Čtvrtek 7.11.2002
Svátek má Saskie

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>


Po různých náznacích, tiskových zprávách a úvahách odborníků i nadšenců se můžeme seznámit s kandidáty na letošní Academy Awards - proslavené Oskary. Třináctka nominací pro Společenstvo prstenu sice láká poznamenat něco o nešťastném čísle, ale tahle klišé v byznysu příliš neplatí. I další filmy žánru SFFH se činily - podívejte se na úplný seznam nominací!
>>>


Ačkoli první Interkom tohoto roku vyšel tiskem již v polovině ledna, a zaskočil tím mnohé čtenáře i přispěvatele, na web se dostal až v těchto dnech.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum
 HLAVNÍ STRÁNKA

7.11. RECENZE: Ivana Kuglerová - Mark Stone, Šarlatové pláště

Mark Conan a droga 

Ne-garénovská řada příběhů technologického Conana Marka Stonea získala další svazek, tentokrát z pera Ivany Kuglerové. Schéma příběhu je klasické. Vše začíná i končí v doutníkovým dýmem zahlušeném předpokoji pracovny generála Khova, a mezitím Mark Stone s androidem Rayem úspěšně vyřeší další záhadu na planetě, podléhající Službě pro dohled nad primitivními planetami.

Skoro mám chuť domnívat se, že onen přívlastek primitivní je míněn trochu ironicky, opět se na primitivní planetě setkáváme s vyspělou technologií. Pravda, zanesl ji tam Pozemšťan. Ona totiž droga guiril, kterou tam používají, je... rozhodně se nepodobá ničemu, co znají návštěvníci divokých opiových doupat nebo spořádaných trip párty. Svými účinky se hodně podobá kyslíku, ale na rozdíl od něj (a na rozdíl od vodky) se dá získávat v podobě pevné látky. No nebrali byste to?

Ivana Kuglerová je zajímavě všestrannou autorkou - stačí vedle sebe postavit Stezky Krve, Conana a teď Marka Stonea. Na jejích textech je znát praxe, získaná v literárním workshopu, a postupně (možná i díky svému studijnímu zaměření) odbourává i určitá stigmata, která ji omezují její volnost při výstavbě příběhu, budování charakteru postav a jejich vzájemných vazeb. Právě celkem pevně dané schéma markstoneovských příběhů ji vzdálilo od pro ni obvyklého způsobu řešení mezilidských vztahů, totiž masového vyvražďování. K tomu se uchýlila až na samém konci příběhu, a na rozdíl třeba od Stezek krve to dokonce zdůvodnila.

Příspěvek Ivany Kuglerové do pokladnice análů Služby pro dohled nad primitivními planetami je velmi příjemný a čtivý, svým střihem zapadá do kategorie vlakového čtiva. Úrovní je určitě v horní části tohoto typu literatury, Ivana odvedla svůj obvyklý standard, byť zvnějšku vymezený reáliemi, schématy a rozsahem dílů této série. Přesné dodržování reálií série by si vyžádalo nejméně jednoho, spíše dva systémové integrátory a pedantické znalce díla JPG, takže nás v této řadě budou potkávat (více nebo méně) drobné odchylky od Mistrova kánonu. Mně osobně to nevadí - už jenom proto, že Marka Stonea čtu velmi příležitostně a především jako oddechové čtivo, určitě se ale najde dost čtenářů s odlišným názorem.

Nápad využít k produkci pokračování Garénových příběhů české autory byl myslím celkem šťastný. I když jinak podobnou sériovou práci nemám příliš rád, vítám tuto příležitost, díky které původní čeští autoři (navíc prošlí Cenou Karla Čapka a vycházející z SFFH fandomu) mohou psát pro širší čtenářskou obec, než jenom pro fandom. Docela by bylo zajímavé, kdyby bylo možné otestovat jejich úspěšnost vydáním ve Francii...

Hodnocení tohoto typu literatury je obtížné, protože primárně není určena pro konzumaci ve fandomu. Navíc i ti čtenáři, pro které jsou Stoneovy příběhy psány, se již po prvním negarénovském titulu stihli rozdělit na dvě části - tu, která uznává jen originálního Garéna, a ty, kterým se nová koncepce líbí nejméně tak, jako garénovské produkty. (To ostatně známe třeba ze Star Treku, kde vedle univerzálních fandů jsou tací, kteří uznávají pouze tu jednu jedinou a vědecky správnou epochu ST.) Redakce textu byla provedena pečlivě, za své peníze dostává člověk odpovídající technickou hodnotu.

hodnocení: autorské 7/10 (pro fany 5/10), redakce 6/10

Ivana Kuglerová: Mark Stone - Šarlatové pláště
obálka: kresba Petr Bauer, návrh Jan Přibík
Ivo Železný, 2002
124 stran, 69 Kč, brožované
ISBN 80-237-3737-6
Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM+LIDÉ: Bruce Willis

 • RECENZE: Sandman: Preludia & Nokturna – počátek snu

 • RECENZE: Ivana Kuglerová - Mark Stone, Šarlatové pláště

 • RECENZE: Poutavé čtení pro nevšední gentlemany

 • RECENZE: planeta mezi dvěma slunci

 • VYŠLO: Daniela Mičanová - Alexander (nové vydání), Orlando

 • VYŠLO: Wolfgang Hohlbein - Druidská brána

 • VYŠLO: Maddrax: Temná budoucnost lidstva 007 - Poslední oběť

 • VYŠLO: Digimon - digital monsters č.11

 • VYŠLO: plakáty od Forbidden Planet až po Texas Chainsaw Massacre

 • WEB: Zpráva o stavu Fantasy Planet

 • TV: Zaklínač, díl sedmý (7/13) - Údolí květin čili 0,2x+y=?

 • SOUTĚŽ: O cenu barda Marigolda

 • VYŠLO: Philip K. Dick - To je Wub, kapitáne!

 • VYŠLO: Star Trek: Hluboký vesmír devět 2 - Obležení

 • Na okraj
  2002-11-30 uzávěrka CKČ

  2002-11-08: maškarní v Krakatitu

  autogramiáda Čtyřlístku - Pagiho album
  fotografie z podzimní Porady Fandomu - fotili:
  SFK Palantír
  Melkor
  Pagi

  Levné knihy KMa: Bulgakov, Mistr a Markétka (nové vydání!) 59 Kč

  2002-11-01 15:00 Praha, Krakatit - autogramiáda Čtyřlístek
  2002-11-08 Praha, Krakatit - maškarní párty
  2002-11-16 Praha, NTM: Minicon