Čtvrtek 20.6.2002
Svátek má Květa

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-05-31: uzávěrka soutěže SF z prostředí Marsu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, stránky Čs. Fandomu, Pagiho fotoalbum, FandomPress
 HLAVNÍ STRÁNKA

20.6. (NE)RECENZE: Dveře do léta, (pagi)

Byl jednou jeden kocour a ten neměl rád déšť. A sníh ho studil do tlapek. Ale choval pevné přesvědčení, že když se otevře dostatečný počet dveří, jedny přece musí vést do jasného letního dne...

Poprvé jsem se s Heinleinovým románem Dveře do léta setkal ještě na matfyzu. Na schůzky našeho sci-fi klubu tehdy Jirka Markus nosil různé knihy - samozřejmě v originále - a předčítal nám z nich - samozřejmě česky. Ze všech jeho čtení mi asi nejvíc v paměti zůstal právě Heinleinův román Dveře do léta.

Heinleinovi se podařilo v postavě Petronia Arbitra vytvořit symbol, který k této knize patří a snad nikdo, kdo Dveře četl, na tohoto kocoura a jeho snahu najít dveře do léta nezapomněl. Přitom citace v úvodu této recenze je jednou z mála pasáží knihy, ve kterých se zmiňuje Petova touha po hezkém počasí. Kocour sám ovšem z knihy po tom jednom odstavci nezmizel a svého pána provází tak věrně, jak to jen živočišný druh Felis dokáže. Ale tím skutečným půvabem příběhu jsou časové smyčky a kličky, s jejichž pomocí se snaží hrdina o ... možná trochu o pomstu, možná o spravedlnost, určitě ale o to, aby mohl důstojně žít a řídit svůj osud. Tu a tam ovšem podvede nevinné či uvede v omyl nezúčastněné - ale už kvůli Petroniovi Arbitrovi mu čtenáři dodnes leccos prominou - a dělají to už pětačtyřicet let.

Příběh lásky, zrady, věrnosti a touhy - zní to jako červená knihovna. Ale RAH tyhle věci používá jen jako kulisu pro logickou šarádu s transfery v čase, a jeho román je dodnes jednou z vynikajících čtivých ukázek, jak se dá vtipně pohybovat ve čtvrtém rozměru a přitom řešit problémy, které ve skutečnosti téměř nemají rozměr. A k tomu ještě připojil roboty - domácí sluhy a hibernaci a...

Mnohé z rysů, které mnozí kritici i čtenáři Heinleinovi v jeho tvorbě vytýkají - přehnaný liberalismus, amerikacentrismus, ale také postavy svým tutorstvím reflektující Heinleinův nevyřešený vztah k otcovské autoritě - v této knize nenajdete. I to je možná důvod, proč je kniha tak vysoko hodnocena tak rozmanitými kritiky i čtenáři.

Dveře do léta považuji za jedno z děl v žánru SF, které si zaslouží přečtení bez ohledu na ročník narození čtenáře i samotné knihy. Její první české vydání (Odeon, 1984) už není příliš k sehnání, zato druhé, laserovské z roku 1995 a přeložené Pavlem Medkem, si můžete opatřit bez velkých problémů. Nebo si ho alespoň půjčit.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

  • (NE)RECENZE: Dveře do léta

  • DRBY: Spielberg nechce točit další pokračování svých filmů

  • NEDEJTE SI UJÍT: Výpravy za dobrodružstvím

  • FILM+LIDÉ: Green Goblin, hrabě Orlock - Willem Dafoe

  • VÝSTAVA: fantazie a literatura v Klementinu

  • STUDIE: Historie slovenského národa v ostrém světle

  • VYŠLO: Pevnost 2/2002

  • VYŠLO: Zlomená čepel - Runové čepele III.

  • LIDÉ: futurián Cyril M. Kornbluth

  • CON: EUROCON 2002 - Malíři a výstava obrazů

  • DRBY: hobitové opět na place, a něco o Stanu Lee a Vin Dieselovi

  • FILM: E.T. letos slaví dvacáté narozeniny

  • KDO KALÍ VODY FANDOMU: investigativní žurnalistika a Radim Kastelán (2)

  • POETICKÁ POLITIKA: Douglas Adams by volil Balbínovu poetickou stranu

  • VYŠLO: Písečníci G. R. R. Martina

  • Na okraj
    2002-06-08 11:00 Krakatit: burza a dražba SF knih    2002-05-16 17:00 Krakatit, Jungmannova ul.: autogramiáda komiksu Bantam nakladatelství Calibre a autorů Jiřího Hrdličky a Libora Páva.

    2002-05-14 17:00 Krakatit Praha - křest knihy Jíty Splítkové Mýty v zrcadle vědy a fantazie

    2002-05-14 setkání s Harry Kimem, Praha

    2002-05-10..12 Vartacon, Banská Bystrica