Středa 4.12.2002
Svátek má Barbora

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY

 HLAVNÍ STRÁNKA

4.12. RECENZE: Jiří W. Procházka, Jablka z Beltamoru, (pagi)

Třetí ráj - a jak přišel o ráj a také o třetího... 

Pozoruhodný projekt českých Marků Stoneů pokročil do další etapy. Ačkoliv v zahraničí není nic zvláštního, že seriálové tasemnice mají na svědomí různí autoři, ať jde o Perryho Rhodana nebo o Star Trek, u nás tento zvyk není příliš zabydlen (pomíjím nepříliš povedené Nováky). V našem případě v první etapě je po Vlado Ríšovi a Ivaně Kuglerové třetím v řadě Jiří Walker Procházka.

Pokud jsem se v minulé recenzi zmiňoval, že pro věcnou přesnost by seriál potřeboval znalce na plný úvazek, asi bychom o takového experta přišli hned u tohoto dílu. JWP sáhl hluboko do svého rejstříku hvězdného ironika a předhodil nám - ze všeho nejvíc bych asi zařadil toto dílo do kategorie parodií. Co jiného napadne čtenáře, když zjistí, že civilizace na planetě, o kterou se jedná, je na vývojovém stupni JW-P/59 (pro jistotu jsem si nalistoval příslušné heslo ve Kdo je kdo v české a slovenské sci-fi, a - ono to fungovalo!). O lodi Plutonie XB-1, marťanském architektovi Archiemu Bradburyovi či o centrálním vrakovišti Ramax raději ani nemluvit (a pro jistotu už ani necituji jméno feministky Evoly). A to jsem vyškrtl robopsychložku lady Susan Calvinovou a... a kdekoho dalšího.

Autor se rozhodl pro klasické seriálové vybočení, jaké si dopřávají i ti nejvážnější autoři těch nejdelších franšíz. O reflexi naší reality (včetně té fiktivní, literární) jsem již napsal, ale se stejným nadhledem JWP řešil i výstavbu zápletky a reálie planety, na které Mark Stone ztroskotal. Posledním podobně drasticko-dramaticky použitým prvkem byl jeden jinak víceméně nevinný biblický symbol, který se ale v Procházkově podání z důsledku stal příčinou. Třetí ráj byl na dosah...

Pokud normálně Mark Stone způsobuje generálu Khovovi bolení hlavy, tak v tomto díle má co dělat, aby z toho nebyl infarkt. Výstřelky Marka Stonea i děje samotného dosahují takového stupně, že ti konzervativnější příznivci Marka Stonea budou asi potřebovat dost odvahy k dočtení tohoto příběhu. Určitě se tak dostanou k výjimečnému čtenářskému zážitku. Ale ať jste příznivec garénovského vesmíru či nikoliv - hodně bude záležet na tom, do jaké míry se dokážete zasmát své vlastní vážnosti, do jaké míry dokážete sami sebe vnímat s nadhledem. (Přeloženo do stručnovštiny: Suchaři, tuhle knížku si dávkujte opatrně!)

Co se hodnocení týče - inu, mouchy bych určitě nějaké našel, ať už nevyužité příležitosti (Mark z Kamenice mohl snadno být Markem z Kamene), či poněkud neslaně nemastnému průběhu rozhovoru s BYTOSTÍ. Ale právě tady - a nejenom tady - zasáhla neúprosná ruka redaktorky. Měl jsem možnost přečíst tenhle příběh v podobě, v jaké ji GWP dokončil - a musím konstatovat, že po jejích zásazích kniha vypadá, jako kdyby Conana ostříhali, oholili, do smokingu oblékli a naučili chování dle Gutha-Jarkovského. Z živého - byť velmi kontroverzního - příběhu se tak po(s)tupnými škrty pera stalo cosi málo vzrušivého až sterilního. (Ale na tenhle nepříliš veselý příběh mi už v recenzi nezbývá místo - doufám, že se to povede jindy, a tam se také možná dozvíte, jak jsme přišli o třetího...)

Vzhledem k poměrně přesně vymezenému (a relativně krátkému) rozsahu - román má 123 stran včetně standardní úvodní stránky - je třeba smeknout klobouk nad mistrovstvím GWP. Vždyť do tohoto dílka vměstnal tolik nápadů, že by se na nich v běžné literární soutěži napáslo pěkných pár autorů románů a ještě by jim zbyly nějaké ty odřezky na dlouhé povídky. Opět jsem si si  potvrdil názor, že skutečně dobrý spisovatel dokáže škrtat - JWP se prostě vešel do rozsahu, který měl vymezen, a odevzdal přitom kvalitní práci. Stejnou pochvalu samozřejmě adresuji i ostatním autorům do tohoto projektu zapojeným - i oni předvádějí, že patří do vyšší váhové třídy než mnozí další, kteří sice píší také poutavě, ale neumějí se ukáznit, a tak píší víc pro sebe, než pro čtenáře.

Jiří Walker Procházka: Mark Stone - Jablka z Beltamoru
obálka: Jan Přibík s použitím kresby Petra Bauera
redakce: Anna Staňková
Ivo Železný, edice Delfín, 2002
123 stran, 69 Kč, brožované
ISBN 80-237-3740-6, ISSN 1212-82360

 

poznámka pod čarou pro mladší čtenáře: vymiškován = vykastrován...
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM+LIDÉ: Jean "Victor Čistič" Reno

 • RECENZE: Jiří W. Procházka, Jablka z Beltamoru

 • CONY: O čem con bude? (3)

 • TV: Zaklínač, díl jedenáctý (11/13) - Jaskier čili Marigold neboli blábol

 • AKCE: chystá se Párty uprostřed vesmíru

 • WEB+KOMIKS: Huskiosa a osamělá věž na Komiks.cz

 • RECENZE: Jiří Kulhánek, Noční klub

 • AKCE: Úryvky z deníčku špiona - Dracon 2001

 • WEB+PRÁVO: internet - svoboda nebo pirátství?

 • VYŠLO: přehled nových knih

 • LIDÉ: James P. Hogan

 • POVÍDKA: MALÁ LUČIŠTNÍČKA

 • FILM+WEB: filmové premiéry aneb co se (ne)chystá

 • LIDÉ+FILM: ostrý hoch Steven Seagal

 • CONY: pořadatelem snadno a rychle? (2)

 • Na okraj
  LastMinuteCon oznamuje:
  Zambochuv saloon (autorske cteni z pripravovane novinky, beseda, autogramiada)
  Kulhankuv saloon (beseda, autogramiada)
  Máte už dost Enterprise? Dělá se vám špatně z warpu? Navštivte s námi stanici! Již v únoru na Párty pro DS9!

  2002-11-30 Praha - obskurní rej maškar

  2002-12-06..08 LastminuteCon Brno - online přihlášky!
  2002-11-30 uzávěrka Ceny Karla Čapka

  pozvánka na Silvestr do Březové
  pozvánka na silvestrovský Krtkon, informace zde
  Minicon na Dárečkových Andromeda News
  Minicon na Pagiho fotoalbu

  Dáreček updatoval stránky Andromeda News
  Pagiho tentokrát velmi chudé fotky z páteční maškarní merendy