Čtvrtek 18.12.2003
Svátek má Miroslav

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>


Přehled článků o Euroconu 2002 v Chotěboři
>>>


Pod tímto odkazem najdete seriál paní Freiové o jazyku naší fantastiky.
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

18.12. RECENZE: W. R. Fortschen & B. Ohlander, Cena svobody (Wing Commander 4), (pagi)

Když na konci třetího dílu lidé v rozhodující bitvě porazili Kilrathy a dali jim tak najevo, že další válka by se už vůbec nemusela vyvíjet podle přání této rasy, zdálo se, že série už toho čtenáři nemá moc co nabídnout. Přesto se na pultech knihkupectví objevil čtvrtý díl, a autoři našli motiv, který je nejméně tak nosný, jako boje lidé - Kilrathi.

Tím nosným motivem čtvrté knihy je totiž boj lidé - lidé. Neznámí nájezdníci totiž přepadají transporty, zlikvidují je i jejich ochranu, za sebou nenechávají nic živého a s brutalitou, s jakou se nikdo nesetkal ani v nejlítějších bitvách skončené války, vyhlazují vše, co jim přijde pod ruku. Plukovník Blair, hrdina, který pomohl zachránit Zemi a lidstvo, zatím v poklidu farmaří na jedné nově objevené planetě.

Náš starý známý admirál Tolwyn dostane od Senátu Konfederace volnou ruku, aby se pirátům postavil všemi zdroji, které má k dispozici. Plukovník Blair je aktivován a, jak už je jeho zvykem, dostane se přímo do středu dění. Jenže je postaven před dilema - dodržovat rozkazy, nebo ctít zdravý rozum. Ač voják do morku kostí, vybere si to druhé a najednou zjišťuje, že piráti nejsou jenom piráty, a že není sám, kdo stojí proti nemyslící a vraždící mašinerii, jejímž byl ještě nedávno kolečkem.

Tentokrát je děj postaven na konfliktu s nepřítelem, který je stejně krutý a nelítostný, jako nepřesně definovaný. Paralelně sledujeme Blairův osobní boj, boj, v němž stojí proti svým bývalým spolubojovníkům - po boku svých jiných bývalých spolubojovníků. Bratrovražedná střetnutí, ve kterých se snaží zachovat si čistý štít, ho nakonec vedou ke zjištění, kde a proč se vzala ona podivná hrozba lidstvu. Jenže toto poznání nalezne uprostřed zástupu protivníka, v blízkosti člověka, který ho osobně zná - a který má za úkol Blaira nalézt a zlikvidovat.

Osnova příběhu tentokrát není paralelou pacifického válčiště druhé světové války, a tím děj získal určitou svobodu, kterou jsem v předchozích dílech postrádal. Dějová vrstva je bohatá, plná soubojů jak samotných stíhačů, tak i velkých válečných kosmických lodí, Blair a jeho spolubojovníci se potýkají s faktem, že stojí proti mnohem lépe vyzbrojenému nepříteli, využívajícímu vysoce pokročilých technologií, zatímco blairovci používají většinou stroje, vyřazené z armády pro zastaralost. Pod touto dějovou vrstvou je ukryta detektivní zápletka, hledání skutečného nepřítele, jeho představitele a motivů. Čtenář má sice o něco víc informací, než románové postavy, které sleduje, ale o to je pro něj zajímavější postup bojových i zpravodajských operací. A, jak už tomu je v podobných případech zvykem, drží palce slabší a statečnější straně konfliktu.

V předchozích dílech jsme mohli pozorovat, jak lidé využívají vlastností své rasy (aspoň těch vlastností, které byly využity) k pokoření silnějšího nepřítele s odlišným morálním kodexem. I nyní, jak se ukazuje, nepřítel je přece jenom trochu jiný, než lidé, a opět to jsou „obyčejné“ lidské vlastnosti, které mohou v tomto boji rozhodnout. Autoři tu využívají heinleinovského kánonu člověka, obohacují ho však o rozměr, který RAH nepoužíval, a právě na těchto vlastnostech a odlišnostech jsou vystavěna i celá bojová střetnutí.

Výsledkem je zručně napsaná militaristická SF, čtivá a zajímavá, přestože „detektivní“ zápletka je méně přehledná, než by si zasloužila.

W. R. Fortschen & B. Ohlander: Wing Commander 4 - Cena svobody (The Price of Freedom)
překlad: Jiří Engliš
obálka, ilustrace: Jan Patrik Krásný
Klub Julese Vernea - Poutník, 2003
406 stran, 239 Kč, brožované
ISBN 80-85892-66-9
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • PŘEDNÁŠKA: Upírska erotika

 • RECENZE: W. R. Fortschen & B. Ohlander, Cena svobody (Wing Commander 4)

 • CON: první informace o Parconu 2004

 • VYŠLO: dotisk Dne trifidů, Dračí jezdec, Pevnost 12, Komiksová historie světa I, Cherryhové Cizinec, Jakub Vandrovec 3 a Čtyřlístek

 • RECENZE: Robert E. Howard, Cormac Mac Art

 • LIDÉ: Alan E. Nourse

 • AKCE: předvánoční posezení KJV s autory a přáteli - aneb vlastně není o čem psát...

 • FILM: Loď duchů

 • RECENZE: Harry Harrison, Hvězdy a pruhy v ohrožení

 • SOUTĚŽ: vyhlášení sedmého ročníku soutěže Zlatá zebra

 • MEJLEM: zajímavé DVD a VHS v nabídce hororového obchodu Leviathan

 • RECENZE: Terry Pratchett, Divadlo krutosti

 • CON: Malé ohlédnutí za Fénixconem - aneb čekání na Haničku

 • CON: Pragocon 2004 na obzoru!

 • VYŠLO: audio verze Hobita, Pán prstenů jinak, Verne, Heinlein, komiksy a další knihy

 • Na okraj

  Pagiho fotky z Fénixconu a Miniconu  první fotky z fénixconu


  Nový Zéland žije Pánem prstenů  2003-12-5..7 Brno: FÉNIXCON


  2003-12-03 17:00 Praha, Dům knihy (Václ. nám. - Kazelsberger): Křest sbírky O. Neffa Pravda o pekle  2003-11-20 17:00 Praha, Krakatit: autogramiáda Maxe Anderssona  Koprcon - článek na novinky.cz