Pondělí 13.10.2003
Svátek má Renáta

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

13.10. RECENZE: Terry Pratchett, Úžasná Zeměplocha - Noční hlídka, (pagi)

Karcer je bezohledný vrah, člověk, který nezná žádná morální omezení a jedinými jeho limity jsou ty fyzické - totiž kolik lidí stihne zabít. Když zavraždí jednoho člena Noční hlídky, je vyhlášen poplach a Elánius má hned jiné starosti, než hladký porod Lady Berankinové. Karcer je obklíčen v areálu Neviditelné Univerzity a v zásahu tělo na tělo se spolu s Elániem dostane dostane do víru magické energie - a když se proberou, jsou oba sice v Ankh-Morporku, ale v Ankh-Morporku o třicet let mladším.

Vzájemná honička Elánia a Karcera pokračuje i v té dávné minulosti, v době, kdy Noční hlídka byla jen spolkem ponocných a ne výkonným policejním sborem, jaký z něj Elánius za ta léta udělal. Skutečnou moc ve městě reprezentují Nepojmenovatelní - tajná policie, která přebírá od Noční hlídky narušitele zákazu vycházení, a pak... pak už o těch nešťastnících obvykle nebylo nikdy více slyšet...

Elániova vášeň pro zákon je neutajitelná, vždyť ji pěstoval tolik desetiletí - a náhle před sebou vidí Elánia tehdejšího, nováčka Noční hlídky, který se pomalu začíná přizpůsobovat (velmi mizernému) způsobu jejího fungování. Do toho se zamíchá starý známý Lu-Tze, který má za úkol udržet tok Času ve správném korytě. Elánius, který pro svoji službu v Hlídce přijal jméno Jan Kýla, mu to ovšem ale vůbec neusnadňuje.

Tahle časová detektivka je detektivkou jenom zčásti. Především to je velká morální studie, podaná čtenáři s humorem, jaký od Terry Pratchetta (a Honzy Kantůrka) očekáváme, a který morální poselství příběhu zabaluje do příjemně stravitelné podoby. Karcer je bezohledným vrahem, který v boji s Elániem a se zákonem (což je v Ankh-Morporku téměř totéž) zneužívá vše, co zneužít může - argumenty, úplatky, zákon sám, a také i třetí nůž ve druhé botě. Stejně tak tajná policie - Nepojmenovatelní - se sama postavila mimo zákon a není tedy divu, že k této skupině Karcer brzy najde cestu a posílí tak svoje pozice vůči Elániovi.

Na rozdíl od předchozích příběhů se tak setkáváme se Zločinem - zločinem sice individuálním, ale absolutním, bez zábran a pravidel, jaká dodržuje třeba Cech vrahů (mimochodem, jedním z jeho frekventantů v té době byl i jistý Havelok Vetinari). Proti němu stojí Elánius, v první chvíli sám a v pozici o to horší, že chce dodržovat pravidla, která mu Zákon ukládá - nebo je alespoň porušovat jen málo a v míře nejnutnější. Vedle souboje Karcera a Elánia tak autor naservíroval i souboj druhý - souboj Elánia a Elánia, jeho vnitřní boj o to, zda má Zákon vzít do vlastních rukou, když je prakticky jediným, kdo se ho snaží dodržovat. Tuto vnitřní elániovskou rovinu konfliktu navíc Terry Pratchett zesílil tím, že dal Elániovi příležitost Karcera zabít v souboji bez soudu.

Když jsem tuto knihu dočetl, vstávaly mi vlasy hrůzou na hlavě - ne ovšem z příběhu, ale proto, že tuhle filosofickou rovinu Elániovy osobnosti bych bezvýhradně přijal jako závěrečnou tečku za celou sérií. Tam podle mého názoru patří svým morálním nábojem i použitím časové smyčky, kterou by se celý cyklus Zeměplochy uzavřel do sebe a vzniklo by tak Opus Magnum. Velký kruh, který v Noční hlídce Terry Pratchett narýsoval, v příštích příbězích nutně „naruší“ lineárním pokračováním. Bude to zase ta Zeměplocha, jak ji známe, ale najít v budoucnu podobný silný náboj pro druhý plán příběhu nebude pro autora vůbec snadné, laťku si postavil hodně vysoko.

Kdo má Zeměplochu rád, bude touto knihou zřejmě více než nadšen - Elánius se v ní vrací na jeviště v tak akční poloze, v jaké jsme ho ještě asi vůbec nepoznali. Navíc to je velmi zručně napsaný akční příběh, který mohl nadchnout i čtenáře, pro které Zeměplocha zatím byla na okraji zájmu. Pokud se vám líbil Rebel proti času Harryho Harrisona, myslím, že byste po Noční hlídce mohli sáhnout - je to určitá fantasy obdoba této hard SF.

Terry Pratchett: Noční hlídka (Night Watch)
překlad: Jan Kantůrek
obálka: Paul Kidby
Talpress, 2003
509 stran, 269 Kč, brožované
ISBN 80-7197-217-7
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Terry Pratchett, Úžasná Zeměplocha - Noční hlídka

 • ÚVAHA: vědci v SF a nejenom v SF - ti šílení a k tomu pár dalších (3/3)

 • AKCE: sci-fi víkend v Třebíči

 • VYŠLO: Sedm pečetí 3, Nový průvodce postavami SW, Dralp Jiřího Bílka, dotisky R. L. Asprina a čtyřlístek

 • LIDÉ: Hayao Miyazaki

 • ÚVAHA: vědci v SF a nejenom v SF - ti šílení a k tomu pár dalších (2/3)

 • SOUTĚŽ: Trifid

 • FILM: Eddie Murphy jako Pluto Nash

 • CON: Proč jet na Avalcon Speciál

 • UKÁZKA: Jiří Bílek, Dralp

 • RECENZE: Juraj Červenák, Černokněžník - Vládce vlků

 • ÚVAHA: O zklamaných nadějích a vnějším zdání

 • AKCE: autogramiáda 10x Anděl posledního soudu - pozvánka a něco navíc

 • UKÁZKA: William King, Zabíječ obrů

 • VYŠLO: krakatití zásobník vychrstl přes dvě desítky titulů...

 • Na okraj

  2003-10-15 Krakatit - křest Čtyřlístku
  2003-10-17..19 Košice-Ružín Cuccon
  2003-10-18 Praha Future Con
  2003-10-21 Praha Setkání s herci ze ST
  2003-10-21 Praha křest Lovců & sběračů
  2003-10-24..26 Chotěboř Avalcon Speciál  Pagiho fotky ze křtu sbírky 10x Anděl posledního soudu


  Pagiho fotky ze křtu sbírky 2003: Česká fantasy  2003-10-09 16:00 Krakatit: autogramiáda sbírky Anděl posledního soudu  2003-10-02 17:00 Krakatit - křest knihy 2003: Česká fantasy  Melkorovy istroconské fotky nejenom z čajovny