Středa 3.7.2002
Svátek má Radomír

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-05-31: uzávěrka soutěže SF z prostředí Marsu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, stránky Čs. Fandomu, Pagiho fotoalbum, FandomPress
 HLAVNÍ STRÁNKA

3.7. (DVOJ)RECENZE: Mark Stone - Charlungští bojoví obři, Vražedná atestace, (pagi)

Ivo Železný se snaží fruktifikovat (fuj, to je ale slovo!) úspěšné tituly a řady - a podle některých šeptand Mark Stone patří k velmi komerčně úspěšným titulům, prý zastiňujícím i Perryho Rhodana (což je informace stejně zajímavá, jako nepotvrzená - a vzhledem k zastavení edice Perryho Rhodana pak stejně pravděpodobná, jako nepotvrzená).

Když v zemi svého původu přestaly příběhy Marka Stonea vycházet, dohodl si Ivo Železný, aby v jeho režii mohla pro český trh vznikat další pokračování. Tak vznikla řada A, v níž se budeme setkávat s původními pracemi českých autorů dobře známých z fandomu, a řada B - reedice těch nejžádanějších položek z autorské dílny samotného JP Garena.

Dostaly se ke mně některé dosti kritické hlasy na téma této nové nové řady, a tak jsem se rozhodl vydat se i do této oblasti. A aby to bylo zajímavější, tak k Charlungským bojovým obrům - prvnímu titulu oné nové řady A - jsem si přidal i originální Garenův sešitek Vražedná atestace, abych mohl porovnávat mezi dvěma přístupy k řešení téhož problému.


Charlungští bojoví obři

Mark Stone s Rayem - svým věrným pomocníkem a androidem v jedné osobě - dostává další úkol, jeden z mnoha a mnoha podobných nebo dokonce téměř totožných, totiž návštěvu jedné z planet, na se níž civilizace nachází někde ve středověkém stádiu vývoje.

Autor nenavykl marně tratit čtenářova času a tak téměř okamžitě po přistání dojde k těžkému střetnutí s bojovým obrem, téměř nezničitelnou bytostí - a k záchraně krásné princezny před jistou smrtí. Mark Stone - totiž rytíř Mark Stone - je s rychlostí Bleskového Billyho sveden šestnáctiletou královskou dcerkou a vmanévrován do složitých pletich. Konflikty mezi místními vládci, podivuhodná rasa žijící v opovržení a nenávisti, a meziplanetární piráti, drancující nerostné bohatství planety, jsou prvky víceméně opisující klasické garenovské schéma Marka Stonea.

Příběh je živý, akční, s patřičnými zvraty v ději, překvápky a nezbytnou dávkou naznačeného sexu. Žádné porno nečekejte, jen líčení, jak dívka vešla do ložnice a jak po tom všem (u)spokojeně odešla, a to ad libidum i ad libitum... Ze všeho nejvíc mi to připomínalo Conana Technologického, prostředí tomu stylově odpovídalo (jen magie tam nefunguje), hrdina odpovídal také, pravda, ten ochranný opasek jeho velkému Vzoru chybí...

Pseudonym autora Louis Richard připomíná jednoho nejmenovaného šéfredaktora Ikarie, a ten na přímý dotaz své otcovství (příběhu, samozřejmě) nepopírá - tady myslím má také původ onen zřetelný conanovský styl.

hodnocení: autorské 6,5/10, redakce pečlivá

Louis Richard: Chalungští bojoví obři
obálka: kresba: Petr Bauer, úprava Jan Přibík
Ivo Železný, 2002, edice Delfín
123 stran, 69 Kč, brožované
ISSN 1212-82360


Vražedná atestace

Tento Garenův příběh maloučko vybočuje z běžných kulis středověké planety, přesto se víceméně drží standardního schématu. Mark, Oliver Standman a Danny Bennet mají absolvovat speciální testy na neobydlené planetě. Testy jsou přichystané jako likvidační, mají prokázat nedostatečnost pracovníků SDPP a jejich autorům posloužit jako důvod pro usurpování si pozice generála Khova. Organizátoři celého spektáklu, Mike Buckler a doktorka Sandra Kelleyová, jsou ale typickou parodií na katedrové učence, pro které praktické znalosti jsou něco nepodstatného. Navíc Mike svoji nenávist vůči SDPP a Marku Stoneovi obzvláště přehnal natolik, že androidy naprogramoval na boj do úplného rozhodnutí (česky: k likvidaci soupeřů). Do toho se - tradičně - vloží meziplanetární piráti a zlikvidují základnu této skupinky i se všemi vymoženostmi a zbraněmi, a pilot Jeff Reist si před jejich řáděním zachrání život jen o pověstný chloupek, aby se připojil k ostatním ztroskotancům.

