Středa 22.10.2003
Svátek má Sabina

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

22.10. RECENZE: 2003: Česká fantasy, (pagi)

Když jsme nedávno četl sborník Krutohlav, uvědomil jsem si, že jsem nějak moc dlouho nečetl české fantasy povídky, které by byly zasazeny do naší praslovanské historie. Díky této sbírce mohu konstatovat, že tento deficit čeští autoři docela slušně srovnali. Ale nejenom praslovanskou fantasy je člověk živ, a nemusíte se bát - světů rozmanitých i dalších tu najdete dost.

 • Adam Andres: Malucha
  Malucha kdysi - ještě v lůně své matky - zabila svoji sestru, do které přenesla tu část své osobnosti, která byla tvořena zlem. A její sestra se jí za to mstí.
  Tahle povídka je především studií o zlu a dobru a o tom, že člověk se musí naučit žít se zlem v sobě, že ho není možné ze sebe dostat jako nějaké močové kameny. Až když dokáže to zlo poznat a vyvážit dobrem, může se stát celým člověkem. Slovanské reálie tu jsou především jenom reáliemi, příběh sám by se mohl odehrávat v jakémkoliv jiném fantasy světě.
 • Leonard Medek: Šero
  Dlouhé putování hrdiny směřuje do centra Tmy, která ovládla planetu a postupně hrozí ji celou pohltit - přesto to je jenom jedna z mnoha zastávek na Poutníkově cestě Vesmírem.
  Povlovně gradující příběh kupodivu samotnou porážkou Tmy nekončí. Vždyť jakákoliv změna, i ta k lepšímu, je znepokojující a mnohdy je pro lidi těžší naučit se žít bez ohrožení, naučit se žít bez dobře definovaného nepřítele, byť nebezpečného a beroucího si daň za to, jak nás dokáže sjednotit.
 • Ondřej Neff: Kterak Drahomil objal Zlatušku
  Princ Drahomil a jeho nevěsta Zlatuška mají před sebou skvělou budoucnost. Tedy - měli by, kdyby princ neměl tu smůlu, že před dvorním intrikánem vyslovil přání, za jiných okolností téměř nevinné. Chtěl by si totiž lásku své vyvolené a její ruku vybojovat, snadno utržená jablka přece jenom nechutnají tak sladce, jako ta, která jsou zasloužena tvrdou prací. I když to jsou renety.
  V povídkách Ondřej Neff s oblibou pracuje buď s akcí, nebo s ironií a pointou. Tady si vybral tu druhou polohu, a tak se z námětu, který by Božena Němcová zpracovala do romantické povídky, stal pod jeho opekou svižný humorný příběh, jehož ironie mnohem víc odpovídá tomu, jak to v životě doopravdy chodí. Neboť pohádky nemusí být jenom pohádkami.
 • Richard Šusta: Naše smrt
  Bratrstvo Mlčenlivých selhalo ve své úloze špiónů, nepřátelé vtrhli do země a tak zbývá jen jediná možnost - zabít je Zbraní, která je stejně magická, jako téměř všeničící. Novic Niet je jeden z mála Mlčenlivých, kteří přežili jak působení Zbraně, tak hněv lidu, který se obrátil proti nim. A cestou se setkal s Jasankou...
  Na pozadí velkého dramatu a s příměsí akce je vystavěn příjemný romantický příběh. Richard Šusta zaslouží pochvalu za to, že ukázal, jak se i ve fantasy světě dá vytvořit postkatastrofická vize.
 • Ivana Kuglerová: Meč králů
  Ruslan, nevlastní bratr vládce Miklóše, dostal od vlastních lidí cejch zrádce, když selhal při obraně průsmyku proti hordám barbara Temugy. Odchází - a končí v Temugově táboře. Zrádce, který zrazuje - to je Ruslanův osud. Jedna ruka mu byla uťata jako trest, ale v té druhé udržel meč - meč králů.
  Další z příběhů, posazených do slovanského prostředí. Je jednoduché říci, že Ruslan je zrádce rodem i duchem a proto zrazuje každého, komu slouží. Skutečnost je ale jiná, a čtenář se díky autorce může zamyslet nad tím, zda označení za zrádce není náhodou poněkud účelovým způsobem, jakým vládce řeší nesoulad svých představ a skutečného života.
 • Edita Dufková: Smrtníci
  Stera patří mezi Nesmrtelné - a její průvodce, který je smrtelný, ale po smrti se vždy probere k novému životu, má za úkol ji naučit pochopit smrt, úzkost umírání a vůbec zprostředkovat jí pocity, kterých ona z principu nemůže dosáhnout.
  Edita Dufková rozehrála sice jednoduchý příběh, ale nakonec ho završila vynikající pointou, kterou mu dala nový objevný rozměr.
 • Jana Rečková: Ty divné světy za humny
  V království téměř pohádkovém se nesmrtelný král Tallara v podstatě nudí. A aby se té nudy zbavil, posílá svého smrtelného syna Gassula najít vraždící artefakt - obojek trojhlavého draka, miláčka princezny Lonaily ze sousedního království. Obyčejný quest ovšem probíhá neobyčejně.
  Milá humorná a navíc ještě bílá fantasy, která se velmi příjemně čte. Pro zábavu čtenáře autorka navršila řadu epizod, které jsou jen volně napojeny na osu vyprávění. Nečekejte žádné dramatické napětí, silnou osu příběhu či velké akce - místo toho se dočkáte velmi dobře napsaného příběhu, jehož lehkost a humor je výsledkem precizní autorské práce.
 • Vlado Ríša: Vlkodlak
  Absolvent magické univerzity Jakub Lučištník nosí v hlavě všechny knihy a paragrafy, kterými se mág má v životě řídit. Jedno pravidlo mezi nimi ale chybí: život se psaných pravidel nedrží.
  Soubor epizod z prvních absolventských dní Jakuba Lučištníka je především krátkým příběhem o konfrontaci moudra z knih s realitou života - víc se do rozměru, který mu autor věnoval, nevešlo.
 • Františka Vrbenská: Jednomu lásku, druhému smrt
  Stín Ayari bojuje proti novým pořádkům, Moana zase hledá pomstu. A to vše na pozadí světa, ve kterém se setkáváme s řemesly i s technologií.
  Tenhle příběh nezapře inspiraci u bratří Strugackých, není ale o tom, jak těžké je být bohem. Františka Vrbenská tu rozehrála dvě linie - boj Stínu a Moaninu pomstu, a nakonec je propojila do závěrečného finále.
 • Jaroslav Mostecký: Jed bratra mého
  Kníže Václav hledá na okraji své říše Vikinga Tunnu - či spíše dračí vejce, které Tunna opatroval. Svojí bezohledností a nemyslící službou náboženství, které přijal, způsobil mnoho bolesti - svým poddaným i svému bratrovi Boleslavovi.
  Slovanské reálie jsou nejenom kulisou tohoto příběhu, ale autor do příběhu a jeho zápletky dokázal zapracovat naši historii způsobem, který zaslouží pochvalu.

