NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE

Úterý 3.7.2001
Svátek má Radomír

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


2001-06-01 uzávěrka soutěže Zlatá zebra
>>>


2001-06-30 uzávěrka soutěže Cesta bez návratu
>>>


2001-06-15 uzávěrka soutěže BC 2001
>>>


2001/05/31 - uzávěrka soutěže Edieho Krígla (horor)
>>>

 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša
 HLAVNÍ STRÁNKA

3.7. RECENZE: Pirxův Lem, (pagi)

Tvorba Stanislava Lema je rozprostřená od groteskních příběhů Ijona Tichého či Trurla a Klapácia až po těžký, téměř nesrozumitelný Pánův hlas. V tomto oblouku duhy, rozprostírajícím se od komicky červených odstínů až po barvy tísnivě černofialové, možná trochu překvapí svěží a přitom solidní modř, obklopující postavu pilota Pirxe bez ohledu na to, zda se nachází v hlubinách kosmu, v měsíční pustině nebo na marťanském kosmodromu.

S prvním z příběhů pilota Pirxe jsem se setkal v dřevních dobách, kdy Lem patřil k těm málo autorům, kteří u nás neměli vystavenou červenou kartu a já se teprve učil číst pod lavicí. Naštěstí to byl ten chronologicky úplně první pirxovský příběh, Test (in: Invaze z Aldebaranu, 1961). Pirx zmatkující, pochybující o svých schopnostech, evidentní kandidát na propadnutí. A tenhle Pirx na rozdíl od dříče Boersta úspěšně dokončil simulovaný let, při němž jeho loď neopustila startovací plošinu, i když v ní zažil pěkně horké chvíle v beztíží i v mnohonásobném přetížení. Už jen tím se mi stal sympatický - žádný superman, ale obyčejný člověk. Přesněji - Pirx jako obyčejný člověk vždy vypadal, ale mnohdy se dokázal zachovat o kousíček jinak, než ostatní "obyčejní" lidé okolo něj.

V povídce Podmíněný reflex je Pirx o kousek starší, ale stále ještě na škole. V první části povídky ukazuje Stanislav Lem jeho tvrdohlavost a selský rozum - ne ten přízemní, ale ten zdravě skeptický, který ho udrží v psychické rovnováze i v té nejobávanější zkoušce ročníku - lázni ve tmě, kdy veškeré podněty zvenčí jsou eliminovány a člověk je sám jen se sebou a se spodními proudy svého já. Tahle extrémní odolnost je důvodem, proč jeho prázdninová praxe probíhá na měsíční stanici, kterou v předchozím turnusu potkala tragédie. Oba Kanaďané zahynuli a vyšetřování nenašlo odpověď na otázku, k čemu na stanici vlastně došlo - kromě toho, že tam zemřeli dva lidé. Od Pirxe se neočekává, že problém rozřeší - jeho úkolem je zajistit, aby se neštěstí neopakovalo.

Podobně i Patrola začíná skorodektektivně - piloti se přestali vracet z hlídkových letů. To už je Pirx po škole a nikdo po něm nechce žádné vzrušující odhalení. Přesto se dostane do situace, ve které zcela jistě byli i jeho záhadně zmizelí předchůdci. Na obrazovce předního lokátoru se objeví podivný  návštěvník. Neodpovídající na výzvy, nedostižitelný, záhadný. Pirx chce zjistit, co je to za loď, kvůli které přišli o život jeho přátelé.

Povídka Albatros je zajímavá tím, že Pirx je hlavně a zejména vypravěčem. Není činným prvkem příběhu, jen při cestě luxusní kosmickou lodí Titán sleduje průběh pokusu o záchranu havarovaného Albatrosu. Zpočátku pouhý pasažér, kterého na jeho nové působiště převážejí nejrychlejším spojem za režijní cenu, se díky své kvalifikaci dostane na velitelský můstek Titánu v okamžiku, kdy se tato loď připojuje k záchranné akci. Spolu s ním můžeme sledovat profesní poctivost posádky Titana, zoufalý boj Albatrosu o přežití i marný a tragický pokus Draka pomoci nešťastné lodi. Jenže Pirx je tu právě proto, aby mohl být nezainteresovaným divákem, který právě díky své nečinnosti vnímá kontrast mezi všemi těmito profesionály, kteří vědí, že něco podobného se jim může kdykoliv stát a že jejich život může záviset na rychlosti a odvaze druhých, a dočasnými obyvateli  luxusních palub Titánu.

Není každý den posvícení, a tak Pirx dostane na krk rozpadající se loď s pohnutou historií. Loď Koriolánus se v meteorickém dešti stala kosmickou rakví a Společnost ji po opravě nechala přejmenovat, aby neměla problémy s najímáním posádky. Majetek musí vydělávat, že? A tak na lodi zůstal i opravárenský robot Terminus, po němž se jmenuje pátá povídka výběru. Loď nebyla v lepším stavu, než před těmi devatenácti lety, a Pirx měl co dělat, aby ji i posádku udržel v provozuschopném stavu. Robot Terminus poctivě lepil plomby na prosakující reaktor - a přitom vyklepával morseovkou poslední vzkazy tehdejší posádky uzavřené v různých částech poničené lodi a umírající nedostatkem vzduchu. Pirx se díky robotovi přes propast času stal svědkem oněch dramatických událostí.

