Pondělí 12.8.2002
Svátek má Klára

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-05-31: uzávěrka soutěže SF z prostředí Marsu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Istrocon 2001, Pagiho fotoalbum

 HLAVNÍ STRÁNKA

12.8. RECENZE: ostří oceli Miroslava Žambocha, (pagi)

Sbírka povídek Mirka Žambocha Ostří oceli nám dává průřez životem jeho hlavního hrdiny - šlechtického synka Koniáše, který se po roztržce s kategorickým otcem stává štvancem, a později poutníkem - běžencem, člověkem se svérázným morálním kodexem, věčně získávajícím a ztrácejícím. A příběh od příběhu více zjizveným a s více polámanými kostmi.

Sbírka obsahuje devět povídek - od těch kratších až po délku novely - pomáhajících čtenáři skládat mozaiku Koniášova života i strukturu světa, ve kterém žije. Mírně naznačený postkatastrofický charakter prostředí (těžko uvěřit, že by Zkrocení zlé ženy bylo napsáno i v jiném vesmíru), moderní jazyk i uvažování ke Koniášovi a jeho životním osudům patří.

Koniáš ale zároveň připomíná Conana - a těch připomínek je poměrně dost. Především jimi jsou základní klišé příběhu. Každé vyprávění o Koniášovi má děj samostatný (byť s narážkami na jiná jeho dobrodružství) a plný akce. Koniáš nakonec odchází stejně „bohatý“, jako byl na začátku příběhu. Sex v jeho příbězích (pokud se vyskytuje) obstarávají různé dočasné známosti, často prostitutky, někdy jsou zavražděny a on se mstí vrahovi, jindy odchází (zpravidla velmi kvapně) on. Jeho morální kodex sice není rozložen pouze na té správnější straně zákona, ale je takový, že se s ním čtenář může celkem v pohodě ztotožnit (hlavně když ví, že se s Koniášem hned tak nepotká).

K pochopení postavy Koniáše (ale do jisté míry i k pochopení jiných Žambochových hrdinů) je dobré si prostudovat jeho server www.miroslavzamboch.cz. Najdete tam klíče k odpovědím na téměř všechny otázky, které vás u Koniášových příběhů napadnou. Jen odpovědi na tu poslední (nebo, podle vašeho založení, tu první) otázku se Mirek velmi elegantně vyhýbá. Dopřejte mu právo na trochu soukromí a zkuste nehádat, proč tak činí...

Právě ona zmiňovaná cykličnost příběhů je ale také určitým omezením možností vývoje postavy Koniáše. Jednotlivé povídky opisují víceméně podobné schéma - za určité výjimky z tohoto pravidla bychom mohli považovat první a poslední povídku sborníku, ale i u nich je použita standardní osa. Ve svých příbězích (na rozdíl od Conana) Koniáš zároveň definovaně stárne - setkáváme se v nich s mladíčkem i se dvaačtyřicetiletým mužem - aniž by se to nějak výrazně odráželo na jeho osobnosti.

hodnocení: autorské 8/10, redakce 7/10

Miroslav Žamboch: Ostří oceli
obálka: J. P. Krásný
Fantom Print, 2002
373 stran, 189 Kč, brož
ISBN 80-86354-21-0
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CON: TATRACON 2002 je od včerejška minulostí

 • RECENZE: ostří oceli Miroslava Žambocha

 • VZPOMÍNKA: odešla Míša Neffová

 • FILM: Stephen King, Stanley Kubrick - The Shining

 • POVÍDKA: Lovec

 • CENY: nominace na ceny Chesleye Bonestella

 • LIDÉ+FILM: Riddick Vin Diesel

 • RECENZE: Zlaté pobrežie alebo Nebývame si zle, len žiť sa tu nedá

 • DRBY: Peter Jackson o Pánu prstenů

 • FILM: soudce Dredd

 • LITERATURA: Karel Čapek. Life and Work

 • POVÍDKA: Podle § 324

 • RECENZE: tenhle prsten, žádný jiný, elfi vymysleli...

 • FILM: Solaris No. 2

 • WEB: nejlepší webový server podle ankety webzinu Locus

 • Na okraj
  informace o akci pro uvedení DS9 na ČTV: www.startrek.cz/ds9

  2002-08-09..11 XenaCon 2002

  Fanův průvodce Vídní E. Kocourka

  2002-07-11 16:00 Krakatit - autogramiáda G. R. R. Martina
  poslední příležitost získat jeho podpis!


  2002-07-03..07 Chotěboř: Eurocon - Parcon - Avalcon: program ke stažení (xls v zipu)