Pátek 28.3.2003
Svátek má Soňa

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

28.3. RECENZE: Isaac Asimov, Roboti úsvitu, (pagi)

Po románech Ocelové jeskyně (Caves of Steel) a Ve vesmíru někdo vraždí (Naked Sun, Nahé slnko) se potřetí setkáváme s detektivem Eliášem Baleyem. Je o několik let starší, než jak jsme ho poznali v Ocelových jeskyních, a cílevědomě připravuje sebe i svého syna na kolonizaci některého Vnějšího světa - jen drobnost jim chybí, totiž technika, kterou by k tomu mohli použít. Kosmická loď a roboti - pomocníci, bez nichž se nedostanou dál, než kousek za hranice Města. To mohou získat jedině od Vesmířanů.

Do toho přichází další ze žádostí dr. Hana Fastolfa, Vesmířana, který stvořil humanoidního R. Daneela Olivawa a jeho téměř duplikát, R. Jandera Paneela. A právě Janderova „smrt“ je důvodem, proč Eliáš dostal od svých šéfů nůž na krk. Pokud neodcestuje na Auroru a nezjistí, kdo zničil vrcholné dílo robotiky, může se se svým snem o kolonizaci rozloučit. Jenže zároveň se dozví, že dr. Han Fastolfe je jediným člověkem, který má znalosti dostačující k likvidaci tohoto robota. Je-li vrahem, kdo Eliášovi pomůže při naplňování jeho snu?

Eliášovým průvodcem se stane samozřejmě Daneel Olivaw, a spolu s ním robot Giskard, kteří mají Eliáše ochránit před neznámými nepřáteli. Eliáš se setkává s Gladií, kterou před časem na Solárii zachránil před obviněním z vraždy jejího tehdejšího manžela. I Gladie je na Auroře cizí, jednotlivé Vnější světy se od sebe liší - alespoň, co se týče morálky a zvyků. Dlouhověkost je doma na všech kolonizovaných planetách a patří k hlavním důvodům nepřátelského vztahu Vesmířanů se Zemí.

Eliáš hledá - a nemá to vůbec lehké, protože i dr. Fastolfe, i Gladia před ním tají různé informace. Ale jeho intuice funguje snad ještě lépe než za mlada, a tak krok za krokem prolamuje hradbu ticha, která ho izoluje od obyvatel Aurory. A - u mnohých - také hradbu nepřátelství. Dr. Fastolfe, nakloněný Pozemšťanům,  je totiž hlavou jedné ze dvou aurorských politických stran, a proti němu stojí šéf Ústavu robotiky dr. Amadiro, který odmítá poskytnout lidem možnost opustit přelidněnou a poničenou Zemi. Eliáš Baley postupně odhaluje řadu motivů všech zainteresovaných, motivů vedlejších i důležitých, a postupně se z nich pokouší vydestilovat správnou odpověď. Na tom záleží jeho osobní kariéra na Zemi i sen, jehož splnění obětoval i část lásky ke své ženě Jessice.

Proti dvěma předchozím příběhům Eliáše Baleye je tento román mnohem delší - a je stylizován jako dveře, kterými svět tří zákonů robotiky prochází do světa Nadace. Stále je to ale vesmírná detektivka, pokračující v tradici předchozích dvou románů, složitá šaráda, která je založena na intelektuální síle, nikoliv na akci. Je však rozšířen o pasáže, ve kterých se čtenář seznamuje s detaily politického střetu pánů Fastolfa a Amadiry. Ten sice motivem vraždy robota nebyl, autor však potřeboval vytvořit oslí můstek směrem k Nadaci.

Navíc autor do příběhu vložil i velmi zajímavý moment - na Vnějších světech totiž zmizela láska, romantický cit, který je vlastní nevyváženým a jakoby primitivním Pozemšťanům. Na Vnějších světech, zdá se, emoce byly vyhubeny i s virulentními mikroby a s chorobami vůbec. Dá se tohle změnit? A může pro to něco Eliáš udělat, když čas, který má na Auroře vymezený, je tak zoufale krátký a neúspěch ve vyšetřování znamená konec jeho snů?

Měl jsem intenzivní pocit, že od Ocelových jeskyní Daneel Olivaw poněkud zhloupl - asi nejvíce to bylo poznat na perlivé větě (str. 67): jsem připraven být zničen, abych vás ochránil, já. I přes velký rozsah knihy jsem se při čtení ale nenudil - po každém výslechu jsem byl ochoten prohlásit za pachatele někoho jiného. (Milovníkům akčních honiček ale bude tento román připadat asi jako když se táhne med.) Kniha je doplněna sedmnáctistránkovou ukázkou z románu Elizabeth Haydonové Rapsodie, který Triton připravuje k vydání.

Isaac Asimov: Roboti úsvitu (The Robots of Dawn)
překlad: Karel Čermák
obálka: Jan Patrik Krásný
medailonek autora: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2003
513 stran, 249 Kč (pro členy SFK Trifid 169 Kč), brožované
ISBN 80-7254-297-4
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Isaac Asimov, Roboti úsvitu

 • UKÁZKA: Gaiman, Neil: Koralina

 • MEJLEM: pozvánka na první ročník EROTICONU

 • VYŠLO: Gaimanova Koralina, Greenova Krev a čest a dotisk Warhammeru - Zabíječe trollů

 • UKÁZKA: China Miéville, Nádraží Perdido (Perdido Street Station)

 • LITERATURA: služba nakladatelům i čtenářům - ukázky z knih

 • MEJLEM: Jana Rečková dnes podepisuje v Krakatitu Knihu prokletých

 • VYŠLO: od nového románu Jany Rečkové až po komiks Colby 2

 • ÚVAHA: český SF film - od desíti k X

 • RECENZE: Robert A. Heinlein, Hvězdná dvojčata

 • DRBY: Harry Potter a řád Fénixe již mají obálku, JKR syna

 • FILM: předávání Oskarů je za námi!

 • FILM: Cesta do fantazie - Spirited Away - s Oskarem v náručí

 • WEB: periodická tabulka science-fiction Michaela Swanwicka

 • VYŠLO: Vernovi Trosečníci lodi Jonathan a Sheldonova Akce soudný den

 • Na okraj
  Pagiho fotky ze křtu Valhaly

  Pagiho fotky z Opatconu
  fotky SFK Palantír z Pragoconu
  Melkorovy fotky z Pragoconu

  2003-03-13 16:00 Krakatit: křest nového dílu Valhaly Františka Novotného

  2003-03-07..09 Opatcon, Broumov
  Pagiho fotoalbum: Trpaslicon, Pragocon

  rozhovor s kaskadérem Petrem Jáklem ml. (xXx) na iDnes