Pátek 10.5.2002
Svátek má Blažena

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-05-31: uzávěrka soutěže SF z prostředí Marsu
>>>


2002-05-30: uzávěrka Poháru Eddieho Krígla - horor
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, stránky Čs. Fandomu, Pagiho fotoalbum, FandomPress
 HLAVNÍ STRÁNKA

10.5. RECENZE: Hranice pomsty Jaroslava Velínského, (pagi)

Kapitán Kid se v žánru SF&F pohybuje dlouho a s dovedností indiánského stopaře - svoji první knihu Leonora: zápisky z Garthu vydal už v roce 1969 a od té doby se k tomuto typu tvorby vytrvale vrací.

Pro svůj román Hranice pomsty (1999) sáhl do žánrového podšuplíku fantasy. Malíř (výtvarník, nikoliv pokojů) Jindřich Dekamp dostane v restituci zpátky dům na košířské Kavalírce. Rozpadlá barabizna byla kdysi krásným domem, ale opuštěná stavení vypadají malebně jen zdálky, a to ještě ne vždycky.

Jindřich Dekamp si svým výtvarničením vydělává právě tolik, aby nezemřel hlady, jenže teď musí navíc živit nenasytného bubmrlíčka. Ten se sice tváří, že nepotřebuje lidské oběti, formálně se spokojuje s pískem, cihlami či stavebním dřívím - ale pokud jste někdy v životě stavěli nebo rekonstruovali, mohli byste tu jeho lež snadno uvést na pravou míru.

Tajuplná atmosféra domu i jeho okolí brzo nese své plody. Jindřich Dekamp se prolíná s rytířem Henrim de Campo, baronesa Germaine de Basailly s Hermínou Vlkovou, její matka de Noiret-Basailly s Marií Černou (také její matkou), děj se přenáší z roku 1996 o dvě stě let zpátky. Germaine - Hermína s pomocí žaltáře Saint-Croixů ovládá tajemství svatého Grálu, je však pronásledována svojí matkou - čarodějnicí. Kouzla a protikouzla fungují bez ohledu na letopočet, rytíři se chovají jako rytíři v obou světech, a to vše je zarámováno láskou Henriho a Hermíny.

Právě ono prolínání, ve kterém převažuje svým vlivem minulost, posazuje Velínského román do zvláštní snové polohy, která přesahuje i do obrazu naší současnosti. Jindřich Dekamp se postupně učí, jak se činy jedné časové roviny projevují v té druhé. Právě tato souběžnost a neustálý transfer mezi dobami pomáhají autorovi udržovat spád a napětí.

Zajímavým autorským vkladem Kapitána Kida je jeho vnímání svatého Grálu, odlišující se od běžného artušovského modelu. Grál neumí křísit mrtvé a má i další omezení, která bychom mohli považovat za určitou formu morálky, není to slepě ničící plamenomet.

Hranice pomsty je svižný a příjemně čtivý příběh, jehož zápletka graduje až do finále, které díky Grálu má poněkud nestandardní průběh. Jaroslav Velínský prokazuje, že k jeho přednostem patří jak dobrý nápad, tak i kvalitní řemeslo - objemem publikovaných textů patří mezi současnými českými autory SF&F k elitě. K dobrému pocitu z knihy přispívá i obálka Zdeňky Bouškové a dobrá práce grafika - všimněte si, že i při použití fraktury je titul knihy na obálce čitelný bez problémů.

Jaroslav Velínský: Hranice pomsty
obálka: Zdeňka Boušková
Grada Publishing, 1999
244 stran, brožované
ISBN 80-7169-814-8
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Hranice pomsty Jaroslava Velínského

 • LIDÉ: Garret Wang = Harry Kim v Praze

 • AKCE: Karel Soukup vystavuje v Krakatitu

 • ÚVAHA: Ekologie

 • RECENZE: Kvantová mechanika v praxi (Greg Egan, Karanténa)

 • CON: EUROCON 2002 - Propagace Euroconu

 • AKCE: Dobročinnost a SF, to jde dohromady

 • DRBY: nominace na výroční ceny MTV

 • SOUTĚŽ: uzávěrka soutěže Ikaros 2002 se blíží!

 • LITERATURA: Jazyk naší fantastiky (14)

 • LITERATURA: Komiks v dubnu: Mrtvej měsíc?

 • DRBY: Epizoda II - jak se probouzí Zlo

 • VYŠLO: Projekt Avalon Wolfganga Hohlbeina

 • VYŠLO: Hořkého Pohádky navzdory dějinám

 • VYŠLO: Čtyřlístek 332

 • Na okraj
  2002-05-14 setkání s Harry Kimem, Praha

  2002-05-10..12 Vartacon, Banská Bystrica

  PROSBA Vladu Enderovi: mohl by ses kontaktovat s Martinem Macáškem? díky

  2002-05-11 15:30 Výstaviště, Svět knihy: vyhlášení cen Akademie SFFH
  2002-04-27 10:00-20:00 Planetárium Praha: Futurologický kongres

  2002-05-10 19:00-23:00: Maškarní sci-fi, fantasy a horor párty v Krakatitu