Středa 3.12.2003
Svátek má Svatoslav

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

3.12. RECENZE: Kir Bulyčov, Země je příliš daleko
Jan Pechanec

Na začátek tu máme krátkou rekapitulaci pro ty, kteří nečetli předchozí recenzi na první díl - Pereval, Průsmyk, či Slyšel jsem Zemi, podle toho, kterému názvu dáváte přednost.

Před třemi lety jste možná mezi vědeckofantastickými příběhy knižnice Saturn četli napínavý příběh Slyšel jsem Zemi... Příběh se odehrával na daleké neobydlené planetě. Existuje tu jenom jediná osada, jejímiž obyvateli jsou lidé, kteří se před osmnácti lety zachránili při nouzovém přistání pozemského korábu Pól. Koráb dosedl vysoko v horách, lidé se po velkých ztrátách na životech dostali do nížiny, kde bylo možno i přes tvrdé klima žít. Všichni bojují nejen o přežití, ale hlavně o to, aby zůstali lidmi, aby si uchovali lidskou důstojnost. Navíc všichni obyvatelé osady sní o tom, že se jim podaří dostat se k Pólu, od kterého je oddělují vysoké hory, sníh, dlouhá a nebezpečná cesta. Na této planetě přichází léto jednou za tři pozemské roky a vždy počátkem místního léta se lidé vydávají na cestu ke korábu. pokaždé však výprava končí nezdarem.

Na planetě vyrůstá nové pokolení, v osadě žijí už chlapci a děvčata, kteří Zemi nikdy neviděli a znají ji jen z vyprávění. Tito mladí lidé jsou mnohem lépe připraveni pro těžký život na nehostinné planetě, proto se Oleg, Dick a Mariana spolu s Thomasem Hindem, bývalým členem posádky Pólu, vydávají jako poslední výprava ke kosmickému korábu. Po cestě plné útrap, při níž starý Thomas zahyne, se mladým lidem podaří dorazit ke korábu a přinést odtud do osady nejen potřebné nářadí, ale i naději, že se jim podaří navázat spojení se Zemí.

Zřejmě poslední možnost, kdy se může rozhodnout o osudu celé osady, je nadcházející léto. Právě tady začíná příběh druhé části...

Země je příliš daleko

Kir Bulyčev Země je příliš daleko (Za Perevalom) je volným pokračováním románu Slyšel jsem Zemi slavného sovětského velikána SF literatury (nejen SF) Igora Vselodoviče Možejka (Kira Bulyčeva).

Původní román Pereval byl natolik úspěšný, čtivý, napínavý a přitom popisoval pouze boj o přežití malé skupinky trosečníků na neznámé planetě v drsných podmínkách tamní přírody. Román byl zajisté úspěšný nejen kvůli skvělému a poutavému autorskému stylu, ale také kvůli myšlence a filozofickému podtextu o nezlomnosti lidského ducha a touze jít za svými sny.

Toto volné pokračování začíná v místě a čase, kde předchozí román skončil. Tedy ve vesnici skupinky trosečníků, po návratu výpravy ze zamrzlé náhorní plošiny, kde se nacházel vesmírný koráb trosečníků a jediná vysílačka, která mohla přivolat záchranou expedici ze Země.

Opět se přiblížilo léto a přichází čas, kdy se chystá další výprava ke korábu Pól. Na výpravu by měli vyrazit všichni tři mladí lidé, tedy "mezník" mezi novou a starou generací. Jsou jimi inteligentní Oleg, dítě divočiny Dick a zručná Mariana. Oleg za asistence Stařešiny a Sergejeva studuje příručky z Pólu, aby byl schopen navázat kontakt se Zemí pomocí lodního radia. Zdá se vám, že Kir Bulyčov nemohl v takovéto situaci přinést příliš nového? Nenechte se zmást, protože...

...do hry přichází nové faktory, staro-nové nápady a mladá krev. Začnu mladou krví, kterou představuje Kazik, dítě ještě divočejší, než Dick. Je to človíček, který je součástí pralesa, naučil se v něm nejen žít, ale stal se jeho součástí. A kromě toho, že je schopnější přežít v divočině než ostatní, je inteligentní a má absolutní paměť a jeden sen...
Staro-nové nápady představují Julese Vernea a jeho krátký román Pět neděl v balónu. Kdo z vás ho ještě nečetl, měl by tak učinit a objevit souvislost s tímto románem.
Oleg totiž navrhne postavit balón. Tím vyvolá v osadě vlnu nadšení a jak to tak bývá i vlnu odporu. Ovšem nakonec se balón vyrábět začne, a hned při prvních pokusných letech se Sergejev s Olegem octnou nad mračnem, které stále zakrývá nehostinné pustiny planety a Oleg poprvé spatří čisté, hvězdami pokryté nebe...

