Pátek 12.4.2002
Svátek má Julius

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-05-31: uzávěrka soutěže SF z prostředí Marsu
>>>


2002-05-30: uzávěrka Poháru Eddieho Krígla - horor
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, stránky Čs. Fandomu, Pagiho fotoalbum, FandomPress
 HLAVNÍ STRÁNKA

12.4. RECENZE: Tisíc měst Harryho Turtledovea, (pagi)

Po druhé knize série Bouřlivé věky, která čtenáře přenesla do protivného tábora a ukázala mu děj z pohledu Avtokrata Maniakese, si opět nasazujeme optiku Abivarda, švagra a hlavního vojevůdce Velekrále Sharbaraze, nechť vládne mnoho let a jeho říše sílí.

Abivard nemá vůbec lehkou úlohu. V Zemi tisíce měst - jakési místní obdobě Mezopotámie - protkané mnoha zavlažovacími kanály se snaží udržet rovnováhu mezi dvěma neslučitelnými principy - megalomanskými přáními svého Velekrálovského švagra a drobnými avšak důležitými vítězstvími, které s nepříliš vycvičenou armádou vybojoval na vojscích Avtokrata Maniakese.

Čtenář se na více než čtyřech stech stránkách stává vazalem Abivardovým, sleduje totiž jeho vojenské úspěchy i trúble, do kterých upadá u svého Velepříbuzného. Vždyť generál, který prohrává, užírá Sharbarazovi z jeho krajíce - jenže generál, který vítězí, je pro svého pána ještě větším nebezpečím... co byste Abivardovi doporučili vy? A jak byste se vy zachovali na jeho místě?

Do toho ještě vpadl absolutní měkkýš, zrádce na všechny strany, prospěchář a mnohoživelník Tzikas, který se drží zásady, že slib potěší a nezavazuje. Bylo by sice přeháněním tvrdit, že Tzikas obracel korouhvičku tolikrát, kolikrát čtenář obrátil list v knize, ale v principu to až tak daleko od pravdy není. Tzikas funguje doslova jako rušička - kdykoliv se Abivard zatouží zbavit se tohoto exemplárního zrádce, jeho Velepříbuzný mu to zakáže s odkazem na blíže neurčené budoucí služby, které Tzikas Sharbarazovi slíbil.

Při psaní této recenze jsem se vrátil k tomu, co jsem napsal o druhém dílu Bouřlivých věků - a hlava mi šla kolem. Třetí díl je totiž komplementem k dílu druhému, a to nejenom úhlem pohledu, ale i vnitřní stavbou. Příběh je proti druhému dílu mnohem více konzistentní, naproti tomu je ... nudnější. Abvard se přesunuje sem a tam Zemí Tisíce Měst, zimy tráví v polovičním vězení pod dohledem nohsledů svého Velešvagra, tu a tam se potká s kouzlem (pravda, Möbiova páska jako inspirace ke kouzlu mne nadchla), Maniakes se stále vyhýbá rozhodujícímu střetnutí. Kdyby se tenhle díl škrtnul z jídelníčku, myslím, že by se nic zvláštního nestalo.

Stejně jako u předchozích dvou dílů i tady se Turtledove představuje jako kvalitní řemeslník - určitě lepší, než devět desetin ostatních amerických autorů. Tenhle díl ale považuji za evidentní vatu, kromě kvalitního řemesla už toho moc neobsahuje. Redakce se proti předchozímu dílu polepšila, i obálku je možné přiřadit k ději knihy, což u druhého dílu bylo docela složitým úkolem.

hodnocení: autorské 5/10, překlad přiměřený, redakce 7/10

Harry Turtledove: Tisíc měst (Bouřlivé věky, kniha třetí)
překlad: Václav Čuba
obálka: Romas
Classic, 2002
199 Kč, 414 stran
ISBN 80-86139-77-8
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Tisíc měst Harryho Turtledovea

 • FILM: chodí Oskar dokola, občas sedne na...

 • DRBY: jak to je doopravdy s kalamářem Stephena Kinga?

 • DRBY: Star Wars: Epizoda II - Klony útočí na naše nervy

 • FILM: Šestý smysl

 • CON: EUROCON 2002 - Přednášky a jejich přihlášení do programu

 • DVD DRBY: Britské weby ponúkajú na predaj zaujímavé starožitné novinky

 • VYŠLO: Tad Williams, Jinozemě III. - Hora Černého skla 1

 • VYŠLO: JRRT, Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky     

 • VYŠLO: Isaac Asimov, nové vydání Konce věčnosti

 • VYŠLO: Ivan Brunetti, Schizo #02

 • VYŠLO: Digimon - digital monsters č.5

 • LITERATURA: Jazyk naší fantastiky (11)

 • AKCE: burza a dražba knih v Krakatitu

 • LITERATURA: kdo vloni zasel knihu, může letos sklidit ocenění

 • Na okraj
  2002-05-10 19:00-23:00: Maškarní sci-fi, fantasy a horor párty v Krakatitu

  Výsledky foto soutěže Petera Pavelky FANFOTO 2001
  2002-04-13: V sobotu 13.dubna v 19.00 proběhne autorské čtení Milana Petráka (bude číst, nebude čten) v Brně v kavárně Podivný Hamlet (Kounicova 85). Autor představí své krátké sci-fi i main-streamové povídky.

  Melkorovy fotky z Rybáles

  Další z mnoha pokusů (a je na vás, abyste posoudili, jak zdařilých) vytvořit ucelený pohled na SF...

  2002-04-16 18:00 Galerie Vltavín, Praha, Masarykovo nábř. 34 - zahájení výstavy obrazů Zdeňky Bouškové