Když se k tomu všemu objeví zajímavá životní forma, která kopíruje vzhled své kořisti a překvapenou ji dokáže natrávit během několika minut, trosečníci se svými pazourky a kyji moc šancí na vítězství nemají. Zvláště, když jejich protivníci dokáží imitovat i lidksé zbraně. Napodobeniny jim vyrůstají z falešných rukou a jsou mnohem pevnější a houževnatější, než to, s čím se jim mohou pozemšťané postavit tváří v tvář. Záchrana je v nedohlednu.

Příběh je spíchnutý horkou jehlou, příliš často se v něm objevují klišé pochybné kvality. Černobílé rozdělení rolí je snad hned první z takových vad, které mi padly do oka. Hlavní padouch zemře rukou androida, kterého sám naprogramoval - je potrestán a přitom jeho život nemá na svědomí nikdo z kladných hrdinů. Padouška nakonec prohlédne a skončí v náručí jednoho z klaďasů. Věřili byste jí to? Já ne... (a mezi námi, dotyčný nejspíš asi taky nevěřil, ale když je příležitost, tak bychom ji měli využít, že?).

hodnocení: autorské 4,5/10, překlad odpovídající, redakce pečlivá

Jean-Pierre Garen: Vražedná atestace (Le recyclage)
překlad: Ivana a Jiří Grospietschovi
obálka: kresba: Petr Bauer, úprava Jan Přibík
Ivo Železný, 2002, edice Delfín
123 stran, 69 Kč, brožované
ISSN 1212-82377


Český Mark Stone mi připadal nejméně o jednu kategorii čtivější než jeho velký francouzský vzor, a také sympatičtější - byl více emocionální a méně racionální (tj. méně suchopárný). Vlado Ríša se navíc dokázal vyhnout neobratnostem typu božího trestu a myslím, že mu při psaní dost pomohla šíře jeho žánrového záběru. Charlungští bojoví obři rozhodně splňují to, co čekám od odpočinkové četby do vlaku. Orientaci na znalce žánru ale série Mark Stone neměla nikdy, a přechod do náročnější polohy SF by asi způsobil její rychlé ukončení.

Trochu mne zaskočila obálka - totiž obálky. Podívejte se na ně, až na zrcadlové otočení a nějaké drobné detaily vzhledu se jejich námět a barevnost v podstatě neliší. Dal bych přednost tomu, aby se na obálkách sešitů vycházejících v krátkém časovém odstupu objevily odlišnější motivy. Jenže příběhy Marka Stonea se navzájem podobají jako vejce vejci a tak Petr Bauer dlouhodobě moc možností k inspiraci nemá. Oblíbenost Marka Stonea u jeho konzumentů je založena právě na principu deja vu - opakovaného cyklického prožívání podobných příběhů.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • (DVOJ)RECENZE: Mark Stone - Charlungští bojoví obři, Vražedná atestace

 • DRBY: Star Trek X - Nemesis je poslední?

 • ISSUED: The Fantasy Writer's Assistant - pomocník autora fantasy

 • FILM: Kubrickův Mechanický pomeranč

 • SOUTĚŽ: Béla 2001 - nominácie a vyhlásenie ocenených

 • DVD DRBY: Universal = v jedné krabici 7 filmů!

 • CON: EUROCON 2002 - Poslední informace před Euroconem

 • RECENZE: Písečníci G.R.R. Martina

 • AKCE: Bratrovražedný boj v brněnském fandomu

 • CON: EUROCON 2002 - Anotace VIII. - PÁN PRSTENŮ

 • FILM: Asterix & Obelix: Mise Kleopatra

 • LITERATURA: Komiksové jaro

 • DVD DRBY: Tak sa nám nazbirerali ďalšie novinky medzi scifi DVD

 • MEJLEM: virtuální prohlídka místa conání Euroconu

 • FILM: prázdninové filmové premiéry u nás

 • Na okraj
  2002-07-03..07 Chotěboř: Eurocon - Parcon - Avalcon: program ke stažení (xls v zipu)

  2002-06-08 11:00 Krakatit: burza a dražba SF knih  2002-05-16 17:00 Krakatit, Jungmannova ul.: autogramiáda komiksu Bantam nakladatelství Calibre a autorů Jiřího Hrdličky a Libora Páva.

  2002-05-14 17:00 Krakatit Praha - křest knihy Jíty Splítkové Mýty v zrcadle vědy a fantazie

  2002-05-14 setkání s Harry Kimem, Praha