Středa 17.3.2004
Svátek má Vlastimil

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

17.3. RECENZE: Alastair Reynolds, Kaldera 1+2, (pagi)

Žoldák Tanner Mirabel žije pro jedinou věc, která mu může přinést uspokojení - pro pomstu. Hned úvodní scéna pronásledování je pěkně dramatická a akční. Ovšem pak hrdina (nikoliv čtenář) přejde do patnáctileté hibernace. Má k tomu ale důvod - Argent Rejvič, kterého pronásleduje, cestuje světlohoncem v hibernaci na vzdálenou Žlutozemi. A tak v ohromné lodi plují oba, zmrazení, bez šance vědět o druhém, aby honička mohla pokračovat.

Tavomor ale Žlutozemi změnil, Třpytný pás, plný nádherných habitatů, se proměnil ve Rzivý pás a samo město se rozpadlo na dvě části. Mulč dělá čest svému jménu (a, pochvalme překladatele, i jejich jazykovému citu) - je to přízemní vrstva, plná trosek, chudáků a beznaděje. Vysoko nad nimi se tyčí Nebesa, jejichž obyvatelé se tavomoru, likvidujícím veškerou elektroniku včetně implantátů, dokázali vyhnout.

Tanner Mirabel je nakažen. Na jeho mateřské planetě se Sky Haussmann stal světcem - poté, kdy byl dopaden a popraven. Jako většina mučedníků i on se stal idolem Skyovy církve. Ta své náboženství distribuuje právě prostřednictvím indoktrinačního viru, obsahujícího informace o Skyovi a přivádějícího nové a nové ovečky do lůna této sekty. Tanner Mirabel sice unikl z jejich dosahu, ale virem přinesené sny o Skyovi začínají tvořit nedílnou součást jeho osobnosti.

Argent Rejvič o svém pronásledovateli ví, a tak honička nabývá na dramatičnosti. Nebesa nejsou tak příjemným místem pro život, jak by se mohlo zdát. Nesmrtelní si vyvinuli různé hry, kterými se snaží ze svého života zahnat nudu. Člověk, který jejich zvyklosti nezná, to mezi nimi nemá jednoduché. Tanner Mirabel je naštěstí dobře školený zabiják, a tak jeho šance na přežití jsou vyšší, než je v jiných případech obvyklé.

Román má tři navzájem propojené dějové linie. První z nich je příběh Tannera Mirabela a jeho pomsty, druhým jsou osudy Skye Haussmanna a třetím je Tannerova vlastní minulost. Všechny tři se postupně setkávají a prolínají. Autor čtenáře přehazuje z jedné do druhé jako krupiér kuličku mezi jednotlivými chlívečky rulety, stále a stále dokáže nabízet nové a nové momenty, které příběh komplikují - a zároveň vedou k rozuzlení.

Svět, do kterého nás Alastair Reynolds přivedl, navazuje na Odhalený vesmír, je to však samostatný příběh, pro který si vypůjčil reálie Sylvestova světa. A který doplnil Kalderou, apokalypticko vizí prostředí zničeného tavomorem. Do toho přimíchal i generační loď. Celé dohromady to ale je vysoce akční detektivka, která snese srovnání s těmi nejlepšími, které v SF byly napsány.

Právě této detektivní poloze je podřízena celá výstavba příběhu a odhalování jednotlivých faktů. Už někde kousek za polovinou čtenář dostává prakticky všechny potřebné indicie. Jsou tak dobře rozptýleny v ději, že bez zastávky a zamyšlení máme jen málo šancí odhadnout správné rozuzlení. Čímž jsem vám prozradil dost na to, aby se vám to povedlo - ale myslím, že lepší bude Kalderu číst, než o ní přemýšlet. Nakladatel také zaslouží pochvalu za to, že obě části vydal naráz, i když tím přidělal recenzentům vrásky na čele - čtenář je ale přece jenom důležitější a je dobře, že může dostat oba svazky do rukou naráz, zážitek je o to silnější. I tady totiž platí pravidlo o nevhodnosti přerušování, známé ze sexuologie.

Byl-li Odhalený vesmír space operou, pak Kaldera je výborným akčním příběhem, ukazujícím hlavní prvky Reynoldsovy tvůrčí metody. Tou je především nabitá akce, čas od času odlehčená odpočinkovými pasážemi, v nichž ale autor nezapomíná čtenáře zavalovat nápady technického rázu (při odpočinkové pasáži v Zebřině bytu to je třeba inteligentní nábytek). Detektivní prvek je významnou složkou románu, která čtenářský zážitek posouvá ještě o kousek výš.

Alastair Reynolds, Kaldera 1, 2 (Chasm City)
překlad: Jana a Jan Jam Oščádalovi
obálka: Jan Patrik Krásný
medailon autora: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2004
407 stran, 229 Kč (členové klubu Trifid 159 Kč) - 1. díl, 389 stran, 219 Kč (členové klubu Trifid 149 Kč) - 2. díl
ISBN 80-7254-483-7 (1. díl), 80-7254-484-5 (2. díl)
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Alastair Reynolds, Kaldera 1+2

 • FILM: Pavučina informací: o filmech, lidech a čekání na zábavu…

 • RECENZE: Dave Marinaccio, Všechno, co v životě opravdu potřebuju znát, jsem se naučil ze Star Treku

 • FILM: Dinotopie aneb Alles gute, dinosauři

 • LITERATURA: rok 2003 na českých knihkupeckých pultech Pagiho očima (3/10) - antologie

 • MEJLEM: Eroticon 2004 - Pozvánka

 • CON: pozvánka na Taurcon - Fantasy, historie, mytologie

 • AKCE: film Choking Hazard - Soutěž o vstupenky na Choking Hazard Party!

 • HENTAI: Setkání po letech aneb Isaku anime (2 - Suzukiho herní návod)

 • CON: Opatcon 2004 - lépe, výše, radostněji

 • TV: SFFH filmy v týdnu od 15/3 do 21/3

 • UKÁZKA: John Moore, Nepohledný princ

 • VYŠLO: dotisky - Verne, Clancy, Miéville, a dále Net Force, Procházkova Totální ztráta rozměru a Čarodějky 27

 • FILK: Další filkové kousky

 • LITERATURA: rok 2003 na českých knihkupeckých pultech Pagiho očima (2/10) - začínající čeští autoři

 • Na okraj

  2004-03-12..14 Broumov: Opatcon 2004  2004-03-05..07 Praha: Trpaslicon


  2004-03-03 17:00 Bratislava: autogramiáda A. Sapkowského v Brlohu


  2004-02-29 10:00 Praha, Krakatit, Jungmannova 14: Harry Potter a Fénixův řád - zahájení prodeje!  Pagiho fotoalbum z Pragoconu  2004-02-20..22 Praha: PRAGOCON 2004  Pavel Renčín a Michael Bronec křtí Pavlovu románovou prvotinu Nepohádka v Krakatitu