Firma nedodala zboží  - a tak Pirx má třídenní volno na Měsíci. Meteorit z roje Leonid ale způsobil poškození speciálního důlního robota - Setaura. Těžební laser je nejenom nástroj. ale také zbraň. To je expozice povídky Lov, v níž se Pirx účastní honby na zešílevšího Setaura. Jenže Setaur je chytřejší, než se honci domnívali - a má také i jiné vlastnosti, které jeho umělé inteligenci nebyly naprogramovány.

Další povídka - Neštěstí - má jako hrdinu opět robota a Pirx se k dobrodružství opět dostává kvůli neplánovanému volnu. Tentokrát se Andal nezměnil poškozením, prostě se "jen" v jeho chování objevily motivy, které jsou příliš lidské. Pirx se vydává po Andalových stopách a zjišťuje, že tenhle výzkumný robot najedou porušuje všechny zásady bezpečnosti práce. Andal odložil všechny záchranné pomůcky a jen vlastní silou se pokusil překonat skalní stěnu. Pirx ho následuje - a uvědomuje si podobnost chování Andala i sebe sama.

I v povídce Ananké je Pirx pozorovatelem - tentokrát ale katastrofy dopravní lodi, jejíž náklad měl podstatnou měrou doplnit zásoby marťanské kolonie. Řídící mozek lodi nepochopitelně selhal při přistávacím manévru, v momentu, kdy se loď dostala do vlivu atmosféry a vichřice ztížila její stabilizaci. Pirx je tím nejméně odborně vybaveným členem vyšetřovací komise, neprodleně jmenované, aby odvrátila nebezpečí skončení kolonizačních snah z politických důvodů. Ale také je jediným se zkušenostmi z pilotování kosmických lodí a - což je vůbec ze všeho nejdůležitější - také jediným, kdo absolvoval zkoušku u pedanta Corneliuse, tutora řídícího mozku ztroskotané lodi. Proto také jako jediný má klíč k rozřešení té podivné, hysterické a zpolitizované situace.

Poslední povídka se jmenuje celkem málo nápaditě Pirxovo vyprávění. Spíše by se to mělo ale jmenovat Lemovo vyprávění. Pod tenkou slupkou děje se skrývá Lemovo osobní vyznání o jeho vztahu k literární fantastice v kontrastu s realitou všedního dne, běžného života. (Ačkoliv víceméně do každé postavy dává autor kousek sebe sama, domnívám se, že z Lemových postav je pilot Pirx nejvíce podobný svému tvůrci - a to v celém cyklu.) Myslím si, že tato povídka by se dala shrnout do citátu, jehož autorem je pan Poquelin, kterého spíše známe pod jménem Moliére: Není nic fantastičtějšího, než fakta.

hodnocení: autorské 9/10 (7,5-9,5/10), překlady: "=", redakce 8,5/10

Stanislav Lem: Příběhy pilota Pirxe
překlad: Oldřich Rafaj (+doslov), Jaroslav Simonides, Lenka Stachová
obálka, vazba, grafická úprava: Pavel Hrach
Odeon, 1978
284 stran, 21 Kč, vázané
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • AKCE: parconský maratón zahájila výstava v galerii Fronta

 • RECENZE: Veľká planéta, veľké problémy

 • RECENZE: Pirxův Lem

 • VYŠLO: Althalus II

 • VYŠLO: pro odlehčení jeden Kačer Donald

 • CON: Parcon 2001 - Obvyklé i neobvyklé zbraně v manze a anime

 • RECENZE: Anne McCaffrey - Dračí úsvit

 • SOUTĚŽ: TROLL

 • RECENZE: Cestou vlka = Tulák 1

 • VYŠLO: Ikarie 7/2001

 • VYŠLO: Geneze Poula Andersona

 • CON: Japonsko, manga a anime na Parconu 2001 - předpokládaný časový rozvrh

 • TV: Mistr a Markétka made in Poland

 • CON: Eurocon 2001 je za dveřmi

 • VYŠLO: RAMAX 06/2001

 • Na okraj
  poslední volná místa na TATRACON - neváhejte!

  Josef Nesvadba = 75 let (viz medailonek z loňského roku)

  FANDOM.SK vzkazuje: uzávěrka soutěže CESTA BEZ NÁVRATU se blíží!!!

  dobrá zpráva: začal fungovat seznam SF akcí http://www.scifi.cz/scifi.php?rubr=akce

  2001-05-31 Krakatit 16:00, Ivana Kuglerová podepisuje knihy Stezky krve a Conan a Páni Severu