 Tato sbírka je reprezentativním průřezem špičkou současné české fantasy, i když asi každý z nás by tam jedno dvě jména vyměnil - ze všeho nejvíc by to byla ale otázka vkusu a zálib. Povídky Ondřeje Neffa, Františky Vrbenské a Jaroslava Mosteckého považuji za nejvyváženější, pointou mne zaujala práce Edity Dufkové, ale i ty zbývající příspěvky jsou výborně vyprávěné a upoutají čtenářskou pozornost.

2003: Česká fantasy
sestavil: Vlado Ríša
obálka: Martin Zhouf
Mladá fronta, 2003
393 stran, 199 Kč, brožované
ISBN 80-204-1056-2
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: 2003: Česká fantasy

 • RECENZE: Aldous Huxley, Konec civilizace - Báječný nový svět

 • UKÁZKA: W. R. Forstchen & B. Ohlander, Cena svobody (Wing Commander 4)

 • VYŠLO: Žambochovy povídky Megapolis, třikrát Warhammer a Mise, která musela selhat

 • FILM: Horizont událostí - Event Horizon

 • ROZHOVOR: jak se dělá Čtyřlístek

 • SOUTĚŽ: XVI. ročník soutěže o nejlepší fantasy 2004

 • RECENZE: Terry Pratchett, Úžasná Zeměplocha - Noční hlídka

 • CON: jaký byl FutureCon

 • RECENZE: David Weber et al., Víc než čest

 • VYŠLO: Hamiltonova Porucha reality, druhá kniha Vimky Saši Pavelkové, Urbanův Stín katedrály a další

 • FILM: Královna prokletých - Queen of the Damned

 • POVÍDKA: Když padali lidé

 • LITERATURA: dozvuky letošního Skřipce

 • RECENZE: Greg Bear, Darwinovo rádio

 • Na okraj

  2003-10-15 Krakatit - křest Čtyřlístku
  2003-10-17..19 Košice-Ružín Cuccon
  2003-10-18 Praha Future Con
  2003-10-21 Praha Setkání s herci ze ST
  2003-10-21 Praha křest Lovců & sběračů
  2003-10-24..26 Chotěboř Avalcon Speciál  Pagiho fotky ze křtu sbírky 10x Anděl posledního soudu


  Pagiho fotky ze křtu sbírky 2003: Česká fantasy  2003-10-09 16:00 Krakatit: autogramiáda sbírky Anděl posledního soudu  2003-10-02 17:00 Krakatit - křest knihy 2003: Česká fantasy  Melkorovy istroconské fotky nejenom z čajovny