NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Pondělí 12.6.2000
Svátek má Antonie


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

Kdo chce jet na Parcon do Šumperka vlakem? Se slevou?
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

12.6. RECENZE: Conan vládce černé řeky
Heinrich Storch

Další příběh největšího hrdiny fantasy začíná uprostřed selského povstání proti jednomu kothskému baronovi. Po krvavé řeži je náš hrdina neodolatelně puzen na jih do Baaluru, jednoho z shemitských hrálovství. Ismaia, dcera krále Aphrata a královny Rufie má děsivé sny a ty se postupně přenášejí dál a dál, až je jimi zachváceno celé město. Do této tíživé atmosféry přijíždí Conan a jako Rufiin starý známý je uvítán a okamžitě požádán o pomoc. Na děsivé sny je, zdá se, pouze jediný lék, stříbrný lotos rostoucí údajně v naprosto neprobádaných končinách u pramenů tajemné řeky Styx. Conan přednese návrh velké výpravy, kterou pochopitelně on sám povede, což narazí na odpor několika důstojníků Aphratovy armády, nicméně tato překážka je témě (a a výprava se urychleně vydává na cestu. Ukáže se, že za zkázonosnými sny stojí Conanova stará známá, údajně mrtvá kouzelnice Zeriti, takže bude potřeba nejen najít bájnou rostlinu, ale i definitivně zničit tuhle čarodějku. Celá výprava se pochopitelně potýká se spoustou nástrah. Na cestě číhají stygijští otrokáři, říční, poněkud přerostlý elektrický úhoř (zapalující svými výboji dokonce lodě - ach jo!), náboženské tažení zuagirských kmenů (tak nějak mi to připomnělo muslimského vůdce Mahdího), lidožroutské černošské kmeny, zrádné bažiny a na konci mrtvá nemrtvá Zeriti se svým údajně nepřemožitelným prastarým bohem, kterého ovšem Conan se svými muži šmahem vyřídí, až to vezme dech. Na zpáteční cestě opět rutinně stygijští otrokáři a na závěr v Baaluru jako překvápko Zeriti. Uf - úkol je splněn, kniha dočtena.

Nemůžu si pomoci, ale tenhle Conan opět zklamal. Všechny překážky překoná tak nějak šmahem, hlavní záporačku zlikviduje jaksi mimochodem a účast na celé expedici si vlastně musí doslova vyprosit. Na to by se Howardův Conan zvysoka... Navíc nesmysl s elektrickým veleúhořem všemu dodává korunu a údajný Zeritin hrozný bůh je vlastně jenom přerostlou ještěrkou. K tomu se snad už nedá opravdu nic dodat.

Takže bohužel, závěr je opět takový, jak je už o Conanových příbězích z nakladatelství Viking pravidlem. Jestli Conana sbíráte, pak ano, ale jinak jde skutečně jen o ztrátu času.

(Leonard Carpenter: Conan vládce černé řeky. Přel. Vanda Filová a Ondřej Marek. Obálka Alois Křesala. Praha, Viking 2000. 267 s. 139 Kč)

hodnocení: *1/2Další články tohoto autora:
Heinrich Storch
Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • Zemřel překladatel evropského formátu

 • Cestou na Parcon do Šumperka, zastavení čtvrté

 • FANTÁZIA: Roger MacBride Allen: Charonův prstenec 1 a 2

 • FANDOM: když se řekne... československý fandom (2)

 • RECENZE: Conan vládce černé řeky

 • Cestou na Parcon do Šumperka, zastavení třetí

 • RECENZE: Dny utrpení: Knihy (Jack L.Chalker, Mrož pro kybernet)

 • FANDOM: Když se řekne ... NEBULA

 • POPELNICE: William Horwood - The Duncton Chronicles

 • Dragon – Synové Atlantidy

 • FANDOM: Když se řekne... československý fandom (1)

 • Jean Pierre Garen: Psanci ve vesmíru

 • POPELNICE: John Le Carré - The Little Drummer Girl

 • Ivo Železný jubilující

 • G. R. R. Martin: Hra o trůny

 • Na okraj
  Dárečkovy fotky a Andromeda News na českém SF&F serveru


  Známý ilustrátor, malíř a výtvarník Theodor Rotrekl prvního června oslavil sedmasedmdesáté narozeniny. Podstatnou část své práce věnoval vědeckofantastickému a populárně vědeckému žánru. Jeho kresby a ilustrace neodmyslitelně patří k české sci-fi. Za svůj dlouholetý přínos v této oblasti získal řadu ocenění – Mlok za zásluhy o sci-fi 1985, evropská cena SF The Best Artist 1992, Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu 1996 za celoživotní dílo.


  stránky Parconu 2000,
  Šumperk, 23. - 25. 6.