NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Pátek 9.6.2000
Svátek má Stanislava


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

Kdo chce jet na Parcon do Šumperka vlakem? Se slevou?
>>>

 
 HLAVNÍ STRÁNKA

9.6. RECENZE: Dny utrpení: Knihy (Jack L.Chalker, Mrož pro kybernet)
Magda Dědková

Do králičí díry

Hned v úvodu se autor hlásí k dvěma hlavním inspirátorům: Philipu K. Dickovi a Lewisi Carrollovi. Postava z Alenky v kraji divů je ostatně i v názvu knihy. Poněkud paranoidní atmosféra, podivné vládní projekty a všudypřítomní agenti nám zase připomenou Akta X. Co je skutečnost? Do jaké míry jsme manipulováni a kým?

Cory Maddox je počítačový expert, kterého přizvou k znovuotevření staršího tajného vládního programu. Zprvu se zdá, že jde o zdokonalení tvorby a přenosu virtuální reality. Cory i jeho partnerka Riki se nechají "zavést" do programu, ale po návratu do "skutečnosti" zjišťují, že zdaleka nejde jen o virtuální realitu. Všechno je mnohem složitější; začínají se jim vybavovat útržky životů v jiném prostředí a v jiných tělech. Zdá se, že sama realita - prostor a čas - je ovládána mohutnou počítačovou sítí, která vytváří paralelní světy. Ty jsou propojeny "králičími dírami", jakýmisi energetickými víry. Skupina lidí, která v síti uvízla, se snaží dostat "ven". Jenže lidé nezůstali jednotní, rozdělili se a bojují proti sobě. Hlavním protihráčem Coryho - ale ne jediným - je záhadný Al Stark, šéf bezpečnosti. Ale ani on neví, kdy a z jakých důvodů to všechno začalo.

Hrdina příběhu to nemá lehké: čekají ho paralelní světy, reinkarnace, přenosy (pokud to nevíte, při přenosu do jiného těla se na rozdíl od reinkarnace zachová plné vědomí předchozího života), nezbytní mimozemšťani a dokonce změny pohlaví (mimochodem, všechny paralelní světy jsou velmi americké, a tak není divu, že kupříkladu mimozemšťané se podobají želvám ninja). Neví, kde se vlastně ocitl a proč tam je, ani proti komu doopravdy bojuje. Není si přesně jistý, kým byl a nemůže ani odhadnout, kým se za příští "králičí dírou" stane. V okamžiku, kdy ho opouštíme, je uvězněn v ženském těle. Ze všeho si může být jist jen jedním: všechno, o čem sis myslel, že znáš, je špatně.

Našly by se sice i nějaké ty chybičky na kráse, ale teď se mi o nich psát nechce. Co když je to záměr? Počkám si, jak se celá věc vyvine. Autor nás ujišťuje, že to všechno ještě nic není, v dalších dvou dílech si teprve užijeme. Kompletní sága má název Smrtící gambit v Kraji divů. Tak na tohle pokračování se opravdu těším. Otázku, zda píše fantasy či spíše sci-fi, odbývá Chalker mávnutím ruky. Kyberpunk? Ne, i to autor odmítá. Píše zkrátka o tom, co je skutečnost.

My všichni napořád procházíme králičí dírou do nové reality, pokud se nám spolu s autorem podaří přenos uskutečnit. A ani k tomu nepotřebujeme všechna ta technická hejblata.

(Jack L.Chalker: Mrož pro kybernet. Přel. Pavel Agaňov. Obálka Michael Whelan. Vimperk, Akcent 2000. 335 s. 185 Kč)

hodnocení: ****Další články tohoto autora:
Magda Dědková
Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • Cestou na Parcon do Šumperka, zastavení třetí

 • RECENZE: Dny utrpení: Knihy (Jack L.Chalker, Mrož pro kybernet)

 • FANDOM: Když se řekne ... NEBULA

 • POPELNICE: William Horwood - The Duncton Chronicles

 • Dragon – Synové Atlantidy

 • FANDOM: Když se řekne... československý fandom (1)

 • Jean Pierre Garen: Psanci ve vesmíru

 • POPELNICE: John Le Carré - The Little Drummer Girl

 • Ivo Železný jubilující

 • G. R. R. Martin: Hra o trůny

 • FANDOM: Když se řekne... HUGO

 • Neal Stephenson: Sníh

 • Oheň nad Hlubinou - fragment první: Pád Straumli

 • Donald A. Wolheim: Nejlepší povídky sci-fi 1985

 • Cestou na Parcon do Šumperka, zastavení druhé

 • Na okraj
  Dárečkovy fotky a Andromeda News na českém SF&F serveru


  Známý ilustrátor, malíř a výtvarník Theodor Rotrekl prvního června oslavil sedmasedmdesáté narozeniny. Podstatnou část své práce věnoval vědeckofantastickému a populárně vědeckému žánru. Jeho kresby a ilustrace neodmyslitelně patří k české sci-fi. Za svůj dlouholetý přínos v této oblasti získal řadu ocenění – Mlok za zásluhy o sci-fi 1985, evropská cena SF The Best Artist 1992, Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu 1996 za celoživotní dílo.


  stránky Parconu 2000,
  Šumperk, 23. - 25. 6.