Pondělí 1.12.2003
Svátek má Iva

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

1.12. RECENZE: Terry Pratchett, Paul Kidby, Poslední hrdina, (pagi)

Když se v létě začalo proslýchat, že před koncem roku vyjde další Zeměplocha, považovali jsme to už po té půltřetí desítce knih za něco jako samozřejmost. Když se ale poprvé objevila cena této nové knihy, mysleli jsme si, že jde o překlep. Nešlo, a ten, kdo tuhle knihu už měl v ruce, potvrdí, že Vlasta Talaš k tomu měl důvod.

 Barbar Cohen vede výpravu svých spolubarbarů do samého srdce Zeměplochy - na Cori Celesti, sídlo bohů. Jeden smrtelník jim kdyi ukradl a lidem předal oheň, a Barbar Cohen se rozhodl, že bohům oheň vrátí. Neboť poslední hrdina by měl vrátit to, co první ukradl... Nechce ho ovšem vrátit v původní podobě pochodně, ale jako koncentrát. Soudek. S trhavinou.

Zničením Dunmanifestinu by se ale rozpadlo jemné předivo magických sil, díky kterým se Zeměplocha dožila již téměř tří desítek pokračování. Patricij se - jako obvykle - dozví, co se chystá, a začne organizovat záchrannou výpravu. Tedy - výpravu na záchranu Zeměplochy, nikoliv výpravu na záchranu Barbara Cohena. Milovník hororů zajásá, když zjistí, že Patricij do přípravy této životně (či smrtelně, jak pro koho) důležité expedice zainteresoval mágy z Neviditelné univerzity, že zařízení pro to určené zkonstruoval Leonard z Quirmu, druhým účastníkem expedice je jistý mladík, který na své čepici má velký nápis MÁK, černým pasažérem se stal (ne, neprozradím to!) a tak amorální profil záchranné výpravy kazí jeden jediný její člen - Karotka.

Dostat se z Ankh-Morporku na Cori Celesti a dohnat Cohenovu výpravu, která už stoupá po  úbočí hory, to vyžaduje geniální nápad. Nebo nápad šílený, a plán, který v knize sledujeme, splňuje obě dvě kritéria. Ale ani Cohen se neprochází růžovou zahradou. Oba děje jsou na sobě většinu knihy v podstatě nezávislé, postavy obou výprav se potkávají až v samém závěru, ve finále, jen čtenář sleduje, jak dva barevné sloupečky zvané  progress indicator soupeří o to, který z nich dosáhne kýžených 100% jako první. A pak najednou zjistí, že autor mu nachystal dvě překvapení - že ten progress indicator pokračuje i za hranicí sto procent, a že - ale to si přečtěte sami.

Pokud máte pocit, že název knihy má nějakou spojitost s jedním filmem, ve kterém účinkoval jistý kalifornský guvernér, pak máte pocit správný. I tady hrdinové a padouši dodržují určitá pravidla, i když to pro ně znamená jisté nepohodlí, i tady se jedná o parodii - na rozdíl od filmu ovšem povedenou. Ale Terry Pratchett navíc trochu popřemýšlel nad institutem posledního hrdiny - nejenom jeho osobností, ale i tím, proč a jak si lidé posledního hrdinu vytvářejí, kdy a jak může fungovat a proč by přestal fungovat, kdyby - a tuhle otázku vlastně autor řeší na samém konci knihy.

Když už jsem se zmínil o té ceně - v příběhu přidanou hodnotu nad rámec standardně vysoké zeměplošské kvality nehledejte, snad až na tu filosofii, ale té se můžete elegantně vyhnout koukáním na obrázky. Hned po ceně si všimnete dalšího rozdílu - tím je velký formát a pevná vazba. Posledního hrdinu pánové do náprsní kapsy neuloží, ba ani dámy ho do kabelky neschovají. Najít v knihovně poličku, do které se vejde na stojato, je docela fuška. Mezi Pijoanovými Dějinami umění či Heckelovými fotografickými publikacemi se Poslední hrdina bude vyjímat jako mezi rovnými. Vysoká úroveň typografické úpravy - celostránkové ilustrace, ilustrace v textu, podtisk, to vše na křídovém papíru - to je kus krásného tiskařského řemesla, které už dnes pomalu mizí z pultů. Ale to je technická složka knihy, forma, která je určena k nesení určitého obsahu.

