Pátek 25.10.2002
Svátek má Beata

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>


2002-09-30: uzávěrka soutěže o cenu Gustáva Reussa
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum

 HLAVNÍ STRÁNKA

25.10. RECENZE: Robert Fabian - Planeta mezi dvěma slunci
Roman Paulík

Planeta bez pointy

Planeta mezi dvěma slunci, Robert Fabian, Straky na vrbě, obálka David Spáčil, 518 stran, brož., 225 Kč, náklad 2500 výtisků

Román Mariňáci, vydaný před více než dvěma lety, byl jako svěží závan výbuchu bahenní sopky ve stojatých vodách domácí SF produkce. Nekladl si menší ani větší cíl než pobavit přímočarou vojenskou akcí a jeho závěr jakoby naznačoval, že se s přeživšími vojáky nepotkáváme naposledy. Tak jako jsou Mariňáci postaveni na motivech filmu Vetřelec 2 (či Vetřelci, chcete-li), je Planeta mezi dvěma slunci inspirovaná filmem Černočerná tma. U obou knih však dochází k jinému vyústění než ve filmech. Fabianova prvotina je milé překvapení, jeho druhý román bohužel naopak. Většinou se v recenzích velmi snažím vyhnout tomu, abych prozrazoval pointy, tady na to zvysoka kašlu, protože tohle žádnou pointu nemá! Je zde nastolena spousta nevyřešených záhad a potenciál různých vyústění příběhu je velký, ale autor nevyužil ani jedno a ani u jediné otázky nedodal uspokojivou odpověď. Pardon, u jedné ano, ale to se dalo čekat, že vám nakonec dojdou lidi, když budou takovým tempem… co vlastně? To je to jediné, u čeho se pobavíte, ale nakonec se vám to zajímavé sousto v hubě v hovno obrátí. U filosofických děl předpokládáte, že na většinu otázek odpovědi v textu nebudou, ale u přímočaré akce, kterou stále tento román je, musíte říct skoro všechno. Samozřejmě vás střílení, útěky, smrt a napjaté vztahy přeživších stále drží u příběhu a stále čekáte, že něco velkého přijde, a ono nic. Je to úplně zbytečných půltisíce stran a zbůhdarma vyhozených 225 korun, za které jste se mohli jít dvakrát pobavit do kina na čemkoliv jiném. Jestli chcete číst Fabiana, sáhněte po Mariňácích a já za sebe autorovi slibuju, že si jeho příští knihu, pokud nějaká bude, napřed od někoho půjčím a teprve po přečtení se rozhodnu, jestli stojí za koupi.

Obálka Davida Spáčila je pro text uvnitř až moc dobrá, vrakoviště lodí se mu povedlo, jen ty podivné kruhy na obloze a čáry na okrajích obálky hyzdí dobrý dojem.

Hodnocení: 3/10

Roman Paulík
Další články tohoto autora:
Roman Paulík

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Robert Fabian - Planeta mezi dvěma slunci

 • AKCE: Diabolus dominus noster est...

 • CON: mejlem - pozvánka na Avalcon Speciál

 • AKCE: autogramiáda tvůrců legendárního českého komiksu Čtyrlístek

 • RECENZE: Holčička, která se ztratila v lese

 • FILM: ZARDOZ = Wizard of Oz + Sean Connery

 • DRBY: bude opravdu deset dílů Harryho Pottera?

 • VYŠLO: Ikarie, půlkulaté číslo 150

 • RECENZE: Iain M. Banks - Líc a rub

 • FILM: Mimic 2

 • PŘEDNÁŠKY: pro změnu z pohledu přednášejícího (7)

 • VYŠLO: Perry Rhodan 384 - Svět neviditelných

 • VYŠLO: Otakar Batlička, Petr Barč - Sázka v klubu AGS

 • TV: Zaklínač, díl pátý (5/13): Střípek ledu čili ... Střípek ledu

 • RECENZE: Petr Macek - Star Trek: Q Alternativa

 • Na okraj
  2002-11-01 15:00 Praha, Krakatit - autogramiáda Čtyřlístek
  2002-11-08 Praha, Krakatit - maškarní párty
  2002-11-16 Praha, NTM: Minicon

  fotoalbum Istrocon 2002 - by Tally
  fotoalbum Istrocon 2002 - by SFK Palantír
  Pagiho Istroalbum

  přehled nových knih nakladatelství Talpress

  Trekkie, Nyota a Derak - organizátoři Petnaconu - vzkazují, že na adrese http://pentacon.sf.cz jsou k vidění fotografie
  Pagiho fotoalbum z Pentaconu

  2002-10-14: právě dnes vychází v Polsku první díl nové a očekávané trilogie Andrzeje Sapkowského z husitského období. Bližší informace očekávejte v historicky krátké době.
  Randalf