Pondělí 6.10.2003
Svátek má Hanuš

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

6.10. RECENZE: 2003: Česká fantasy
Jarda Houdek

Jedná se o sbírku povídek, sestavenou samotným šéfredaktorem Ikarie, už sedmý počin z edice Ikaros. Takže bez okolků k povídkám:

Knihu zahajuje Adam Andres (Tento pseudonym je v medailonku autora odhalen, ale pro pořádek se ho přidržím) s povídkou Malucha. V medailonku je také avizováno, že se má jednat o ryze slovanskou fantasy, ale přestože reálie příběhu tomu odpovídají, výsledek je úplně někde jinde. Mě osobně povídka připomněla indiánské pohádky, a to právě animismem fantastické složky příběhu. Uctívání duchů mrtvých a přírodní magii spojenou s fetišismem (to není úchylka, to je primitivní náboženství) jistě praktikovali i naši nejstarší předkové, ale já ji znám spíše od jiných národů. To jistě není závada. Povedený příběh v mnohém připomíná Čaroděje zeměmoří.

Leonard Medek v krátké povídce Šero představuje osamělého bojovníka proti démonům stínu. Kdo není zvyklý nad čtením přemýšlet, řekne, že je to o ničem. Kdo si cení originality a příběhů přesahujících hranu papíru bude spokojenější.

Ondřej Neff do sbírky přispěl drsnou pohádkou Kterak Drahomil objal Zlatušku. Trocha černého humoru nezaškodí, zvlášť když si v jádru nese i nějaké to životní moudro.

Richard Šusta vypráví o pádu jednoho bratrstva zasvěcených v povídce nazvané Naše smrt. Pro změnu zase akčnější záležitost, šavle-meče. Ale něco mi při čtení drhlo a zarkužel nejsem schopný to přesně pojmenovat. Snad to, že vývoj hlavního hrdiny hnaný tím, že postupně poznává své poslání prostřednictvím modlitby, mi nesedl. Zápletka navíc nedrží pohromadě, zvlášť závěr by mohl klidně upadnout celý a nikdo by nic nepoznal. Trochu víc napětí by neuškodilo. Za přečtení přesto stojí.

Ivana Kuglerová vzala do ruky Meč králů a vyšvihla s ním příběh o velké zradě. Nikdy jsem neměl rád její styl, ale tentokrát musím přiznat, že je opravdu mistrovská. To, jak dokázala podat černou duši zahořklého Ruslana mě opravdu dostalo. Celý příběh trochu odvážně stojí jen na Ruslanově psychologii, ale ta je dostatečně labilní, aby jej udržela.

Smrtníci Edity Dufkové jsou vlastně jen epickou úvahou nad formami nesmrtelnosti a pro mě byli velkým zklamáním. I v nesmrtelném je něco, co může umřít, pokud mu...

Jana Rečková v povídce Ty divné světy za humny rozjíždí docela složitou zápletku ve fantasy světě tak ujetém, že chvílemi nevíte, co z toho myslí vážně. Vůbec se nezdržuje vysvětlováním principů fungování tohoto světa, jen předkládá nové originální nápady. Nakonec ten guláš kupodivu dokáže uzavřít rozumnou pokličkou, ale je to exotická strava. Naprostá lahůdka pro ty, kteří si pod slovem fantasy představují fantazii bez hranic.

Vlado Ríšu podezírám z toho, že Vlkodlaka napsal jen proto, aby zaokrouhlil počet stran knihy. Vypráví o prvních zkušenostech absolventa zaklínačské školy a humorný nadhled, slibovaný na zadní obálce knihy, jaksi chybí. Čte se celkem hezky, ale nemá žádnou jednotící myšlenku ani zvlášť originální nápad.

Františka Vrbenská dává Jednomu lásku, druhému smrt. Trochu žárlím, protože nedávno jsem podobné téma, vztah teroristy a loajální krásky, také zpracovával, a můj výsledek za tímhle kouskem značně pokulhává. Střet technické a duchovní civilizace má i rovinu kulturního střetu a ve spojení malé kolaborantské děvky a bezohledného odbojáře je obrovské napětí a var protichůdných citů a pocitů. Celé je to servírováno s takovým stupněm porozumění a věrohodnosti, že i slzu možno uronit. Do dokonalosti chybí jen dávka dynamiky a přístupnosti.

A to nejlepší na konec. Jarda Mostecký se vypravil mezi přemyslovská knížata a vysvětlil vztah mezi svatým Václavem a jeho bráškou Boleslavem. Jed bratra mého je opravdu napínavé čtení, od kterého se neodtrhnete, což se o ostatních povídkách sbírky říct nedá. Přes všechno napětí a akci je čas i na myšlenkovou hloubku a realistické prokreslení postav. Bez jediného klopýtnutí se dostanete k logické pointě a chcete víc, ale zarkužel i nejdelší povídka sbírky má svůj konec. Ale zešeřelý les, kde se ve víru skvělého příběhu míhají rytíři, mniši, čarodějnice a drak, vám následující noci zajistí hezké sny. Povídku si Jarda nadělil ke čtyřicátým narozeninám a já musím říct: Všechno nejlepší.

Sbírka je za rozumnou cenu celkem reprezentativní ochutnávkou české fantasy, ale co naplat, těžiště fantasy spočívá v románových cyklech a to její prodeje trochu zkazí. Navíc mají zúčastnění autoři většinou nezdravou tendenci znesnadňovat čtení přílišnou tíhou krásných metafor, těžkou lyrikou a nelineární prezentací příběhu. Do určité míry je to sice nádhera, ale někdy čtenář musí příliš nutit do soustředění a nebo dokonce vracet, aby si ujasnil, o kom je vlastně řeč. Mě to zavání intelektuálním elitářstvím. A to se netýká jen téhle knížky, tyhle tendence česká fantasy nabírá už delší dobu. Pište to i pro blbý! Prosím.

Musím ale pochválit kvalitní provedení paperbacku a přítomnost autorských medailónků. Víte, že jsem se donedávna domníval, že Ivanka Kuglerová studuje VUČAKO? A ona psychologii... tím hůř pro nás.

(převzato ze www.scifiworld.cz)
Další články tohoto autora:
Jarda Houdek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: 2003: Česká fantasy

 • FILM: O-bi O-ba - Koniec cywilizacji

 • TISKOVÁ ZPRÁVA: ALTAR interactive přestavuje nové Legendy Dračího doupěte!

 • AKCE: křest sbírky 2003: Česká fantasy

 • ÚVAHA: Co na to Karel Čapek?

 • DRBY: Neil Gaiman hlásí, že Sandman se vrací a další drby

 • FILM: Liga výjimečných individualit

 • CENY: nominace na British Fantasy Awards 2003

 • WEB: komiksový antikvariát Lambiek

 • LIDÉ: Paul J. McAuley

 • DRBY: Cena A. C.Clarka zeštíhluje, zato vznikla cena R. A. Heinleina

 • UKÁZKA: Peter F. Hamilton, Porucha reality - Díl první: Zjevení

 • ÚVAHA: Vivat Ferdinandus Formica!

 • RECENZE: Jiří Charvát, Scaletor

 • DRBY: Gibsonovy Pašije, upírská Transylvánie, TV Tarzan

 • Na okraj

  2003-10-09 16:00 Krakatit: autogramiáda sbírky Anděl posledního soudu  2003-10-02 17:00 Krakatit - křest knihy 2003: Česká fantasy  Melkorovy istroconské fotky nejenom z čajovny  fotky ze křtu komiksu Batman: Návrat temného rytíře  Pagiho fotky z Istroconu