Úterý 13.5.2003
Svátek má Servác

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

13.5. RECENZE: Connie Willisová, I když půjdu roklí šeré smrti, (pagi)

Psycholožka dr. Joanna Landerová pracuje ve velké nemocnici a snaží se pochopit podstatu NDE - prožitků blízké smrti, jen obtížně popsatelných pocitů, které zažili mnozí v okamžiku klinické smrti. Velkým mecenášem nemocnice je spisovatel Maurice Mandrake, autor populárních bestselerů o NDE, a pro doktorku Landerovou není vůbec jednoduché získat interview od pacienta, který by se již předtím od pana Mandrakea nedozvěděl, co vlastně měl „vidět“. Proto přivítá nabídku neurologa Richarda Wrighta, který dokáže u svých pokusných osob simulovat chování mozku v okamžiku NDE, a začne s ním spolupracovat.

Výpovědi pokusných osob jsou ale stejně neurčité, jako vzpomínky lidí, kteří NDE prožili jako součást klinické smrti. Joanne se nakonec rozhodne být sama sobě pokusným králíkem a tak se v jejích NDE procházíme zvláštní směsicí posledních okamžiků Titanicu a vzpomínek na její reálné prožitky. Joanne cítí, že drží v ruce klíč k rozluštění tajemství NDE - ale ten je tak neuchopitelný, jak jen může být prchavá myšlenka. Sledujeme její snahy vytáhnout z vlastního podvědomí to, co jí naznačuje její NDE a o čem věří, že je odpovědí na důvody, proč lidé mají tyto prožitky.

Celý tento příběh je zasazen do prostředí ohromné nemocnice, která si na sebe musí vydělávat. Spolu s Joanne Landerovou procházíme tím obřím bludištěm, v němž je nutno projít třetím patrem, přejít do pátého, skrz oddělení se dostat na druhou stranu a pak sjet výtahem do čtvrtého patra, aby se dostala na schodiště k věčně zavřenému bufetu. Doprovázíme ji na jejích cestách za pacienty, ležícími na nejrůznějších odděleních, spolu s ní utíkáme před Mauricem Mandrakem, držíme palce malé Maisie, jejíž matka nechce vidět její stále se zhoršující srdeční vadu, jsme svědky Joanniných interview s pokusnými osobami i snah získat nové a nezaujaté spolupracovníky. Děj postupně nabývá spád a zápletka graduje v závěrečné finále, zajímavé, překvapivé a nejméně stejně čtivé, jako předchozí děj.

Román se skládá z mnoha rovin. První z nich a kulisou příběhu je samotný svět americké nemocnice, pro nás zajímavý a dávající určitou možnost porovnat běžná zdravotnická zařízení tak, jak je známe, s něčím, co zřejmě v USA je dost blízko obvyklému stavu. Do této kulisy jsou zasazeny osobní příběhy pacientů, Joanny, její přítelkyně Veille a dalších, které nám Connie Willisová představuje, a patří sem i Maurice Mandrake či bývalý Joannin učitel angličtiny pan Briarley. Další rovinou je téměř kruifovský příběh o objevování v medicíně - symfonie nadšení, trpělivosti, chyb, citu pro náhodu, zarputilosti, zklamání, radosti z nových poznatků i naděje na pomoc lidem. Posledním prvkem jsou pak paluby potápějícího se Titanicu, snové - ale přesto pro knihu podstatné, které s Joanne procházíme a s níž se snažíme najít jejich vazbu na reálný svět. (Vedle toho všeho autorka také ukazuje, jak daleko od reality je současné obecné povědomí o fenoménu NDE, vytvářené spisovateli i filmaři.)

Connie Willisová napsala příběh, ve kterém sloučila realitu i fantastiku stejně, jako všední život i kouzlo objevování. Román by se si nejlépe dal charakterizovat jako příběh z lékařského prostředí, kterým také doopravdy je. Fantastický prvek jej ozvláštňuje a dává mu nový rozměr, čímž ho odlišuje například od podobných prací Arthura Haileye, byť Willisovou s ním spojuje podrobné vykreslení reálného prostředí. Když si však vedle sebe položíte Nemocnici a tento román, uvědomíte si, že Connie Willisová jde mnohem více do hloubky - a hlavně, že ve středu jejího zájmu není krize, ale člověk. Drobnokresba a realismus - to jsou hlavní metody práce autorky a pochvalu zaslouží její schopnost vystavět na nich příběh, který se mohl stát - a vykreslit ho tak, že jí věříme, že se tak skutečně stal, i když pro to nejsou svědci.

Kniha určitě nepatří do kategorie odpočinkového nenáročného čtení, téma i jeho zpracování vyžaduje plnou čtenářskou pozornost a jeho spolupráci a staví tak tento román do kategorie literatury nutící své oběti přemýšlet a kombinovat. Ačkoliv u nás je tento román brán jako mainstreamový, v USA vzbudil značnou pozornost svojí fantastickou složkou a dokonce byl nominován na cenu Hugo za nejlepší knihu žánru sci-fi pro rok 2001.

Connie Willisová: I když půjdu roklí šeré smrti (orig. Passage)
překlad: Libuše a Luboš Trávníčkovi
obálka: Jiří Voves
Triton, 2003
724 stran, 499 Kč, vázané
80-7254-325-3
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Miroslav Žamboch, Bez slitování

 • RECENZE: Connie Willisová, I když půjdu roklí šeré smrti

 • DRBY: zprávy se točí okolo remaků a dalších dílů - co jiného se dá čekat?

 • VYŠLO: Ostří exilu III, Pevnost a sborník soutěže o nejlepší fantasy

 • FILM: Heavy Metal

 • (NE)RECENZE: Fantázia #25

 • ROZHOVOR: literární agent (nejen) jako nárazník mezi autorem a nakladatelem

 • MEJLEM: nová kniha Michala Hvoreckého se dnes křtí v Bratislavě

 • RECENZE: 2101: Česká odysea, antologie českých povídek

 • UKÁZKA: China Miéville, Nádraží Perdido (prolog)

 • ÚVAHA: víra, náboženství, SFFH...

 • (NE)RECENZE: Jiří Kulhánek, Noční klub 2

 • CON: Taurcon podruhé, tentokrát jinýma očima

 • DRBY: X-Men 2 při své premiéře zazářily

 • VYŠLO: nové i již známé tituly a časopisy k tomu

 • Na okraj
  2002-05-06 18:00 Krakatit: vernisáž výstavy Bohuslava Šíra „Snad se pan Verne nebude zlobit“
  Melkorovy fotky z Taurconu
  Dárečkovy fotky z Matrix party, z předávání cen Akademie a z Taurconu
  Pagiho fotoalbum z Taurconu

  upgrade Pagiho fotoalba - Martin Šust, Porada Fandomu, KJV, Akademie SFFH

  ohlasy na ceny Akademie SFFH (by JVjr)
  Novinky / Právo
  MF Dnes
  iHNed

  2002-05-01..04 Nymburk: Taurcon
  2002-04-29 18:00 Bratislava Brloh: křest Nočního klubu

  2003-04-26 13:30 Výstaviště: ceny Akademie SFFH
  2003-04-25 19:00 Krakatit: maškarní
  2003-04-24 17:00 Krakatit. křest Crwe 2