NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE

Čtvrtek 24.5.2001
Svátek má Jana

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


2001-06-01 uzávěrka soutěže Zlatá zebra
>>>


2001-06-30 uzávěrka soutěže Cesta bez návratu
>>>


2001-06-15 uzávěrka soutěže BC 2001
>>>


2001/05/31 - uzávěrka soutěže Edieho Krígla (horor)
>>>


2001/04/30 - uzávěrka soutěže O železnou rukavici lorda Trollslayera
>>>


2001/04/30 - uzávěrka soutěže o nejlepší fantasy
>>>

 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša
 HLAVNÍ STRÁNKA

24.5. RECENZE: Harry Potter ve třetím ročníku bradavické školy, (pagi)

Nakladatelství Albatros načasovalo vydání třetího dílu potterovského cyklu na termín pražského knižního veletrhu. Aniž to tušili, sešli se i s oceněním potterovského cyklu Cenou Akademie SFFH. Co nám tedy Joanne Kathleen Rowlingová nabídla?

Tak především to - aspoň ze začátku - vypadá jako klasické schéma, podle kterého jsou vystavěné i předchozí díly. Harry Potter tráví prázdniny u svých pěstounů, kteří považují ropuchu za něco chvályhodného - alespoň v porovnání s Harrym. Útisk, nenávist, ústrky ze strany tlustého rozmazleného bratrance - všechno tohle už známe, jen konkrétní projevy jsou jiné. A ještě horší než dříve, i když se to čtenáři předchozích dílů nechce věřit.

Nakonec Harryho vyzvedne záchranný autobus a po několika peripetiích se dostaví na oblíbené nádraží King's Cross, nástupiště devět a tři čtvrtě, přesně to nástupiště, na které se dostanou jen bradavičtí žáci - a jejich učitelé a čarodějové vůbec. Ale v tu chvíli už je zápletka knihy rozehrána naplno. Azkaban je hrůzu budící  věznice, kam kouzelníci zavírají své provinilce do strašného vězení pod dozor mozkomorů. Ti se živí vysáváním myšlenek - a tak se z vězňů již po krátké době stávají psychické trosky. Jenže Sirius Black po více než deseti letech věznění dokáže utéci i z takovéhle pasti - a zachovat si zdravý rozum.

Všichni jsou z útěku Siria Blacka na mrtvici - kromě jiného proto, že hledá Harryho Pottera. Proč ho asi hledá, když byl do Azkabanu uvržen kvůli zradě na Harryho rodičích?

Hlavní určující osou tohoto dílu jsou mozkomorové - a možná ještě víc hlas Harryho matky a poslední slova, která pronesla, když bránila lordu Voldemortovi (promiňte - lordu Však-vy-víte-koho-myslím) v dokončení jeho hrůzného záměru.

J. K. Rowlingová v době, kdy na této knize pracovala, prohlásila je na čase, aby se v příběhu objevilo zlo - a musím říci, že se jí to povedlo v míře dost velké. Již v předchozích recenzích jsem se dohadoval, že úspěch potterovské série vychází ze skutečnosti, že na rozdíl od pohádek jsou postavy méně černobílé (a zvláště pak dobro je roztržité, nedůsledné a někdy i trochu zlé). Rowlingová se snaží vyhnout se schematismu pohádek, i když tím upadá do jiných schémat... Tenhle díl už ale není pro desetileté čtenáře, jako jím byl díl první - rowlingovské knihy i jejich čtenáři rostou spolu a tak třetí díl vyžaduje auditorium spíše dvanáctileté či ještě starší. 

Moje první hnutí bylo zapřít svým dětem, že jsem tenhle díl koupil. Pak jsem si ale uvědomil, jakému stresu jsou už dnes trpaslíci v jejich každodenním životě vystaveni - televizní pořady, reklamy na zdravou výživu, učitelky ve škole, provoz na silnicích, vystresovaní rodiče. Tohle všechno dává dětem hodně zabrat a znají to i bez četby Harryho Pottera a vězně z Azkabanu, takže nakonec jsem usoudil, že spíše, než klasifikace PG (Parently Guided, pod dozorem rodičů) se pro tuhle knížku hodí ad hoc vymyšlená klasifikace PE - Parent Explanation, rodičovské vysvětlení. Až jim tuhle knížku budu dávat do ruky, řeknu jim, že se v ní setkají s něčím, co jim nepřeji, ale co se v životě musejí naučit zvládat - a jestli v tuhle chvíli zjistí, že ještě je to na ně moc, ať knížku odloží a vrátí se k ní za rok, za dva nebo i za delší dobu. Je lepší vlastním dětem věřit, než jim bránit v poznávání světa okolo nich - zvlášť, když už ho znají docela dost. Ale stejně bych byl radši, kdybych jim to říkat nemusel.

E. Kocourek bude mít z tohoto dílu určitě radost v tom, že ředitel Aldous Brumbál v něm nefunguje jako deus ex machina, ba dokonce on v něm nefunguje skoro vůbec.

Překlad je stále stejně kvalitní, jako v předchozích dílech. I obálka Mary GrandPré, doplňující ilustrace Galiny Miklínové (zejména frontispis) a dětem vzdorující laminovaná pevná vazba při výhodném poměru počtu stran k ceně zachovávají standardy, na jaké jsme u Albatrosu zvyklí.

hodnocení: autorské 7,5/10 (za dark tones), překlad "=", redakce 8,5/10

J. K. Rowling(ová): Harry Potter a vězeň z Azkabanu (Harry Potter and Prisoner of Azkhaban)
překlad: Pavel Medek
obálka: Mary GrandPré, další ilustrace: Galina Miklínová
Albatros, 2001
384 stran, 176 Kč, pevná vazba
ISBN 80-00-00951-X
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • LIDÉ: Paul J. McAuley

 • CON: PARCON 2001 - Obecné informace o megaakci chystané na začátek prázdnin

 • RECENZE: Harry Potter ve třetím ročníku bradavické školy

 • VYŠLO: Conan v bludišti zrcadel - původní české povídky

 • VYŠLO: druhá kniha Emancipátorova

 • LIDÉ: Jaroslav Mostecký - život, dílo a tak vůbec

 • TV: Star Trek Voyager - Návrat z Delta kvadrantu

 • WEB: Brloh plný inovací (a k tomu i odstaveček o Istroconu 2001)

 • MEJLEM: Pochmurná neděle adoptovala...

 • CENY: Hugo tentokrát retrospektivně

 • POVÍDKA: Jednou kapitán, vždycky kapitán

 • RECENZE: nenáročný sešitek J-P Garena

 • VYŠLO: Les tentokrát bouřící - Katherine Kerr

 • CON: banskobystrický Vartacon, banány a průtrž mračem

 • LITERATURA: fantasy pro změnu trochu jinak, než od Pratchetta

 • Na okraj
  2001-05-31 Krakatit 16:00, Ivana Kuglerová podepisuje knihy Stezky krve a Conan a Páni Severu

  čtenářská soutěž internetového knihkupectví MORDOR

  2001-05-24 Krakatit, 17:00 - autogramiáda Jardy Mosteckého

  2001-05-12 Svět knihy, Výstaviště, 15:00 - slavnostní vyhlášení Cen Akademie SFFH

  Parcon 2001 na webu