Pondělí 30.6.2003
Svátek má Šárka

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

30.6. RECENZE: David Langford, Děravý úřad, (pagi)

Hrdina této knihy Roy Tappen je člověk, který se snaží o nemožné - sloučit do jedné osoby dva naprosto odlišné životní styly a filosofie, Roye Tappena, jaderného vědce, a Roye Tappena, úředníka. Roy totiž pracuje v Jaderněenergetickém výzkumném ústavu a laboratořích, kterážto instituce má příznačnou zkratku JEVÚL a je britskou státní institucí.

Být zaměstnancem státní instituce není pro vědce žádný med. Nosit jadernou nálož (byť pečlivě odstíněnou a bezpečnou až do okamžiku zážehu) v síťovce totiž státní předpisy o jaderné bezpečnosti zakazují - či přesněji, tyhle předpisy nakazují tak složité nakládání, že by se podle nich vlastně taková nálož ani nedala vyrobit, natož přemístit z výroby do skladu.

Nicméně hry osudu šálivé způsobí, že při úspěšném propašování kusu nábytku z JEVÚLu - registratury - domů Roy zjistí, že v její spodní zásuvce se jedna taková nálož nachází. Jeho žena se k tomuto objevu zachová pragmaticky - raději se odstěhuje do hotelu ve městě, než by s něčím takovým sdílela společnou domácnost. Roy tak musí vymyslet, jak - paradoxně - nálož propašovat dovnitř ústavu, když už se to povedlo vyvézt ven.

Na pozadí bláznivě zdeúředního prostředí JEVÚLu se tak rozehrává neurotická série plánů, pokusů, selhání, střetnutí a nedorozumění, které jedny po druhém hatí Royovy plány, jak jeho dům zbavit předmětu doličného. I vám by se špatně vymýšlely potřebné kroky, kdyby každou půlhodinu do vaší kanceláře vtrhnul bezpečnostní pracovník a prováděl fyzickou kontrolu kalkulačky za padesát pencí, kterou máte již pět let vedenou na vaší osobní inventární kartě, či by zjišťoval, zda dodržujete nařízení o počtu poznámkových papírů, které smíte mít najednou položeny na svém psacím stole, nebo se vyptával po vaší sexuální orientaci, protože se od vás vaše žena odstěhovala - a ten pravý důvod je ještě o něco horší, než podezření z homosexuality...

David Langford v podobné instituci skutečně pracoval (1975 - 80) a navíc je to letitý britský fan SF, šestnáctinásobný držitel Huga v kategorii Fan Writer (dokonce od roku 1989 v nepřerušené řadě), v kategorii fanzinů k tomu přidal dalších pět vítězství za svůj Ansible. The Leaky Establishment vydal v roce 1984, kdy už se zřejmě dokázal podívat zpět s takovým odstupem, aby mohl napsat román a nikoliv autobiografii. Úřadové reálie ještě trochu natáhl směrem do absurdity takovým způsobem, že jsem se v několika místech rozesmál bouřlivě a nekontrolovaně.

Fantaskní charakter příhod Roye Tappena je takového rázu, že ho od plnokrevné SF dělí opravdu jenom nepatrná vzdálenost. Na úřední složce příběhu mi ale chybí trochu více kafkovské absurdity, to, co tam najdeme, je možná až příliš vyvázáno se skutečným životem. Sám mám dost podstatnou osobní zkušenost z práce v úřadech, a tak jsem se některým langfordovským situacím dosyta vynasmál (slušně řečeno) už dříve - možná proto mi v jeho příběhu chybí kouzlo novosti. Kontrast mezi světem JEVÚLu a normální podnikající firmy je ale velmi dramatický a tak ti, kdo v životě neměli možnost nahlédnout Úřadu pod fěrtoušek, si budou připadat jako v Jiříkově vidění.

Dave Langford je o trochu více publicista, než beletrista (podílel se například i na Nichollsově encyklopedii), a tahle jeho predestinace je na knize trochu znát. Příběh vlastně ani moc neexistuje, kniha je kombinací běžných situací (běžných z pohledu JEVÚLu, samozřejmě) a nejrozmanitějších snah Roye vymyslet a realizovat zpětný transport předmětu doličného či zamaskovat tyto svoje snahy - typově to je něco jako knižní ekvivalent sitcomu. Dave Langford není profesionální spisovatel, a tak je třeba i na jeho román pohlížet. Jak v Británii, tak v USA byl The Leaky Establishment přijat fandomem s nadšením a myslím, že i my jím budeme zaujati.

Překladatelé zaslouží pochválit za transpozici názvu The Nuclear-Utilization Technology Centre - NUTC do češtiny jako JEVÚL. Jejich snaha přeložit řadu konotací co nejvěrněji však vedla k poměrně značnému počtu poznámek v závorkách, vysvětlujících českému čtenáři neorientujícímu se v britských reáliích pojmy jako třeba WREN, a tvořících ostrůvky v autorském textu.

David Langford: Děravý úřad (The Leaky Establishment)
překlad: Jan a Dana Krejčovi
obálka: Robert Čermák
Talpress, 2003
207 stran, 189 Kč, vázané
ISBN 80-7197-225-8
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • CON: Festival Fantazie: O conu při conu

 • RECENZE: David Langford, Děravý úřad

 • UKÁZKA: Odom Mel, Diablo - Černá cesta

 • VYŠLO: Kostiha, Wells, Goodkind, O. S. Card a další

 • CON: Festival Fantazie - anotace přednášek 3xStar (Trek, Wars, Gate) conů

 • RECENZE: Richard Šusta, Dotek nulačasu

 • DRBY: Dan Brown plagiátorem?

 • VYŠLO: Burroughsův Pellucidar, Crew2, Garfield 13, Mosteckého Mark Stone a Strigy 3

 • LITERATURA: Výjimečně zapeklitá Liga - poznámky k džungli narážek v díle Alana Moora (1/2)

 • RECENZE: Martin Šust, Slovník autorů anglo-americké fantastiky A - K

 • LITERATURA: Fanziny, fanziny, fanziny. Co nového a co nového k mání?

 • HENTAI: Hentai novinky 2002 - Kapitola 2 - Hentai pro děti?

 • TV: Děti Duny na Hallmarku - část druhá: Přípravy a intriky

 • FANDOM: Desatero budoucího koordinátora fandomu

 • CON: Festival Fantazie - anotace přednášek Parconu-Avalconu

 • Na okraj
  2003-07-02..06 Chotěboř, Parcon - Avalcon

  T3 na iDnes

  2003-06-28 22:00 Hallmark - Děti Duny

  2003-06-26 16:00 Krakatit
                autogramiáda Mirka Žambocha

  2002-06-14 22:00 Hallmark: Děti Duny