Pondělí 23.6.2003
Svátek má Zdeňka

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

23.6. RECENZE: Walter M. Miller, Jr., Chvalozpěv na Leibowitze
Jan Pechanec

Chvalozpěv na Leibowitze je kontroverzní román, který byl v roce 1961 na Worldconu v Seattlu vyznamenán cenou Hugo. Autorem románu pojednávajícím o Zemi po atomové katastrofě je pro nás více než neznámý Walter M. Miller, Jr. Pokud bychom pátrali po dílech pana Millera, zjistili bychom, že jich opravdu mnoho není (natožpak v českých překladech).

Kniha je rozdělena do tří částí, nesoucích latinské názvy Fiat Homo, Fiat Lux a Fiat Voluntas Tua.
V první části jsme vrženi do neurčitého období, do pouštní pustiny v centru USA, do Utahu. Seznámíme se s prostoduchým bratrem Francisem Gerardem, který si odbývá své postní období, aby rozjímal a kál se Bohu. Nebýt vyrušení od neznámého pocestného, možná by nikdy neobjevil zasypaný bunkr s jeho neuvěřitelným bohatstvím.

Stránku po stránce se nám odkrývá tajemství minulosti. Země vešla v atomovou katastrofu a celá civilizace upadla v zapomnění. Lidstvo bylo výbuchy vyhlazeno a roztroušeno. Klasický scénář popsal, jak ti co přežili, museli bojovat o holé životy. Rozbujely se mutace a pouze nejsilnější byli schopni přežít. Hlas lidu volal po pomstě. Pomstít se komu? Samozřejmě jediným viníkům - vědcům. Vzdělaní, kultura, dědictví po předcích se rozplynulo a začly se konat hony na vědce. Vše mohlo být ztraceno, nebýt jediné instituce, která měla moc udržet zbytky vědění a civilizace.

Tou jedinou institucí byla církev. A představitelům církve bylo jasné, že všechny zapomenuté znalosti je třeba shromažďovat, uchovávat a postupně opět pochopit a dokázat využít ku prospěchu lidí. První část nás tedy seznámí s objevem bratra Gerarda, popíše humbuk, který okolo objevu nastal a také těžké dny nebohého novice Francise až do jeho neslavně "slavného" konce.

Druhá část s názvem Fiat Lux, nás zavede o několik století dále. Církev má stále velkou moc, ale barbarští císařové a vládci ji získali také. Církev využívá sběr a luštění ztracených tajemství vědy a rozšiřuje tzv. Memorabilia. Válka je na spadnutí. Druhá část nepřináší tolik nového do děje, ale rozvíjí se jako plnohodnotný příběh v hranicích nového a nám méně neznámého světa. Jediná pravda boží z první části je nahrazena pravdou intrik vládychtivých barbarských vládců a snahou církve o udržení své autority. Jak jen jsou cíle člověka zanedbatelné a krátkozraké...

Třetí část, jakési vyvrcholení, nás už prvními slovy šokuje. Uběhlo nespočet staletí a opět máme kosmické lodě a hrozbu atomových zbraní. Který myslitel řekl, že se historie opakuje? Církev už je opět jen jakousi mrtvolou pohřbenou pokrokem a opětné použití atomových zbraní, které mělo kdysi tak zničující následky, je na dohled. Ale katolíci jsou již připraveni a mají svůj vlastní plán, jak se s nebezpečím vypořádat...

Zapomenu na mnoho situací a povím vám blíže o tomto náročném, ale z určitého pohledu jedinečném díle. Název "Chvalozpěv na Leibowitze" není náhodný. Postava již dávno mrtvého vědce, který přistoupil na víru a jako první se v dobách pogrom na vzdělance snažil zachovat co nejvíce z tisícileté historie člověka. Byl to právě on, po kom byl založen řád leibowitzánů a oni se snažili o jeho svatořečení. Bratr Francis tomu pouze napomohl.

O tom, že autor skutečně vystihl tu správnou náboženskou podstatu a knize dal neotřelý rozměr, svědčí i popis života mnichů, četné latinské citace, ale i skvělé charaktery postav. A ačkoli se kniha dvakrát přesune o několik století, stále nám zůstávají vzpomínky na doby uplynulé. Stačí pouhá zmínka o sošce sv. Leibowitze, která má svou historii, a opět ji nacházíme po několika staletích. Známe její historii, ale hrdina rozjímající nad jejím zadumaným pohledem nikoli. Nalézáme mnoho poselství, ale je už jen na nás, zda-li si je uvědomíme.

Tato kniha mě naprosto pohltila, ovšem vím, že ji nejspíš mnoho lidí nepřečte. Problém je v příliš reálném popisu života kněží, v jeho každodenní všednosti, množství latinských úryvků motliteb a možná i pro někoho "nudném" a nedějovém průběhu vyprávění. Věřte, že kniha je až příliš zajímavá a každá událost má svůj dopad na budoucnost. Kniha je náročná a na jednoduchosti ji nepřidá, když se několikrát musíme rozloučit s postavami, které se nám vryly hluboko do srdce, ale právě hrdinové jsou jen nositeli poselství pro čtenáře, posly nesoucími varování.

Varování pro naše generace a možná i autorovým povzdechem nad tím, že historie se skutečně bude opakovat, neboť naše životy jsou krátké a pomíjivé, stejně jako naše naděje a touhy. Přesto naděje umírá poslední...

Walter M. Miller, Jr.: Chvalozpěv na Leibowitze (A Canticle for Leibowitz)
překlad: Petr Kotrle
obálka: Oliviero Berni, grafická úprava: Petr Bauer
Laser-books, 1994
396 stran, 84 Kč, brožované
ISBN 80-85601-89-3
Další články tohoto autora:
Jan Pechanec

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • FILM+LIDÉ: Halle Berry

 • RECENZE: Walter M. Miller, Jr., Chvalozpěv na Leibowitze

 • CON: Parcon - Avalcon: Futurologický kongres na Parconu

 • VYŠLO: klasická vernovka a komiksy - Kontejner Maxe Anderssona, Gypsy 3 a X-Men

 • RECENZE: Robert Charles Wilson, Chronolity

 • DRBY: Harry Potter a Fénixův řád: již zítra! již zítra!! (a další soud kvůli HP k tomu)

 • CON: HungaroCon 2003. (3.-6. júl, Salgótarján, Madarsko)

 • VYŠLO: dotisk Čtvrté planety smrti, nové vydání Nadace a Říše, sbírka pvídek Svět zlodějů 5 a Šmoulí olympiáda

 • FILM: Jádro - Armageddon inside

 • UKÁZKA: Richard Šusta, Dotek nulačasu

 • FILM: jaké premiéry SFFH nás čekají? a jak si vedou SFFH filmy v amerických žebříčcích?

 • RECENZE: František Novotný, Další den Valhaly 2

 • TV: recenze - Děti Duny na Hallmarku, část první: Spasitel Duny

 • CENY: Akademie SFFH 2002 – soutěž národů

 • LIDÉ+FILM: král hororových herců Boris Karloff

 • Na okraj
  2002-06-14 22:00 Hallmark: Děti Duny

  týdení sloupek Franty Fuky o filmu (novinky.cz)

  2003-07-02..06 Chotěboř: Parcon - Avalcon

  2003-06-05 18:00 Krakatit: vernisáž obrazů Teodora Rotrekla

  Melkorovy a Krtkovy fotky z Vartaconu