Středa 21.11.2001
Svátek má Albert

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-03-31: uzávěrka soutěže o Stříbřitělesklý halmochron
>>>


2001-12-14: uzávěrka soutěže o loutnu barda Marigolda
>>>


2002-04-30: uzávěrka soutěže o nejlepší fantasy
>>>


2001-11-30: uzávěrka CKČ
>>>


2001-11-30 uzávěrka soutěže RaMax
>>>


2001-10-31: uzávěrka soutěže TROLL
>>>


2001-09-10: uzávěrka soutěže o cenu Jima Dollara (do 18 let)
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, stránky Čs. Fandomu, Pagiho fotoalbum
 HLAVNÍ STRÁNKA

21.11. RECENZE: Harry Potter ve čtvrtém ročníku bradavické školy, (pagi)

Čtvrtý díl příběhů Harryho Pottera je opět zarámován začátkem a koncem bradavického školního roku. Harry je opět o rok starší, stejně tak jako stárnou i jeho kamarádi - Ron, Hermiona či Ronovi starší bratři (jejich vstup do puberty opravdu stojí za to). A Lord Vy-víte-kdo získává sílu a moc.

Zorganizovat finále mistrovství světa ve famfrpálu je docela fuška. Vždyť jenom utajit přesun takového množství kouzelníků před mudly a zařídit, aby se nikdo z mudlů nemotal v prostoru, kde kouzelníci několik dní bydlí a baví se. Ale některé zábavy jsou dost podivné. V lesíku za kempem kouzelníků se objevili Smrtijedové - bývalí spolupracovníci Lorda Voldemorta. A, což nakonec poděsilo i Smrtijedy, se na obloze objevila velká lebka, symbol zla a Lorda Vy-víte-koho.

Po mnoha a mnoha letech se uskuteční souboj (či závod?) zástupců tří kouzelnických škol - Bradavic, Kruvalu a Krásnohůlek. Ohnivý pohár svým plamenem má ze vhozených lístků vybrat trojici šampiónů, z každé školy jednoho. Soutěž je velmi náročná, však také byla na dlouhou dobu zrušena kvůli vysoké úmrtnosti účastníků. K velkému překvapení všech ale z poháru vyletí čtyři nespálené útržky - ten poslední na sobě nese jméno Však-vy-víte-koho - promiňte, jméno Harryho Pottera.

Harryho jizva na čele signalizuje blížící se nepříjemnosti. O to víc je překvapen, když se mu v plnění úkolů snaží pomáhat lidé, od kterých by to nečekal. Jenže nakonec rozuzlení drží v ruce už jen a jen Harry Potter sám - ale přitom vůbec netuší co, proč a jak.

Čtvrtý díl svým rozsahem značně překračuje standard předchozích knih, a také příběh je již mnohem více zaplněn zlem a nenávistí. Čtrnáctiletý čtenář je již mnohem jiný, než jedenáctiletý chlapec, který dostal do ruky první díl série. Vedle Zla klasického pohádkového ražení, reprezentovaného Lordem Voldemortem, se objevuje také Zlo civilní, vycházející z mnohočetných pohnutek a důvodů. Zlo takové, s jakým se setkáváme dnes a denně a možná jsme si na něj až příliš zvykli.

Reportérka Rita Holoubková je i přes svůj rádobyoslňující vzhled jedubabou, která využívá své profese k uspokojování své nenávisti. Draco Malfoy a jeho svita - kdo z nás se v průběhu své školní docházky (nebo docházky svých dětí) nesetkal se šikanou? Ludo Pytloun, ministr Popletal, ale také trochu i Percy Weasley si našli svoji temnou parketu - našli si svoji polohu Zla alespoň v části svého života a konání.

Albus Brumbál stále reprezentuje Dobro, reprezentuje ho typicky britským způsobem. Tady bych se opět vrátil ke Kiplingově školnímu románu Stopka a spol, kde Brouk (literární obraz samotného Kiplinga) si uvědomuje, že ředitel vycepoval jeho kamarády pro studium na vojenské akademii, a jeho vychoval k práci v novinách - vždyť on neudělal nic jiného, než že každého z nás připravil pro jeho budoucí život. Aldous Brumbál je ze všeho nejvíce archetypem britského ředitele školy dle Kiplinga - ředitele, který se dívá na děj z povzdálí. Drobné půtky študáků a kantorů ho nezajímají, ze všeho nejvíc je koučem, jehož úkolem - vlastně posláním - je přivést své svěřence k pochopení, v čem jsou dobří, a v tom oboru je naučit tolik, aby měli nadprůměrnou startovací pozici. 

I tento díl příběhů Harryho Pottera je příběhem pro děti - a pro dospělé, kteří si chtějí připomenout, že také někdy byli dětmi. Ti, kteří na své dětství zanevřeli, ti, kteří zaměstnávají hasiče Montagua, ti, kteří nechápavě kroutí hlavou nad příběhem Usher II - to jsou lidé, kteří příběhy Harryho Pottera nenávidí.

To ale neznamená, že JKR je bohyně a že příběhy Harryho Pottera jsou absolutně dokonalé. Mezi chyby, které považuji za citelné, řadím opakování schémat (odhalení původu některých postav) a také používání metody deus ex machina v okamžiku, kdy je třeba vysvětlit a hlavně rozuzlit předchozí děj.

hodnocení: 7,5/10, překlad "=", redakce 8/10

J. K. Rowlingová: Harry Potter a Ohnivý pohár
překlad: Vladimír Medek
obálka. Mary Grandpré, frontispis: Galina Miklínová
Albatros, 2001
571 stran, 259 Kč, vázané
ISBN 80-00-00994-3
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Harry Potter ve čtvrtém ročníku bradavické školy

 • CON: chystá se Festival Fantazie - OPATCON 2002

 • MEJLEM: princezna Mononoke u nás

 • VYŠLO: Schizo Ivana Brunettiho

 • VYŠLO: Dech draka 5/2001

 • VYŠLO: Super komiks 11/2001

 • LITERATURA: China Miéville - hvězda padá vzhůru?

 • AKCE: Podzim čtyř psů aneb Podzimní Literární víkend SF&F Workshopu 2001

 • AKCE: Krakatit sem, Krakatit tam - a ve čtvrtek autogramiáda

 • VYŠLO: Na ostřích čepelí

 • VYŠLO: čtvrtá sbírka ze světa zlodějů

 • VYŠLO: točí se točí kolo času - již po šesté...

 • CON: Eurocon 2002 - 1-7/7/2002 Praha, Chotěboř

 • AKCE: jak zařídit, aby vaše akce byla vidět (1/2)

 • POVÍDKA: Černá a bílá

 • Na okraj
  2001-12-07 Brno: DRACON
  (
  fotky z toho loňského)  2001-11-10 9:55 MINICON, Praha, Národní technické muzeum

  GRATULUJEME!
  Viktor Janiš získal Cenu Tomáše Hrácha, kterou uděluje Obec překladatelů

  Pagiho fotoalbum aktualizováno až do Tatraconu včetně!

  GRATULUJEME!
  Bětka a Jarek Mostečtí ohlašují narození dcery Elišky (29/9/2001 - 15:37, 3,40 kg, 48 cm)