Pondělí 10.6.2002
Svátek má Gita

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-05-31: uzávěrka soutěže SF z prostředí Marsu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, stránky Čs. Fandomu, Pagiho fotoalbum, FandomPress
 HLAVNÍ STRÁNKA

10.6. RECENZE: William R. Forstchen Unii navěky, (pagi)

Druhý díl Forstchenovy oslavy pětatřicátého mainského regimentu dál pokračuje budováním rozvinutého kapitalizmu na podivné planetě, kde lidé sami sebe pěstují jako dobytek na žír. Tugarové, staletí pastevci suzdalské Rusi, nedokázali obstát v souboji s federací tvořenou mužiky a unionisty. Jenže na planetě Valdemii pasou lidi i další kmeny, vítězstvím nad Tugary se toho až tolik nevyřešilo.

Merkijové byli stranou děje prvního dílu, zato - jak se ukazuje - jejich quar quarth byl sice neviděným, avšak pečlivým pozorovatelem událostí, čtenářům určitě důvěrně známých. Pozorovatelem učenlivým, využívajícím vlastnosti lidských povah k jejich ovládnutí. Kapitán Tobias nenávidí Andrewa Keane natolik, že se se svojí lodí Ogonquit dá do služeb Merkijů. Druhý díl se tak promění v souboj mezi železnicí a lodí, souboj na život a na smrt, a spíše na tu smrt.

Forstchen do další hloubky propracovává kanibalský, pestrý a technologicky rozdováděný svět, v němž dal nesmrtelnost mužům, kteří si kdysi dávno oblékli modré kabáty a odešli bojovat za ideály, mnozí proti svým bratům, otcům či dětem, bojujícím za jiné ideály... Válka Severu proti Jihu je již téměř půldruhého století uzavřenou kapitolou amerických dějin, ale pro Williama R. Forstchena to je živé téma a zároveň zdroj obživy - i touto formou.

Historie ztraceného regimentu je akční militaristická SF, v níž Forstchen dává průchod svým znalostem reálií americké občanské války. Samozřejmě nejdůležitější je výzbroj a výstroj - položky, ve kterých se Forstchen vyzná možná ještě lépe, než týloví poddůstojníci Unie (rozhodně na jeho straně stojí výhoda desítek let studia). Na to roubuje četné technické detaily, které ale nenechává žít osamoceně, kumuluje je v prostoru i čase, a laskavý čtenář by tuto synergii měl považovat za autorskou licenci. Vždyť militaristická SF není o technické věrnosti nebo pravděpodobnosti. Rychlost, se kterou mainští vybudovali tisíce kilometrů (promiňte: mil) železnice, je nastavená tempem a potřebami příběhu a tedy není a nemůže být reflexí a transpozicí skutečné historie technologie a techniky. Méně omluvitelnou věcí je ale idealizace toho, za co mainští bojovali, a schematické zobrazování ne-amerických uspořádání společnosti, nejenom v Suzdalu, ale také třeba toho starořímského.

hodnocení: autorské 7/10, překlad odpovídající, redakce 7/10

William R. Forstchen: Unie navzdory (Ztracený regiment 2)
přeložila: Dana Krejčová
obálka: Milan Fibiger (grafická úprava: Mirek Dvořák)
KJV - Poutník, 2002
523 stran, 249 Kč, brož
ISBN 80-85892-59-6
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM: Klony útočí, droidi útočí, hrabě Dooka útočí, Anakin útočí... až se z toho hlava utočí

 • RECENZE: William R. Forstchen Unii navěky

 • DRBY: Ještě jednou Epizoda - tentokrát ale Epizoda 1.5!

 • RECENZE: Harry Turtledove, Bouřlivé věky 1 - 3

 • CON: chystá se Xenacon 2002

 • DRBY: X-Men 2 si brousí zuby na box-office - divák si ale ještě počká

 • VYŠLO: Omon Ra Viktora Pelevina

 • VYŠLO: Perry Rhodan 364 - Zelená Bestie

 • FILM: a něco navíc - Flash Gordon

 • RECENZE: Lovci a zberači

 • EUROCON 2002 - Anotace V. - Gamecon

 • MEJLEM: dnes dvě české spidermaní premiéry - film a komiks

 • RECENZE: Zloděj času aneb aby něco mohlo vzniknout, musíme to zničit

 • ÚVAHA: čtvrtá nakladatelská revoluce na obzoru?

 • DRBY: na MTV se zítra rozdávají filmům ceny

 • Na okraj
  2002-06-08 11:00 Krakatit: burza a dražba SF knih  2002-05-16 17:00 Krakatit, Jungmannova ul.: autogramiáda komiksu Bantam nakladatelství Calibre a autorů Jiřího Hrdličky a Libora Páva.

  2002-05-14 17:00 Krakatit Praha - křest knihy Jíty Splítkové Mýty v zrcadle vědy a fantazie

  2002-05-14 setkání s Harry Kimem, Praha

  2002-05-10..12 Vartacon, Banská Bystrica