Středa 24.7.2002
Svátek má Kristýna

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-05-31: uzávěrka soutěže SF z prostředí Marsu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, stránky Čs. Fandomu, Pagiho fotoalbum, FandomPress
 HLAVNÍ STRÁNKA

24.7. RECENZE: Miroslav Žamboch - Seržant, (pagi)

Už obálka Milana Fibigera, kombinující urostlého bojovníka, vznášející se lepou děvu a dřevěný parní tank, naznačuje hodně. Jedna věc ale na ní chybí, totiž magie. Autor nás zavedl do dalšího pozoruhodného světa své fantazie. Hlavním hrdinou však není „starý známý“ Koniáš, postava svým přemýšlením a chováním blízká současnému čtenáři, ale Lancelot, seržant trestního oddílu ve světě, který balancuje na téměř neměřitelné hraně mezi magií a nebytím. Přesto Lancelot s Koniášem toho má hodně společného - ne však přímo, ale přes osobu svého tvůrce. Lancelot (podobně jako Koniáš) se svému tvůrci podobá houževnatostí, výdrží, bojovností, a v neposlední řadě i inteligencí.

Chandrekosova mez je hlavním určujícím principem království, v jehož pohraničí Lancelot a jeho spolubojovníci málem našli smrt. Cokoliv řemeslně složitějšího než kyj v prostředí prosáklém magií podléhá nestabilitě. Pokud se jedná o tak technicky složitý výrobek, že překračuje zmíněnou Chandrekosovou mez, může být konkurenčním čarodějem přiveden k explozi nahrazující atomovou bombu - ta by v takovém světě ovšem byla nesestavitelná. Pravidla, kterými se řídí fungování magie v tomto světě, jsou propracovaná snad ještě víc, než vlastní příběh, a pro čtenáře - fajnšmekra určitě budou lahůdkou.

Lancelot bojuje a miluje, setkává se se stopami svého otce (kvůli jehož „provinění“ se dostal právě do tohoto trestního oddílu), a krok za krokem odkrývá záhadné spiknutí až do finálního souboje, jehož výsledek je předpovězen - ovšem typicky delfským způsobem a tak se čtenář dopátrá rozuzlení až ve skutečném závěru knihy.

Příběhem jsem byl nadšen - tato původní česká fantasy neopisuje mnohokrát použitá schémata. Mirek Žamboch, podobně jako v případě Koniáše, opět prokázal svoji schopnost budovat světy, které jsou jak původní, tak i promyšlené a fungující. A nepotřebuje k tomu ani elfy, ani troly...

hodnocení: autorské 9/10, redakce 7,5/10

Miroslav Žamboch: Seržant
obálka: Milan Fibiger
KJV - Poutník, 2002
265 stran, 179 Kč, brožované
ISBN 80-85892-63-4
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Miroslav Žamboch - Seržant

 • EDITORIAL: léto budiž pochváleno - novináři slzí dojetím

 • SOUTĚŽ: SFK Palantír Pardubice vyhlašuje literární soutěž "Vidoucí"

 • LITERATURA: dva mázy vilnosti, náprstek celibátu...

 • SOUTĚŽ: Pohár Eddieho Krígla - výsledky druhého ročníku a vyhlášení ročníku třetího

 • POVÍDKA: Závoj nad sklenicí vína

 • LITERATURA: Ježíšku, já chci... já chci... JÁ CHCI!

 • SOUTĚŽ: kompletní výsledky soutěže o Cenu Karla Čapka 2002

 • DRBY: Buffy, přemožitelka upírů

 • VYŠLO: Stephen King - Čtyři po půlnoci 1 - Časoužrouti / Skryté okno do skryté zahrady

 • VYŠLO: Čarodějovo doupě

 • VYŠLO: R. E. Feist, J. Wurstová, Správce Impéria 1, 2 - Sága o Impériu III.      (nové vydání)

 • VYŠLO: DragonLance - Kroniky 1: Draci podzimního soumraku     (nové vydání)

 • VYŠLO: zázraky z nakladatelství Marvel

 • VYŠLO: Tom a Jerry, staří známí

 • Na okraj
  Fanův průvodce Vídní E. Kocourka

  2002-07-11 16:00 Krakatit - autogramiáda G. R. R. Martina
  poslední příležitost získat jeho podpis!


  2002-07-03..07 Chotěboř: Eurocon - Parcon - Avalcon: program ke stažení (xls v zipu)

  2002-06-08 11:00 Krakatit: burza a dražba SF knih  2002-05-16 17:00 Krakatit, Jungmannova ul.: autogramiáda komiksu Bantam nakladatelství Calibre a autorů Jiřího Hrdličky a Libora Páva.