Na jiném místě ve stejný čas nás autor nemilosrdně vrhne na jiný průzkumný koráb lidské rasy. Lidé, kteří si po vzpřímené chůzi po zemi osvojili i létání, plavání a další nelidské činnosti, se po mnoha generacích vydali dobývat vesmír. A vesmír je opravdu veliký, to mi věřte, a v jeho rozsáhlých dálavách se nacházejí miriády hvězd a u těch hvězd mnoho planet. Není jednoduché prozkoumat všechny. A tak se stalo, že k neznámé planetě označené pouze číslem, na které byla malá osada plná našich hrdinů, dorazil právě jeden lidský průzkumný koráb.

Zdržovat se popisováním detailů rozhodně nemá cenu, už proto ne, protože bych vás ochudil o nádherné zážitky z četby. Důležité je, že Kir Bulyčov opět dokázal vytřískat maximální napětí z očekávání, jak vše dopadne. Na jedné straně máme staré známé, kteří se touží dostat zpět na Zem a v době, kdy se chystají na výpravu do hor, spatří nad mraky průzkumnou sondu z dočasné výzkumné stanice, na druhé straně stojí vědci, kteří prozkoumávají novou planetu a jsou rozčarováni z nehostinnosti a drsnosti místního klimatu, fauny a flóry.

Začíná boj o čas hlavních hrdinů Kazika, Olega, Mariany a Dicka, aby se dostali k dočasné stanici pozemšťanů, a provedli záchranu celé osady, stejně tak se vyvíjejí okolnosti na stanici mezi třemi členy posádky (dvě ženy a jeden muž). Vše graduje na maximální možnou úroveň a Kir Bulyčov nás v zápalu četby postaví i před tragickou smrt jednoho z mladých hrdinů příběhu.

Když jsem začínal číst román Země je příliš daleko, očekával jsem od něho mnoho, minimálně tolik, kolik od prvního dílu. Mé očekávání bylo naplněno a překonáno. Kir Bulyčov se nenechal uspat úspěchem prvního dílu, do pokračování zařadil spoustu nových prvků. Mladého sympatického hrdinu, naprosto odlišného od ostatních, oživení v podobě dvou dějových linií, které se vhodně prolínají, připomenutí díla klasika žánru, šokující prvek v podobě smrti mladého hrdiny a samozřejmě i dobrý konec, ale to bych prozradil příliš. Mohu se ještě zmínit o vývoji vztahů mezi lidmi v osadě a rozhodně vás bude zajímat, jak to dopadlo s Olegem a Marianou (to ovšem v případě, pokud jste četli díl první).

Verdikt nad knihou je jasný. Prvotřídní četba, která uspokojí jakéhokoli čtenáře, bez rozdílu věku a vyznání.

Říká se, že pokračování úspěšných děl (ať už filmů, knih, her) bývají vždy horší, než dílo, ze kterého čerpají, na které navazují. Říká se také, že výjimkou je pouze Terminátor 2, Vetřelci a teď beze studu mohu dodat i Země je příliš daleko.
Další články tohoto autora:
Jan Pechanec

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Kir Bulyčov, Země je příliš daleko

 • RECENZE: Peter David, ST - Nová generace: Prašť jako uhoď

 • MEJLEM: Jsem robot...

 • VYŠLO: dvoudílný Odhalený vesmír, Mooreovy komiksy - Sandman a Z pekla, Asprin, Ikarie, John Sinclair 233 a Fighting Fantasy: Negart Group 7

 • FEJETON: o živých a neživých vzpomínkách, o lidech a o serverech

 • DRBY: Battlestar Galactica, King's Kingdom, HP VI a Exorcist

 • VYŠLO: předposlední letošní Interkom

 • UKÁZKA: Alexei Panshin, Obřad dospělosti

 • VYŠLO: povídky - Pravda o pekle O. Neffa, Cormac Mac Art R. E. Howarda, romány - Kingův Misery a další

 • RECENZE: Terry Pratchett, Paul Kidby, Poslední hrdina

 • RECENZE: Alan Moore, Bytost z bažin

 • CON: Literání workshop na Fénixconu

 • FILM: Božský Bruce

 • ÚVAHA: O Palpym a punkerech

 • UKÁZKA: Jack McDevitt, Dávné břehy

 • Na okraj

  2003-12-5..7 Brno: FÉNIXCON


  2003-12-03 17:00 Praha, Dům knihy (Václ. nám. - Kazelsberger): Křest sbírky O. Neffa Pravda o pekle  2003-11-20 17:00 Praha, Krakatit: autogramiáda Maxe Anderssona  Koprcon - článek na novinky.cz  2003-11-14..16. Kopřivnice: KoprCon + derniéra SW: Epizoda II

  2003-11-15 10:00 Praha, Národní technické muzeum, Minicon  fotky Tally z podzimní Porady Fandomu

  Melkorovy fotky z podzimní Porady Fandomu