Úterý 3.9.2002
Svátek má Bronislav

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>


2002-06-30: uzávěrka soutěže o Cenu Jima Dollara
>>>


2002-05-31: uzávěrka soutěže SF z prostředí Marsu
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Istrocon 2001, Pagiho fotoalbum

 HLAVNÍ STRÁNKA

3.9. RECENZE: Směr času neobrátíš
Pavel Obluk

Směr času, Arthur C. Clarke, sci-fi
Bohuslav Svoboda - POLARIS, orig. Time's arrow, obálka Ron Walotsky, překlad Jitka Skoupá, Lucie Baselová, Petr Caha, Ladislava Vojtková, Petr Kotrle, Josef Hořejší, 348 stran, brož., 199 Kč, ISBN 80-7332002-9

Když před dvaceti lety vyšla v edici Kamarád sbírka Clarkových povídek "Zpráva o třetí planetě", byla to událost. Nejen proto, že v té době vycházela sci-fi jen zřídka, ale především díky kvalitě jednotlivých povídek. Letos vyšly téměř všechny tyto skvosty prakticky v reedici, kterou jsem si (s lítostí) nekoupil. Když v těsném závěsu vyšla povídková sbírka z nakladatelství Polaris a obsahovala řadu (mně) neznámých povídek, už jsem s koupí neváhal. Sice jsem příliš nedoufal v opakování čtenářského zážitku z první sbírky, přesto mě nejnovější výbor zklamal.

Jednotlivé povídky vyšly v průběhu úctyhodných šedesáti let, většina z nich však logicky spadá do let padesátých a šedesátých. Stejně pestrý jako datum vzniku je i charakter povídek. Nalezneme zde nejen klasickou hard SF, ale i (pseudo)humorné opusy a dokonce něco jako miniaturní eseje. Editoři sbírky zřejmě ve snaze shromáždit dosud neznámé povídky vytěžili i hlušinu, jež prošla síty jejich předchůdců. Řada povídek trpí popisností a absencí u Mistra obvyklých brilantních nápadů. Čestnou výjimkou jsou povídky Přechod Země, Technická chyba a Zářící (která upomíná na jednu Wellsovu povídku), v nichž se aspoň něco pořádného děje. Titulní Směr času je příjemná časová hříčka. Kladivo boží bylo rozepsáno do románu, který už nepřidal nic podstatného. Poslední Drátěné kontinuum se tématicky vrací k nejstarší povídce Cestujte po drátě! a vzniklo za (domnívám se že vydatné) pomoci Stephena Baxtera.

Trochu mi uniká smysl tohoto výběru. Jako pocta A. C. Clarkovi, jednomu ze skutečných géniů naší doby, jak (po právu) tvrdí sám Ray Bradbury v upoutávce na zadní straně obálky, z výše uvedených důvodů příliš neposlouží. Jako sběratelský počin pro Clarkovy fanoušky obsahuje zbytečně povídky již publikované (např. Země Jeho Veličenstva jako Útočiště ve sborníku Hlídka). Možná opravdu nebylo z čeho vybírat a Clarke, který se v sedmdesátých letech pustil do románů, už žádné kloudnější povídky nenapsal. Potvrdil tím, že směr času nedokáže obrátit ani ideální kombinace vědce a fantasty.

DÁVÁM 6/10

(převzato z IK)
Další články tohoto autora:
Pavel Obluk

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CENY: Hugo 2002 zná své majitele

 • RECENZE: Směr času neobrátíš

 • FILM: Indie Films = indiánské filmy

 • VYŠLO: Josef Nesvadba, Peklo Beneš (Indinet) - O šťastnějším Československu

 • VYŠLO: Enki Bilal,  Jarmark nesmrtelných - Nikopol I.

 • VYŠLO: Neil Gaiman a další, Sandman: Preludia & nokturna

 • VYŠLO: Klaus-Peter Wolf, Vražedná třídní schůzka a další tajemné historky

 • VYŠLO: Ikarie 9/2002

 • VYŠLO: Ian Livingstone, Fighting fantasy 36 - Armády smrti

 • VYŠLO: Warhammer 40 000 - Hvězdný vlk

 • VYŠLO: Asterix XXII. (XVII.) - Sídliště bohů

 • VYŠLO: Čtyřlístek 338 - 12/2002, 339 - 13/2002

 • VYŠLO: W.I.T.C.H. Čarodějky 8 - 8/2002

 • CON: Bohemiacon po-povodňový

 • SOUTĚŽ: Vyhlašujeme 22. ročník Ceny Karla Čapka!

 • Na okraj


  Ondřej Jireš oznamuje: FANTASYPLANET už jede!!!

  Fantasy Planet má své servery v Karlíně, nejpostiženější pražské čtvrti, kde nefunguje proud a nevpouštějí se lidi. Kdy se magazín opět rozjede, nelze předpovědět.
  Ondřej Jireš


  článek Františky Vrbenské o záchraně utopených knížek a listin vůbec

  Krtkovy a Melkorovy fotky (nejen) z Tatraconu