Čtvrtek 12.12.2002
Svátek má Simona

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>


Připravili jsme pro vás přehled článků, které se vztahují k mírám a váhám v překladech a vyšly na Sardenu během diskuse na dálku letos na jaře.
>>>


Vaškovi Pravdovi došla mejlem následující informace o dvaadvacátém ročníku literární soutěže Lorian Hemingway Short Story Competition.
>>>


Tady se můžete kliknutím dostat k přehledu článků, které se týkají Pána prstenů a Harryho Pottera a na Sardenu vyšly od premiéry PP dvacátého prosínce 2001.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY

 HLAVNÍ STRÁNKA

12.12. RECENZE: Greg Egan, Město permutací
Pavel Obluk

A co s rumem? Pít tě!

Město permutací, Egan Greg, hard sci-fi
Název originálu: Permutation city, přeložil Petr Kotrle, vydal Radomír Suchánek - Návrat, 2002, 411 stran, cena 239 Kč, ISBN 80-7174-502-2

Tento Eganův román vznikl na základě povídky Prach (Dust), která vyšla také v Ikarii 12/2000. Hlavní hrdina povídky Paul Durham zkoumá počítačové simulace vlastní osoby ve virtuální realitě. Dospívá k hypotéze, že život "kopie" lze poskládat z izolovaných stavů "vesmírného prachu" nezávisle na způsobu výpočtu simulace. Kvalitu tohoto života prakticky nelze rozlišit od života originálu - a nelze ho ani ukončit.

Román tuto hypotézu potvrzuje a dále rozvíjí. Přibývají další postavy a dějové linie; nejvýznamnějším obohacením je však systém Autoverzu - jakéhosi Malého (bio)chemika pro pokročilé uživatele. Toto prostředí umožňuje definovat počáteční podmínky hypotetických forem života, více či méně odlišných od toho našeho.

V Paulově době (za pouhých 50 let!) je technologie vytváření virtuálních kopií lidí zcela běžná, alespoň pro dostatečně movité zákazníky. Tyto kopie mohou existovat libovolným způsobem velmi dlouhou dobu. Ale i ony se bojí - násilného ukončení díky technologické závadě či (mnohem pravděpodobnějšímu) pogromu. Proto neodolají, když Paul přichází s nabídkou nesmrtelnosti.

Teoreticky věčný a bezpečný virtuální systém vychází z konstrukce von Neumannových samoreplikačních automatů, navíc poskytuje dostatečnou bázi pro spuštění Autoverzu s definovanými počátečními podmínkami k vývoji "mimozemského" života na planetě Lambert. Autorkou prvotní aproximace je Maria Delucová, stejně (či více) významná postava jako Paul Durham.

Druhá část knihy se odehrává v nově vytvořeném Městě permutací. Po sedmi tisících letech existence Města a třech miliardách let Lambertu je tento osídlen inteligentním hmyzem, který díky kolektivnímu vědomí rychle poznává zákonitosti svého světa. Paul probouzí Mariinu kopii, aby byla svědkem - a záchrannou brzdou - rozvoje Lamberťanů.

V této fázi se dosavadní drajv knihy poněkud zarazí a trochu připomíná Bearův Eon, vzápětí znovu nečekaným způsobem graduje. Lamberťané nalézají dostatečně logické, byť chybné vysvětlení své ontogeneze a odmítají ideu (i přítomnost) stvořitele. Ten v jejich světě zkrátka nemá místo, podobně jako Bůh v Hawkingových modelech. Lidé či jejich kopie prchají z implodujícího Města...

Jakkoliv je ústřední téma Eganova románu tradičně technokratické, je zde spousta kulturních a religionistických odkazů, které nemají jen demonstrovat autorův všeobecný přehled, ale nastolují skutečně závažné otázky: nesmrtelnosti, viny a trestu, smyslu života.

Román je nabit informacemi a myšlenkami natolik, že by zřejmě unesl o něco delší rozsah. Zejména druhá část (v rozsahu cca jedné čtvrtiny knihy) mi připadala poněkud překotná. Možná za to však může jen Eganův rozlet; čtenář má co dělat, aby autorovi stačil.

Tradičně nesnadného překladu se tradičně úspěšně zhostil Petr Kotrle, který si zaslouží pochvalu i za úvodní permutační básničku a nadpisy jednotlivých kapitol. Takový "otěr pístu mamce" zdaleka nemusí být pouhou kombinací českých slov.

Ke knížce mám jedinou, zato podstatnou výhradu: zhruba v polovině čtení a v polovině vazby se mi rozpadla. Možná je to však záměr nakladatelství a náhodnou permutací stran získám další kvalitní čtivo.

Pavel Obluk

(převzato z IK)
Další články tohoto autora:
Pavel Obluk

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM: Kdyby tisíc klarinetů

 • RECENZE: Greg Egan, Město permutací

 • DVD DRBY: co nového na DVD scéně před vánocemi?

 • RECENZE: Miroslav Žamboch, Seržant

 • CONY: pořadatelem snadno a rychle! (4)

 • DRBY: Pán prstenů, Star Trek a drobnosti k tomu

 • TV: Zaklínač, díl jedenáctý (12/13) - Falvick čili jatka

 • RECENZE: Vlado Ríša, Conan a Tygří amulet

 • AKCE: slávny DJ Bleed na party vydavateľstva Techno.sk

 • VYŠLO: čtyři nové knihy

 • CON: brněnský LastMinuteCon

 • LIDÉ+FILM: Carrie-Anne Moss

 • CON: Avalcon Speciál 2002 - Program

 • LITERATURA: temný týden londýnský

 • FILM: Sexuální praktiky pozemšťanů

 • Na okraj
  2002-12-04 10:00 - 17:00
  iDnes + Pratchett: aukce postavy ve prospěch Divadla v Dlouhé


  LastMinuteCon oznamuje:
  Zambochuv saloon (autorske cteni z pripravovane novinky, beseda, autogramiada)
  Kulhankuv saloon (beseda, autogramiada)
  Máte už dost Enterprise? Dělá se vám špatně z warpu? Navštivte s námi stanici! Již v únoru na Párty pro DS9!

  2002-11-30 Praha - obskurní rej maškar

  2002-12-06..08 LastminuteCon Brno - online přihlášky!
  2002-11-30 uzávěrka Ceny Karla Čapka

  pozvánka na Silvestr do Březové
  pozvánka na silvestrovský Krtkon, informace zde
  Minicon na Dárečkových Andromeda News
  Minicon na Pagiho fotoalbu