Pondělí 16.9.2002
Svátek má Ludmila

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Istrocon 2001, Pagiho fotoalbum

 HLAVNÍ STRÁNKA

16.9. RECENZE: Beneš, Beneš, to je ale peklo!, (pagi)

Knihu Josefa Nesvadby Peklo Beneš - o šťastnějším Československu opatřil vydavatel - brněnský Host - páskou s titulkem POLITFIKCE. Marketingový argument sice očím kupujícího zvýrazňuje moment, který je patrně nejpádnějším důvodem ke koupi, ale pokud se zabýváte hlouběji českou SF literaturou, určitě budete od této knihy čekat mnohem více - a dočkáte se.

Josef Nesvadba nikdy nepsal SF proto, aby to byla SF. Povoláním psychiatr i v literatuře studuje člověka a jeho vztah k okolí i k sobě samému. Vzpomeňte si na jeho kapitána Peřinu, zvaného Nemo, či na zločince Kráječe, na Upíra z Feratu.či na Blbce z Xeenemünde. (Proto také se nikdy nesvazoval pravidly žánru a nebál se z nich vybočit, pokud to považoval za nutné.) Dalším takovým motivem, který se v jeho povídkách i románech velmi pravidelně objevuje, je nejistota. Kým jsem, kým je můj protějšek? Má pravdu on nebo jeho protihráči?

Tyto téměř povinné momenty své tvorby používá Josef Nesvadba i v tomto románu. Na rozdíl od předchozích prací však tady podrobuje své psychoterapii nikoliv pouze jednotlivce, ale s nimi i celý národ. Využívá motivu paralelní reality, aby svého vypravěče - transpozici sebe sama, psychiatra se sedmi křížky na hřbetě - seznámil s podivuhodným pacientem, který ... který musí být prezident Beneš, i když jím být nemůže, vždyť Edvard Beneš zemřel před mnoha lety. Nebo nezemřel?

V první části knihy Josef Nesvadba vykolíkuje hřiště - seznamuje čtenáře se svojí (totiž vypravěčovou) rodinou, s vazbami na Edvarda Beneše, s podivným objevem fotografování představ pacientů, s vynálezem, který dostane jméno Indinet. Už tady ale začíná ono pochybování o identitě a o pravdě, když se vypravěč setkává se stopami sebe sama na místech a v časech, kdy je přesvědčen, že byl jinde.

Setkání s vlastním dvojníkem obvykle bývá šokem, a stejně tomu je i tady. Tím začíná ona paralelní linie, svět, který se začal vyvíjet jinak, protože Edvard Beneš nepodlehl nátlaku a nepodepsal Mnichovskou dohodu. Ba co víc, československá armáda obsadila Vídeň a zrušila anšlus Rakouska. Neutrálnímu Československu se válka vyhne, a tím se tahle zemička stane druhým Švýcarskem.

Historie Evropy i světa jde v kolejích, které víceméně opisují ten náš dějepis. Pearl Harbor, bitva u Kurska, Hirošima, korejská válka - důležité momenty našich dějin se objevují i v onom paralelním světě. A právě v rozvíjení příběhu neutrálního Československa se projevuje umělecká síla a životní zkušenost Josefa Nesvadby - psychiatra. Čtenář je konfrontován s chováním jednotlivých postav v obou světech a k tomu navíc autor provádí sondu do osobnosti Edvarda Beneše. Velmi odvážnou sondu, protože obrací naruby konstrukci mýtů, vystavěných okolo osobnosti tohoto politika. Domnívám se, že do Beneše navíc Josef Nesvadba instaloval i trochu všeobecnější črty české povahy.

Velmi zajímavou a silnou scénou je i vypravěčův pobyt na americké klinice a zkušenosti, které tam získá. Zatímco v řadě momentů paralela autor - vypravěč je hlavně formální (povolání, věk), tady jde o velmi osobní výpověď o kořenech pracovní metody Josefa Nesvadby - psychiatra.

Šokující - to je patrně zjednodušená hlavní charakteristika této knihy, můžete se ale setkat i se slovem pobuřující. Ve skutečnosti a ze všeho nejvíc jde o velmi svérázný psychoterapeutický text, sebereflexi českého národa ústy jednoho jeho příslušníka. Jeden bonmot říká, že cesta do vlastní duše je nejtěžší formou turistiky. Nesvadbova kniha vám ukáže, jak dobrými turisty jste, zda patříte k lidem, kteří hledají a pro které pochybnost není zrada, ale nutný doprovod hledání sebe sama. Sám autor je při pochybování důsledný jako vždy ve své tvorbě, o to více však závěr příběhu nutí čtenáře k přemýšlení.

Tuto knihu bude asi každý čtenář hodnotit velmi odlišně. Záleží na jeho zkušenosti s Nesvadbovými texty, stejně důležité je, do jaké míry je schopen oddělit svůj čtenářský zážitek od obvyklého hodnocení historických osobností i událostí.

Josef Nesvadba: Peklo Beneš
obálka. Vladimír Kovařík
Host, Brno, 2002
284 stran, 229 Kč
ISBN 80-7294-060-0
Související URL:
rozhovor s Josefem Nesvadbou
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CON: ISTROCON HP 2002 byl letošním cliffhangerem

 • RECENZE: Beneš, Beneš, to je ale peklo!

 • VYŠLO: Ludvík Souček, Pevnost bílých mravenců

 • VYŠLO: Raymond E. Feist, Královský bukanýr I. - Crydee     (nové vydání)

 • VYŠLO: Perry Rhodan 378 - Planeta oblud

 • VYŠLO: Dech draka 4/2002

 • VYŠLO: Pevnost 5/2002

 • LIDÉ: Charles N. Brown má letos hned tři důvody k oslavě

 • CON: Pozor! Špeciálne hlásenie posádky Istroplánu!

 • DRBY: Star Wars: Episode III se rozbíhá, Batman bude létat na Broadwayi, chystá se znovuzrození Twilight Zone

 • CON: ISTROCON - novinky: Minority report, Neff, Peter Jackson a Pratchett

 • FILM: Fantom Paříže

 • CON: POLCON 2002

 • VYŠLO: Mark Stone 13 - Tajná mise (nové vydání)

 • PŘEDNÁŠKY: slovo do pranice (1) - být slyšet, být vidět

 • Na okraj
  2002-09-21: Brno: HerDen

  2002-09-19 17:00 autogramiáda Josefa Nesvadby, Krakatit, Praha
  2002-09-13..15 Istrocon, Bratislava

  BRLOH: fotografie z autogramiady Jenny Nowak  Ondřej Jireš oznamuje: FANTASYPLANET už jede!!!