Úterý 4.12.2001
Svátek má Barbora

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-03-31: uzávěrka soutěže o Stříbřitělesklý halmochron
>>>


2001-12-14: uzávěrka soutěže o loutnu barda Marigolda
>>>


2002-04-30: uzávěrka soutěže o nejlepší fantasy
>>>


2001-11-30: uzávěrka CKČ
>>>


2001-11-30 uzávěrka soutěže RaMax
>>>


2001-10-31: uzávěrka soutěže TROLL
>>>


2001-09-10: uzávěrka soutěže o cenu Jima Dollara (do 18 let)
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, stránky Čs. Fandomu, Pagiho fotoalbum, FandomPress
 HLAVNÍ STRÁNKA

4.12. RECENZE: Flotila útočí pod vedením Wing Commandera 2, (pagi)

V prvním díle jsme se dozvěděli, jak vypadá nálet bez návratu. Kočkoidní Kilrathi dostali výprask tam, odkud jim vyrůstá ocas, a bylo jim to zatraceně moc proti srsti. Jejich císař má o čem přemýšlet - a tak se rozhodne z vyhnanství přizvat barona Džukagu, jediného ze šlechticů rasy Kilrathi, který se učil zvykům lidí. Jeho rada je zajímavá a pro Kilrathi velmi netradiční - jenže je stejně nepřijatelná, jako netradiční. Ale Kilrathi nemají moc na vybranou. Tak se přihodí, že v téměř beznadějné - pro ně - situaci přijdou Kilrathi s překvapivým návrhem uzavřít s lidmi mír. K prosazení tohoto záměru jim stačí maličkost - správný spojenec na správném místě ve správnou chvíli.

Admirál Tolwyn, Jason Medvěd Bondarevskij, Duke Grecko (zkuste si to přepsat do azbuky!) a další mají s Kilrathi své zkušenosti. Příměří je - a Tolwyn se svými spolupracovníky to správně pochopili - pastí, která má sklapnout a svými čelistmi rozdrtit lidskou rasu. Moc šancí k protiútoku nemají - Země v rámci příměří vyhlásila odzbrojení, a spojence ztratila už dřív, když v rámci sebeobrany zkrátila obrannou linii - tak se odjakživa ve vojenské řeči decentně říkalo ústupu.

Jenže kilrathský císař chce zabít příliš mnoho much jednou ranou a domnívá se, že krutost vítězí. Pozemšťané jsou postaveni tváří v tvář konfrontaci, jakou nikdy nečekali. K tomu ještě Džukaga nenávidí císaře stejně tak, jako lidskou rasu...

Děj je tentokrát rozdroben do řady akčních obrazů, na rozdíl od prvního dílu je směr děje víceméně určen a tak je to řetěz epizod jako korálky navlečených na trase Kilrah - Země. Je to militaristická SF, kterou je v určitém smyslu  možno přirovnat ke Hvězdné pěchotě, ať již krutostmi, intenzitou bojů či rozprostřeností děje v Galaxii.

Druhý díl série již autor neuvádí historickým citátem. Zato reálie války v Pacifiku využívá o několik řádů více, než v prvním dílu. Tentokrát se soustředil na období od bitvy v Korálovém moři po bitvu u Midway. Pravda, Midway posunul o kus dál, než je polovina cesty mezi Japonskem a Havají, a navíc extrapoloval některé trendy a fakty - ale takové detaily, jako analogie se zánikem letadlové lodi Lexington, jsou více než výmluvné.

Reflexe války v Tichomoří je bohužel slabinou celé série. Nejde o dědění názvů lodí - to je v námořnictvu (nejen americkém) tradice, ale když loď se jménem zdědí i osud, je to na pováženou. Jde o v podstatě černobílou kresbu lidských - amerických - hrdinů na jedné straně a japonských analogů na straně protivníka. Autor se tak zastavil na půl cesty k literárnímu Olympu, napsal čtivou militaristickou SF, ale vzdal se příležitosti překročit stín R. A. Heinleina, a v psychologii postav se vrátil kousek pod úroveň prvního dílu.

V reáliích jsem našel několik položek, které mi vadily. Například Broadswordy zaměřovaly svá torpéda na cíl třicet vteřin z přímého kurzu - příliš okatá analogie převzatá od torpédových letadel, a nezáleží na autorském zdůvodnění. Některá torpéda byla značně vylepšena tím, že byla na cíl pasivně naváděna laserovým paprskem - při bojích v Zálivu tyhle technologie byly naprosto běžné a myslím, že se s nimi začalo už ve vietnamské válce. Překladatel si s textem poradil dobře a obálka je tak militaristická, jak to jenom jde, když na ní má být flotila bojových lodí a planeta zasahovaná jadernými náložemi.

hodnocení: autorské: 7,5/10, překlad "=", redakce 7/10

William R. Forstchen: Flotila útočí
překlad: Jiří Engliš
obálka: Jan Patrik Krásný
Klub Julese Vernea - Poutník, 2001
337 stran, 195 Kč
ISBN 80-85892-58-8
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CON: EUROCONy, povídání třetí

 • RECENZE: Flotila útočí pod vedením Wing Commandera 2

 • ČASEM S VĚDOU: Časem s vědou – Dva slavní říjnoví „Pražáci“

 • VYŠLO: Ikarie 12/2001

 • VYŠLO: Fantázia 20

 • VYŠLO: Hněv Denise Marqueta

 • VYŠLO: digitální monstra v komiksové podobě

 • LIDÉ + FILM: Andrej Tarkovskij

 • CON: program DRACONu 2001

 • RECENZE: Syndrom malé mořské víly

 • VYŠLO: třetí díl kroniky válečníkovy

 • VYŠLO: nové vydání Neuromancera

 • VYŠLO: Anthonyho Magický pramen - Xanth 2

 • VYŠLO: Sin City - Ten žlutej parchant

 • AKCE: jak v Bratislavě křtili Mozaiku

 • Na okraj
  2001-12-07 Brno: DRACON
  (
  fotky z toho loňského)  2001-11-10 9:55 MINICON, Praha, Národní technické muzeum

  GRATULUJEME!
  Viktor Janiš získal Cenu Tomáše Hrácha, kterou uděluje Obec překladatelů

  Pagiho fotoalbum aktualizováno až do Tatraconu včetně!

  GRATULUJEME!
  Bětka a Jarek Mostečtí ohlašují narození dcery Elišky (29/9/2001 - 15:37, 3,40 kg, 48 cm)