Úterý 30.7.2002
Svátek má Bořivoj

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-05-31: uzávěrka soutěže SF z prostředí Marsu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, stránky Čs. Fandomu, Pagiho fotoalbum, FandomPress
 HLAVNÍ STRÁNKA

30.7. RECENZE: Honor Harringtonová v exilu, (pagi)

Na konci předchozího dílu Honor prohrála téměř vše - přišla o člověka, kterého milovala. Pomsta, kterou vyrovnala účet u vraha svého milence, dala jejím nepřátelům do rukou příležitost, kterou využili do mrtě. Honor byla postavena mimo službu a odešla na planetu Grayson, vykonávat funkci místodržící (nic extra, takových tam bylo spousta...).

David Weber v této knize rozehrává dva velké příběhy, z nichž každý by mohl posloužit jako samostatný námět. Honor Harringtonová na Grayson přišla z úplně jiného kulturního prostředí - což znamená, že obyvatelé Graysonu ji jsou za záchranu vděční, pokud se ovšem Honor drží od jejich planety na delší a střední vzdálenost. Jakmile se naše hrdinka zabydlí na Graysonu, začnou problémy...

Ve výrazně patriarchálně orientované společnosti, která se v tvrdém prostředí nepřátelské planety udržela jen za cenu sjednocení církve a státu, se Honor vyjímá jako pěst na oko - nebo jako nanotechnologie v kovárně. Ortodoxní část spoluvládců planety se snaží uvést věci do pořádku, na jaký jsou zvyklí - a jaký by chtěli zavést nejenom na svých panstvích, ale na celé planetě.

Lidová republika Haven mezitím připravuje velkou ofenzívu proti mantichorskému válečnému loďstvu. Havenské zdroje jsou vyčerpány - už po mnoho desetiletí - a jedinou cestou, jak vyrovnávat deficit veřejných financí, je kořistit v okolních systémech. A po vysátí jejich bohatství... pokračovat u dalších sousedů. Mantichora je v tuto chvíli blízko, Grayson ještě blíž. A na Graysonu Honor, v mantichorských kosmických silách mimo službu, dostává pod své velení flotilu, která - jak už je v jejích příbězích zvykem - může vyhrát jen zázrakem.

David Weber založil tento příběh hodně na vysvětlování společensko-politických systémů Havenu a Graysonu (naštěstí o Mantichoře už toho čtenáři vědí dost, jinak by to byla docela slušná učebnice srovnávací politické ekonomie). Havenský systém vytvořil Weber podivuhodnou kombinací jakobínské nelítostnosti a stalinské krutosti. Výbor pro veřejný pořádek, Rober Stanton Pierre či Úřad státní bezpečnosti pod vedením Oscara Saint-Justa, občané lidoví komisaři s právem odvolat „svého“ velitele, armáda nezaměstnaných, spokojeně žijících z podpory a konzumujících bohatství vytvořené jinými, vše přikryté vinětou Lidové republiky Haven a nepřátelské vůči osvícené monarchii Mantichory, to je jedna polovina Weberova světonázoru. Tu druhou tvoří Weberem téměř stejně hodnocený fundamentalismus graysonských staromilců, náboženských fundamentalistů, lidí, kteří jsou ochotni ve jménu Boha zabíjet a toto zabíjení si ještě právě jménem Boha zdůvodnit a omluvit. A nad tím vším vysoko ční postava královny Alžběty - té mantichorské, samozřejmě.

Tentokrát je příběh smáčknut do výrazně menšího prostoru a je prostřídán vysvětlujícími pasážemi, o to je však koncentrovanější a dramatičtější. Je však možná až příliš soustředěný do velmi malého prostoru - jak v knize, tak i v (i)reálném časování příběhu. Právě tato dvojtvářnost příběhu může zklamat některé Honořiny příznivce - ale pokud si rozvinou akční složku do rozsahu celé knihy, budou mít z tohoto dílu jejích příběhů stejně dobrý pocit, jako z dílů předchozích.

hodnocení: autorské: 7,5/10, překlad odpovídající, redakce 7/10

David M. Weber: V exilu
překlad: Jiří Engliš
obálka: Marek Fišer, Milan Mareček, Petra Horká
Polaris, 2002
445 stran, 209 Kč, brožované
ISBN 80-7332-007-X
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Honor Harringtonová v exilu

 • DRBY: nechť Star Trek vzkvétá a kypí!

 • VYŠLO: Je těžké být bohem      (nové vydání)

 • VYŠLO: Hélská nístěj II. - Do pekla

 • VYŠLO: Perry Rhodan 371 - Atentát na Slunce

 • VYŠLO: Maddrax: Temná budoucnost lidstva 004 - Vyobcovaní

 • VYŠLO: Dračí Doupě - Pravidla pro experty: Svět     (nové vydání)

 • VYŠLO: Asterion - Zlatá pavučina (Modul pro Dračí Doupě)

 • VYŠLO: gamebook Grail Quest 6 - Říše chaosu

 • FILM: Svět podle Prota

 • LITERATURA: Encyklopedie literatury science fiction opět na světě!

 • LITERATURA: z kapitol o české literární fantastice - Josef Müldner

 • AKCE: Deep Space 9 - chcete mne?

 • FILM: MIIB - Jay a Kay znovu na scéně

 • CON: XenaCon 2002 před branami!

 • Na okraj
  informace o akci pro uvedení DS9 na ČTV: www.startrek.cz/ds9

  2002-08-09..11 XenaCon 2002

  Fanův průvodce Vídní E. Kocourka

  2002-07-11 16:00 Krakatit - autogramiáda G. R. R. Martina
  poslední příležitost získat jeho podpis!


  2002-07-03..07 Chotěboř: Eurocon - Parcon - Avalcon: program ke stažení (xls v zipu)