NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    REALITY    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET    //    BAZAR    //    PARAGRAF    //    ENCYKLOPEDIE

Úterý 31.7.2001
Svátek má Ignác

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


2002-04-30: uzávěrka soutěže o nejlepší fantasy
>>>


2001-11-30: uzávěrka CKČ
>>>


2001-10-31: uzávěrka soutěže TROLL
>>>

 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša
 HLAVNÍ STRÁNKA

31.7. RECENZE: Marťanské kroniky, (pagi)

Dvacet šest zastavení těchto kronik, v době svého vzniku - počátek padesátých let - datovaných do období od ledna 1999 do října 2026, nevyskočily svému tvůrci z hlavy v plné zbroji jako Pallas Athéna Diovi. Přesto jejich podstatný základ byl poprvé knižně vydán v roce 1950 (česky 1959) a pak už Ray Bradbury jen piloval detaily.

Jednotlivé části jsou pozoruhodnými střípky samy o sobě - asi nejvíc to platí o příběhu Usher II, který sám o sobě je plnokrevným námětem pro celovečerní film. Ale to nijak nesnižuje náboj ostatních pětadvaceti částí - některé zcela nezakrytě reflektují mezinárodně politickou realitu té doby (Přijdou vlahé deště), jiné jsou jen půlstránkovými spojovacími texty, další pak hlubokými filozofickými sondami do podstaty lidského bytí (Pozemšťani, Ylla, Má duše se vznáší ve výši, ...ač bude stejně luna plát).

Ray Bradbury je PAN AUTOR - my si jej rádi přivlastňujeme jako autora SF, ale ve skutečnosti jeho literární génius překrývá v literatuře mnohem více, než jen tu naši (přiznejme si - malou) zahrádku. Buďme však rádi, že Bradburyho umělecké cítění si vybralo SF jako prostředek odpovídající jeho tvůrčím potřebám, a že díky jemu (a několika dalším podobným autorům) se SF dostalo i na poličky těch, kteří za literaturu považují pouze mainstream.

Pro ty, kteří ho znají pouze prostřednictvím jeho literární tvorby, bude asi překvapením, že tento klasik SF literatury žije obklopen jen minimálním množstvím techniky. Ke své literární tvorbě nepoužívá počítač - píše na klasickém psacím stroji, nemá e-mail a internet zná jen z doslechu. Jak je možné, že tento netechnický člověk je uznávaným autorem SF?

Myslím si, že klíčem k této "záhadě" je skutečnost, že SF je o vztahu k vědě a technice. Ray Bradbury cítí tyto obory jako součást našeho života, ale - na rozdíl od Isaaca Asimova nebo A. C. Clarka - již od počátku ho zneklidňovalo odlidštění, které mnohdy vědci a technici považují - pod hlavičkou pragmatizmu - za nezbytné pro uvádění výsledků své práce do života. Proto také (alespoň pro mne) je vrcholem celých marťanských kronik příběh Usher II. Inspirován starším Poeovým dílem, Bradbury napsal velmi působivou studii konfliktu fantazie a pragmatizmu, ve které upozornil na to, že pragmatizmus jako životní názor, nerespektující historické kořeny naší kultury, může snadno vést ke zkáze lidské společnosti.

Obálka je připomínkou reedice této sbírky v nakladatelství Magnet Press (1991), pod kterou je jako odpovědný redaktor edice Knížky do kapsy - zelená řada - SCI-FI podepsán Eduard Martin.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Marťanské kroniky

 • DRBY: Wells točí Wellsův Stroj času - ale s problémy

 • VYŠLO: Šakal z Naru I - Tyrani a králové

 • RECENZE: Star Trek, Q na druhou

 • WEB: čerstvé povídky na serveru MORPH

 • VYŠLO: Ikarie 8/2001

 • VYŠLO: Tom a Jerry stále živí

 • RECENZE: Zasľúbená zem...

 • DRBY: o tom, kolik stojí televizi film, o Indiana Jonesovi IV a jednom SF muzikálu

 • VYŠLO: Warhammer - Zabíječ démonů

 • FILM: Spiderman před zraky miliónů

 • RECENZE: Kladivo a kříž, kniha první

 • VYŠLO: Isaac Asimov neznámý

 • AKCE: byla to temná a bouřlivá noc - soutěž o Cenu Bulwera-Lyttona

 • MEJLEM: Ve stopách barbara Conana: Česká pravice váhá mezi cynismem a nadšením pro reformu

 • Na okraj
  2001-07-26 20:00 HBO, třetí díl minisérie DUNA

  jméno pro planetku TROSKA schváleno!

  2001-07-19 20:00 HBO - 2. díl minisérie DUNA, již s Barbarou Kodetovou

  kalendář SF akcí na WWW.SCIFI.CZ

  2001-07-12 20:00 HBO - 1. díl minisérie DUNA