A tím obsahem je amalgám Pratchettova textu a ilustrací Paula Kidbyho. Děj knihy se proplétá svým obrazovým doprovodem, někdy v podobě kataraktů protéká mezi dějovými ilustracemi, jindy obskakuje dvojstranu s želvou A'Tuin či s jinou Zeměplošskou reálií a je v obrazech téměř ztracen. Pokud po přečtení budete mít pocit, že jste absolvovali delší povídku místo čtyřsetstránkového románu, pak máte pocit správný. Ono se toho tam prostě víc k těm krásným obrazům nevešlo, a docela by mne zajímalo, jestli byste měli chuť zajít za Terry Pratchettem a požádat ho, aby nějaký ten obrázek vyhodil a do takto získaného prostoru umístil nějaké to rozšíření děje.

S touhle knihou v ruce se i z dospělého na chvíli stane dítě, které si knihu více prohlíží, než čte. Zkuste si vedle sebe otevřít tuhle knihu a nějakou běžnou publikaci (nevíte, proč jsem si právě teď vzpomněl, že mám vyprat prádlo?) a nejenom, že se vrátíte do svého mládí. Také si uvědomíte, co je to doopravdy kniha, a že některé její vlastnosti opravdu, ale opravdu máte k dispozici jenom tehdy, jedná-li se o kvalitní tiskovou technologii a kvalitní papír.

A abych nezapomněl - všechny poznámky Leonarda z Quirmu jsou poctivě přepsány (a přeloženy). Vůbec kniha obsahuje spoustu zajímavých detailů, kterých si všimnete až při několikátém prohlížení. Pokud vánočním dárkem loňského roku byla Liga výjimečných, pak Poslední hrdina je bez výhrady vánočním dárkem letošního roku. (A pagičata tím pádem už vědí, co najdou pod stromečkem, čtou-li ovšem Sarden... :-))

Terry Pratchett, Paul Kidby: Poslední hrdina (Last Hero)
překlad: Jan Kantůrek
Talpress, 2003
176 stran, 999 Kč, vázané
ISBN 80-7197-228-2
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Terry Pratchett, Paul Kidby, Poslední hrdina

 • RECENZE: Alan Moore, Bytost z bažin

 • CON: Literání workshop na Fénixconu

 • FILM: Božský Bruce

 • ÚVAHA: O Palpym a punkerech

 • UKÁZKA: Jack McDevitt, Dávné břehy

 • FILM: Veselohra ze života českých zombíků - CHOKING HAZARD

 • DRBY: oskarové nominace na animace, zpoždění DVD Matrix Revolution a další

 • CENY: British Fantasy Awards rozdány

 • RECENZE: Lenka Hnízdilová, Světlo stínů 1 - Světlo jasu

 • LIDÉ: spisovatel a kritik Paul Levinson

 • CON: KoprCon 2003 a výsledky soutěží O Zlatého Ysalamirie a Radegast 2k+3

 • VYŠLO: Vonnegutovy Galapágy, Hvězdy a pruhy, Straub, Moorův komiks, dvě Síně slávy SF a Nekroskop VII

 • RECENZE: P. K. Dick, Svět, který stvořil Jones

 • MEJLEM: šílenství kolem Pána prstenů se zmocňuje Wellingtonu

 • Na okraj

  2003-11-20 17:00 Praha, Krakatit: autogramiáda Maxe Anderssona  Koprcon - článek na novinky.cz  2003-11-14..16. Kopřivnice: KoprCon + derniéra SW: Epizoda II

  2003-11-15 10:00 Praha, Národní technické muzeum, Minicon  fotky Tally z podzimní Porady Fandomu

  Melkorovy fotky z podzimní Porady Fandomu  fotogalerie Jána Žižky