem Müllerem a řízení samotným Azzopardem, čekají. Mohou si to dovolit - jsou to oni, kteří určili místo střetnutí. A Azzopard připavil Richardovi jedno malé překvapení navíc - pomocí speciálních postupů vymyl mozky uloveným upírům včetně Richardovy bývalé milenky a zároveň matky Sigrid, a vytvořil z nich nástroje na lovení ... dalších upírů.

Doomsday začal, okamžik rovnodennosti nastává, Klára je spoutaná stříbrnými řetězy, Pumlíč leží na Azzopardově stole jako nezbytný zdroj krve neviňátka. Finále začíná. 

Když jsem tuhle knížku dočetl, v duchu jsem smekl klobouk. Jiří Kulhánek dokázal vybudovat příběh v rovině společenství upírů a jejich Lovců tak sugestivně, že lidské oběti mi nepřipadaly hrozivé i přes jejich počet a způsoby skonu. S mnohými z lidí - sympatickými postavami, které se dokázaly srovnat se skutečností existence upírů - jsem se loučil nerad, asi nejvíc s polským lékařem Leszkem. Ale vždycky nakonec mne příběh popadl do svých spárů a pokračoval jsem spolu s ním vstříc dalším jatkám.

Na výstavbě příběhu je přece jenom znát, že jde o práci z autorova "mladšího období". I když děj je posazen do víceméně současné doby, ve finále si pomáhá příliš velkým množstvím ne-současné techniky. A také některé peripetie příběhu jsou na můj vkus trochu přitažené za vlasy - to se ovšem týká střetu Richarda s lidmi, nikoliv jeho souboje s Azzopardem, které považuji za velmi profesionálně zvládnutý.

Jinak řečeno: pokud jste zatím nenašli odvahu pustit se do konzumace krevních konzerv Jiřího Kulhánka, ale chtěli byste to zkusit, pusťte se do téhle - je jedlá. Obálka recyklovaná, redakce dobrá - tolik ve stručnosti ke zbytku knihy.

A ještě jedno poděkování autorovi. Pohledem jakoby zvenčí se v knize dotýká témat, která obvykle neradi ventilujeme, protože si s nimi nevíme rady - název Vládci strachu totiž není o těch, kdo strachem vládnou jiným, je o těch, kdo dokáží ovládnout strach v sobě. Hrdinství, říká Caleb Clark v Setonových Dvou divoších, není nebát se - ale jít do toho, i když se bojíš. Citát, který autor v knize použil, pochází od jiného autora - ale to si v ní najděte sami!

hodnocení: autorské 8/10 (za příběh i za citát na konci), redakce 7,5/10

Jiří Kulhánek: Vládci strachu
obálka: Luis Royo
United Fans, a.s., ve spolupráci s KJV, řada Poutník, 1995
281 stran, 69 Kč, brožované
ISBN 80-85892-15-4

(Jiří Kulhánek na Bohemiaconu 2000, foto (c) Pagi)
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • MEJLEM: Duna na PRO7 – díl 2.

 • RECENZE: Kdo je vládcem strachu?

 • VYŠLO: Ivana Kuglerová vypustila Conana po vlčí stopě

 • DRB: Chcete domů mumii?

 • VYŠLO: Kroniky Prydainu

 • MEJLEM: Nové televizní zpracování Duny na Pro7 - díl 1.

 • RECENZE: Ďáblovy dcery Jarka Mosteckého

 • CON: AVALCON - speciální téma: Čarodějnice

 • RECENZE: Cestou na Parcon si přečtěte: MLOK 2000

 • FANDOM: i takhle se dá řešit sčítání lidu

 • INTERVIEW: ZYAJULUKA = rozmlouvání na dálku s Jaroslavem Olšou, jr.

 • ZE ŽIVOTA SCIFISTICKÉHO: Veselá historka z Krakatitu aneb nehubněte a neholte se

 • RECENZE: První planeta smrti

 • VYŠLO: Robert A. Heinlein mezi planetami

 • CENY: Philip K. Dick Award

 • Na okraj
  On-line přihláška na Avalcon

  POZOR - havárie serveru scifi.cz
  nový disk 30GB Seagate shořel, Petr Sládek zprovoznil omezenou verzi serveru na adrese http://ww2.scifi.cz a také postupně rozbíhá poddomény

  vyhlášení ceny RAMAX o nejlepší knihy roku 2000
  Lukáš Mečíř + Petr Pravec:
  pojmenujte planetku!

  DISKUSE O RECENZÍCH
  J. P. Krásný o recenzích obálek
  překlad a jeho recenzování
  recenze jako služba
  recenzování ó recenzování...
  Quo vadis, Ikarie?

  Parcon 2001 OnLine