NEVIDITELNÝ PES    //    EUROPE'S    //    ZVÍŘETNÍK    //    BYDLENÍ    //    EKONOMIKA    //    VĚDA    //    SCI-FI    //    SWNET

Pondělí 19.6.2000
Svátek má Leoš


Vše rozbalit
Celé sbalit

Archiv vydání

 

informace pro zájemce o společný zájezd na Eurocon 2000, který se koná 2.-6. 8. v polské Gdyni
>>>


Kdo chce jet na Parcon do Šumperka vlakem? Se slevou?
>>>

 

Autor: SAPKOWSKI Andrzej
Vydal: Leonardo
Překlad: KOMÁREK Stanislav
Obal: KOMÁRKOVÁ Jana
ISBN: 8085951193, 561 str., 239.00 Kč, FANTASY, brož. (PB)
Knihu věnovalo Nakladatelství Leonardo

Poslední Zaklínač?

    Když mi zavolal vydavatel a ptal se mne na adresu, kam mi má poslat Zaklínače, téměř jsem nevěřil svým uším. Nicméně o den později zazvonil (dvakrát) pošťák a já lačně roztrhal obal, abych uklidnil svoje rozechvělé nervy.
    ANO!
    Bylo to tam, zpod obalu na mne vykoukla Paní jezera doprovázená podtitulkem Pátá část knihy o Zaklínači, což je a není tak úplně pravda.
    Na počátku byla mlha...
    ...a z ní se vyloupla krásná panna na vznešeném oři. Tak začíná dlouho a za poslední dva či tři roky snad nejvíce očekávaná fantasy kniha u nás. Snad všichni netrpěliví čtenáři zaslechli mnoho "zaručených" zpráv o tom, co autor připravuje. Jak se bude ubírat děj, co budou dělat hrdinové apod. Téměř nic z toho, co jsem zaslechl já, se nenaplnilo - snad jen ta svatba Geralta a Yennefer (jejda, teď už víte, že přežijí až do konce, možná).
    Vlastní děj se skládá z množství střípků rozesetých po předivu času a prostoru, na různých místech a v různých světech. Z počátku sledujeme snažení čarodějky Niume a její adeptky Condwiramurs zmapovat klíčové a tajemstvím zahalené okamžiky dějin. Zvláštní postavení v jejich studiu má samozřejmě Ciri a tím pádem také Yennefer a Zaklínač, takže po několika "obrazech z historie" se ohnisko děje přesunuje na k událostem, které se odehrály, když Geralt na zimu uvízl v Toussiantu.
    Střih! Od strany 164 je na scéně opět Ciri a její příběh z doby, kdy byla vězněm elfů, dokud jí jednorožci neukážou cestu, jak překročit kouzlo Bariéry. Navíc v sobě, samozřejmě opět za pomoci jednorožců, přivádí pod kontrolu i své schopnosti, takže může dostát svému titulu Paní časů a míst.
    Střih! A jsme v plném proudu příprav na finální střetnutí největších vojsk, kde se setkáváme s epizodními rolemi několika postav.     Střih! Ciri utíká před elfy a snaží se jim uniknout skrze cestování časem a prostorem. Bohužel, většinou musí skončit s konstatováním Špatné místo a špatný čas. I když autor předvádí kaleidoskop míst a časů, působí tato část až přespříliš zdlouhavě, téměř jako předchozí válečná část. Nakonec se "trefí" k oběma čarodějkám zmíněným na začátku, které jí pomohou najít to správné místo a čas.
    Střih! Opět trochu z historie válek prokládané inspiracemi z polního lazaretu a-la seriál M * A * S * H.
    Střih!

    ...a tak to jde dál a dál, až do úplného závěru. Intriky, politika a válka tvoří osu knihy, kolem které se vinou jednotlivé osudy postav známých z předchozích dílů. Oproti prvním třem dílům (tzv. barevná řada) je vidět, že autor přešel od kratších, uzavřených příběhů k delší formě, kterou naneštěstí v tak rozsáhlé knize, jakou je Paní jezera, nedokázal udržet. Výsledkem je děj, který se místy rozpadá na malé střípky, než se autor opět zkonsoliduje a předloží čtenáři delší epizodu.
    Čtenáře se slabší vůlí a odhodláním upozorňuji, že zhruba prvních 100 stránek bude takovou malou rekapitulací historie, kterou vypráví Niume a Condwiramurs, takže děj je zde obzvláště trhaný. Posléze se objeví již delší úseky (Geralt v Toussiantu). Na několika místech autor sklouzl k několikanásobnému opakování stejnému textu (že by objevil COPY & PASTE). Když se to stalo poprvé, dokonce jsem se vrátil zpět, abych se přesvědčil, že v knize nejsou znova stejné listy. Nebyly a já si musel zvyknout (např. v okolí 116-122). Jediné místo, kde jsem tuto formu vyprávění dokázal pochopit, byly divoké přeskoky Ciri napříč časy a dimenzemi.
    Celkový závěr? Velice dobrá kniha, která by už asi nesnesla další pokračování, byť možnosti by tu určitě byly - ať už jde o Ciri nebo Yennefer s Geraltem. Velice dobrý překlad s několika vtípky na účet vydavatele a některých dalších lidí známých v SF (prý autor potřeboval nějaká jména, takže si na str.456 přečtěte jméno a slova vojenského zběha a srovnejte ho se jmény v tiráži knihy).
11.06.2000 (PeS+)

(převzato z Českého SF&F serveru)

(o autorovi se můžete dozvědět více zde)


Počet přístupů na stránku:
 HLAVNÍ STRÁNKA

19.6. RECENZE: Andrzej Sapkowski: Paní jezera
PeS+
Paní jezera
Original: Pani jeziora, 1999
Série ZAKLÍNAČ #5
Výběr z vydání

 • Cestou na Parcon do Šumperka, zastavení sedmé

 • RECENZE: Andrzej Sapkowski: Paní jezera

 • FILM: Balthor - - že by hentai verneovka na CD? Už to tak vypadá ...

 • FANDOM: když se řekne... Interkom

 • DRBY: Star Wars, Epizoda II

 • Cestou na Parcon do Šumperka, zastavení šesté

 • FANTÁZIA: Stanislav Švachouček - Roboramus

 • SLOVÍČKAŘENÍ: Je v limbu

 • POPELNICE: TŘIKRÁT Frederik Pohl

 • Cestou na Parcon do Šumperka, zastavení páté

 • RECENZE: Mesiáš roku 2002

 • FANDOM: Když se řekne… fanzin

 • VYŠLO: Richard D. Evans: Conan a Jengirské slunce

 • RECENZE: Dračí princ

 • RECENZE: Poul Anderson - Hvězdní poutníci

 • Na okraj
  Dárečkovy fotky a Andromeda News na českém SF&F serveru


  Známý ilustrátor, malíř a výtvarník Theodor Rotrekl prvního června oslavil sedmasedmdesáté narozeniny. Podstatnou část své práce věnoval vědeckofantastickému a populárně vědeckému žánru. Jeho kresby a ilustrace neodmyslitelně patří k české sci-fi. Za svůj dlouholetý přínos v této oblasti získal řadu ocenění – Mlok za zásluhy o sci-fi 1985, evropská cena SF The Best Artist 1992, Cena Akademie sci-fi, fantasy a hororu 1996 za celoživotní dílo.


  stránky Parconu 2000,
  Šumperk, 23. - 25. 6.