NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE

Pondělí 30.7.2001
Svátek má Bořivoj

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


2002-04-30: uzávěrka soutěže o nejlepší fantasy
>>>


2001-11-30: uzávěrka CKČ
>>>


2001-10-31: uzávěrka soutěže TROLL
>>>

 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša
 HLAVNÍ STRÁNKA

30.7. RECENZE: Star Trek, Q na druhou, (pagi)

Obvykle na začátku recenze proběhnu zběžně dějem knihy. Tenhle román je ale trochu výjimečný, protože v lecčems připomíná Princeznu Koloběžku První. Má děj a nemá děj, je ho postavy jsou obuté neobuté, úspěšné neúspěšné, spojenecké nepřátelské - a tak bych mohl pokračovat ještě hodnou chvíli.

Osou příběhu je postava Q, jak ostatně napovídá i název. Tato podivuhodná a snad úplně všemocná bytost sice způsobuje posádce Enterprise řadu problémů, ale kapitán Picard její existenci toleruje ze dvou důvodů. Jednak Q je evidentně nestranný a nebojuje za žádnou ze stran zúčastněných v nejrůznějších konfliktech, jichž se Enterprise účastní. A tím druhým důvodem, proč Jean-Luc existenci Q toleruje, je skutečnost, že s ním nic nezmůže.

Ovšem je tu také Trelane, zeman z Gothosu. I on je příslušníkem Q-kontinua, avšak je to ještě mládě a nedochůdče. Proto má také našeho starého známého Q ustanoveného jako opatrovníka. To se ale Trelanemu nelíbí a rozhodne se osamostatnit se a zbavit se poručnictví Q - a dokonce zbavit se celého zbytku Q-kontinua. Zamíchá proto časoprostor podobně, jako dítě míchá krupicovou kaši posypanou kakaem.

Zpočátku jenom sledujeme dvě dějové linie z různých paralelních vesmírů. Tu jednu linii známe dobře - ovšem v té druhé je Jean-Luc pouhým komandérem, za chybu zbaveným velení Enterprise, boje mezi jednotlivými rasami pokračují, Deanne Troy a William Riker jsou manželé, Worf nechce mít s Hvězdnou flotilou společný pomalu ani vesmír, ve kterém se nachází.

Trelane časoprostor zamotává stále více a více, až nakonec se postavy a situace z různých paralelních vesmírů dostávají k sobě a do konfliktů. Většinou totiž netuší, že jeho protějšek je z jiného dějového proudu, a tak po sobě vesele střílejí a udivují se navzájem tím, kdo s kým je ženatý či vdaná či kdo s kým a proč.

Trelanemu se nakonec povede Q-kontinuum uzavřít, a tak všichni Jean-Lucové mají společný a velký úkol, zvítězit nad bytostí, která je mocnější, než Q, a vesmíru vrátit jeho předchozí rovnováhu.

Petre David využil onu zápletku s paralelními historiemi k tomu, co bych označil jako demýtizaci jednotlivých héróů série TNG. Vidět Jeana-Luca, okusujícího si (obrazně, samozřejmě) nehty, je roztomilé zpestření. Pravda, chvíli mi trvalo, než jsem si na to zvykl, ale člověka (a zvlášť zlomyslného čecháčka) to potěší. Když už Jeanu-Lucovi nechcípla kráva, tak aspoň chodí zametat podlahy. Při čtení knihy ovšem hodně pomáhá povědomost o vesmíru a postavách TNG. I když jednotlivé dějové linie (paralelní vesmíry) jsou značeny v nadpisech kapitol, nezasvěcenému to nemůže stačit. Výhodu mají ti, kdo přesně znají vzorce chování jednotlivých postav - dokáží si podle chování přesně zatřídit postavu do jednotlivých linií. Čtenářům, kterým je ST cizí, tuhle knihu pro první seznámení s tímto seriálem a jeho vesmírem vřele nedoporučuji.

Obálka s výrazným motivem hlavního hrdiny TNG je dílem Petra Bauera a je stejně precizní, jako překlad a redakce.

hodnocení: autorské 8/10 pro fanoušky ST, 6/10 pro ostatní, překlad "=", redakce 8/10

Peter David, Star Trek Nová Generace, Q na druhou
překlad: Anna Štefánková
obálka: Petr Bauer
redakce: Helena Šebestová, Přemysl Houžvička
Laser, 2001
383 stran, 149 Kč, brožované
ISBN 80-7193-103-9
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Star Trek, Q na druhou

 • WEB: čerstvé povídky na serveru MORPH

 • VYŠLO: Ikarie 8/2001

 • VYŠLO: Tom a Jerry stále živí

 • RECENZE: Zasľúbená zem...

 • DRBY: o tom, kolik stojí televizi film, o Indiana Jonesovi IV a jednom SF muzikálu

 • VYŠLO: Warhammer - Zabíječ démonů

 • FILM: Spiderman před zraky miliónů

 • RECENZE: Kladivo a kříž, kniha první

 • VYŠLO: Isaac Asimov neznámý

 • AKCE: byla to temná a bouřlivá noc - soutěž o Cenu Bulwera-Lyttona

 • MEJLEM: Ve stopách barbara Conana: Česká pravice váhá mezi cynismem a nadšením pro reformu

 • VYŠLO: Světla Amalu I

 • FILM: Enya bude zpívat v Pánu prstenů?

 • MEJLEM: změna v programu Istroconu

 • Na okraj
  2001-07-26 20:00 HBO, třetí díl minisérie DUNA

  jméno pro planetku TROSKA schváleno!

  2001-07-19 20:00 HBO - 2. díl minisérie DUNA, již s Barbarou Kodetovou

  kalendář SF akcí na WWW.SCIFI.CZ

  2001-07-12 20:00 HBO - 1. díl minisérie DUNA