Úterý 26.8.2003
Svátek má Luděk

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

26.8. RECENZE: Philip Pullman, Jantarový dalekohled, (pagi)

Závěrečný díl žene děj trilogie Jeho šerá hmota do složitého finále. Lyru drží v zajetí její matka, špehové lorda Asriela pátrají všude možně, Will hledá také, Medvědi putují ze Špicberk zbavených ledu, přízraky loví lidi, Prach opouští svět, andělé mají zachránit Autoritu, doktorka Mellonová putuje s baťůžkem za posláním, o kterém neví zhola nic, a přesto ho musí splnit. Prostě svět je ve zmatku. A to vše je rámováno proroctvím. Biskupská konsistoř ví jedno - stačí jí zabít Lyru, aby věci zůstaly tak, jak byly doposud.

Původně nejasné konflikty, zdánlivě reprezentované především oběma Lyřinými rodiči, se prudce štěpí a diferencují. I méně pozorný čtenář se dostane k číslu pět - a pokud máte odvahu, tak jich napočítáte ještě víc. Děj se tak stal natolik bohatý a kombinovaný, že i po několikerém přečtení můžete odhalovat další a další vrstvy, analogie a poselství. Skoro by se dalo říci, že tato kniha má tendenci růst se čtenářem. Od prostého ztotožnění se dospívajícího čtenáře s Lyrou a Willem a s jejich bojem můžete pokročit k rozplétání úlohy jednotlivých hráčů a pak pokračovat dál a dál, a hledat a nalézat v příběhu hned několik filozofických vrstev.

Bůh - Autorita je stavěn do kontrastu s církví, ale i s člověkem jako takovým, Jinou rovinou je vztah člověka k sobě samému, k jeho cílům a životním hodnotám, poměřovaný posmrtnou rekapitulací. Ale najdete tu i zpracovaný konflikt potřeby poznání a poznání samotného, motivy osobní odpovědnosti i odpovědnosti globální. A autor se také dotýká i problematiky přerodu dítěte v dospělce - nikoliv fyzické změny, ale psychického dozrávání. To, co pro Lyru a Willa byla zpočátku a hodně dlouho hra, se díky jejich hlubokému prožitku a pochopení nakonec přetavuje v životní postoj, a oni odvážně a s vědomím důsledků přijímají úlohy, která pro ně z této jejich proměny vyplynula.

Jantarový dalekohled je vyvrcholením celé trilogie a po právu získal vysoká ocenění. Čas od času cituji, že se jedná o Harryho Pottera pro chytré děti (jako každý jiný bonmot i tento berte jako zjednodušení). Akční složka děje a prostředí příběhu je mnohem pestřejší, postav a bytostí je mnohem více a jejich motivy a výbava jsou výrazně komplexnější. Jeho šerá hmota nejspíš nedonutí děti číst knihy - je určena pro ty, kdo už knihy čtou a hledají v tom více, než jenom zábavu. Uspokojí ty, kteří v literatuře hledají dobrodružství poznávání, odhalování skrytých vrstev, které do příběhu autor vložil. (Nebo nevložil.)

A tak můžete scénu, kdy byl Dokonalý nůž zlomen a znovu zkut, považovat za zcela zbytečnou vsuvku. Nebo ji můžete vnímat jako konotaci s Pánem prstenů. Nebo v ní můžete vidět způsob, jakým byl do finále zapojen i Iorek Byrnison. Nebo ji můžete chápat jako akt sebeobětování, vítězství pudu zachování světa nad pudem zachování rodu. V této scéně Philip Pullman otevřel dveře fantazii téměř bez omezení, a jen s obtížemi se můžeme dohadovat, které varianty měl skutečně na mysli a co už je vklad samotného čtenáře, jeho zkušeností a představivosti.

Vysoké kvalitě předlohy se snažil překladatel dostát, přesto jsem se zadrhl na několika chybějících čárkách a stylistických neobratnostech - velká škoda, že tyto drobnosti postihly vyvrcholení celé série. Kniha si pevnou vazbu zasloužila, a je dobře, že Classic prokázal u této série vyšší ambice, než jen produkci konfekční SFFH.

Philip Pullman: Jantarový dalekohled (The Amber Spyglass)
překlad: Pavel Aganov
obálka: Jan Patrik Krásný
Classic, 2003
472 stran, 289 Kč, vázané
ISBN 80-86707-00-8
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Philip Pullman, Jantarový dalekohled

 • CON: pozvánka na Istrocon Martini 2003

 • RECENZE: Simon Hawke, Časoválky - Pomsta na Zendě

 • FILM: Letem filmovým létem

 • RECENZE: Michael Jan Friedman, Star Trek Nová generace - Výkřik do tmy

 • UKÁZKA: S. M. Stirling, T2 - Infiltrátor

 • FILM: Pulp Fiction

 • LITERATURA: komiks v červenci: Meta-baroni žijí, Saudek žije, Barbar Conan žije a Vrána nakonec také

 • RECENZE: China Miéville, Nádraží Perdido

 • ÚVAHA: pět zákonů sledovanosti

 • VYŠLO: dotisk parodie Za pár prstenů, Saudkovo Tajemství Zlatého koně, Pevnost a román z prostředí WITCH

 • RECENZE: Andrzej Pilipiuk, Čaroděj Ivanov

 • ÚVAHA: Zednáři ve StarGate

 • FILM: Terminátor 3: Vzpoura strojů

 • CENY: nominace na World Fantasy Awards

 • Na okraj

  zemřel Jindřich Polák, autor Pana Tau, Návštěvníků či Chobotnic  Pagiho fotky z Tatraconu

  Dárečkovy fotky z Tatraconu  2003-09-12..14 Bratislava: Istrocon

  přihláška na Koprcon (14-16/11/2003)

  Terminátor 3 - M. Spáčilová na iDnes