Čtvrtek 22.4.2004
Svátek má Evženie

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

22.4. RECENZE: Andrzej Ziemiański, Achája, (pagi)

Patnáctiletá Achája dostane o něco mladší macechu Asii a ta se začne starat o to, aby následníkem velkovévody byl její syn a ne nějaká amazonka. Není nic jednoduššího, než navést Achájina otce, aby dcerušku z vojenské povinnosti nevykoupil. Zbytek zajistí Asiin milující tatínek - a tak se Achája dostane do zajetí nepřátel. V zajateckém táboře si ji najdou dva svérázní vězni, stojící dost vysoko ve vnitřní hierarchii, a naučí ji lecčemus - od hraní skořápek až po boj mečem i holí. Všechno tohle a spoustu dalších věcí Achája potřebuje k přežití v táboře, nakonec se ale rozhodne uprchnout.

Písaře Zaana přestane bavit opisování textů a o dobrodružstvích enom číst - raději je chce prožívat. K tomu si najde Siria, bývalého galejníka, který jako jediný téměř zázrakem přežil konec své lodi. Společně toho dokáží hodně - dokonce i proti Řádu, který v nich pozná vrahy svého rytíře a dokonce kvůli nim rozpoutá v hlavním městě království Troy epidemii.

Třetím do party je čaroděj Meredith, kterého čeká úkol nad jiné těžký - proniknout do nedobytné pevnosti Řádu a porazit hlavního čaroděje ostrova. Inu - není žádným předbíháním událostem, když prozradím, že hned v zárodku je jeho pokus odsouzen k neúspěchu, ale to byste se divili, co že z toho vlastně vzejde.

Tyto dějové linie jsou víceméně nezávislé, částečně se setkávají až na konci knihy, ale díky svéráznému humoru v nich rozesetému jsem autorovi tuhle dějovou nesouvislost odpustil. (Ostatně izolované linie použili už třeba i bratři Strugačtí...)

Ačkoliv autor při výstavbě příběhu použil některá schémata - či spíše bych měl říci klišé, která jsou až chronicky známá, dokázal z nich uvařit, upéci a naservírovat velmi příjemný a velmi čtivý příběh. Jednou z jeho charakteristik je, že Achája je neustále srážena dolů - a díky neskutečné vůli se pokaždé postaví na nohy. Není to ale nic supermanovsky lehkého, jako správná holka čas od času skončí v slzách, případně si musí vyměnit spodní prádlo, ale pokaždé zatne zuby a bojuje dál. Neboť ji naučili (a ona pochopila), že kdo v souboji myslí na prohru, je už předem mrtvý. Zaanova a Siriova dobrodružství zase mají za (velmi) nevlastního otce příhody Dona Quijote de la Mancha, i když si z něj vzaly vlastně jenom motiv rozporu mezi knižní podobou rytířských příběhů a životem.

Časové zařazení knihy je velmi zvláštní, příběh čaroděje Mereditha je roztažen na blíže neurčenou dobu patrně mnoha staletí, tu a tam jsou narážky na budoucí objevy (opět v řádu století), jedna z postav se jmenuje Virus - a to jméno opravdu sedí. Vynikajícím způsobem jsem se bavil u toho, jak v Zaanově větvi příběhu je objevována statistika - autor projevil velmi slušnou erudici při zavádění takových záležitostí, jako je výběrové šetření, korelační koeficient a podobně. Tedy - jediný z těch termínů v knize nepadl, není to žádná učebnice, ale to, co tam Zaan se dvorním matematikem provozovali, bylo přesně tohle.

Kniha mne velmi potěšila, i přes zmíněná použití některých klišé a zjednodušení je čtivá, zábavná - a ze záplavy běžné konfekční fantasy více než vyčnívá. K překladu myslím stačí uvést jen to, že je dílem Pavla Weigela...

Andrzej Ziemiański: Achája (Achaja)
překlad: Pavel Weigel
obálka: Jan Patrik Krásný
Laser books, 2004
383 stran, 239 Kč, brožované
ISBN 80-7193-171-3
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Andrzej Ziemiański, Achája

 • DRBY: Sky Captain, Exorcist a Narnie

 • WEB: Hobitín a celá Středozem se chystá na on-line provoz!

 • RECENZE: Michael A. Stackpole, Pevnost Drakonis - Nová krev

 • HRY: Ty máš neštovice? Ne, hraju air-soft!

 • DRBY: Bond #21?, Harry Potter #4!

 • LIDÉ: Fantastický dobrodruh z fantastického příběhu - Sir Richard Francis Burton

 • CENY: Nebula 2003 rozdány, nový prezident SFWA zvolena!

 • UKÁZKA: Miroslav Žamboch, Megapolis - povídka Opožděná splátka

 • CON: Taurcon 2004 - druhý a ještě lepší

 • CON: Přihlašujte se na Parcon 2004!

 • TV: SFFH v týdnu 19.-25.4.

 • VYŠLO: Neffovy povídky, nová vydání Žambocha, Člověk na konci, Preludia a nokturna, Kroniky Fey, WITCH

 • FILM: Terminátor 3: Vzpoura strojů

 • RECENZE: Františka Vrbenská, Miroslav Zachariáš, Mark Stone - Oheň v kapradí

 • Na okraj

  2004-04-22 17:00 Krakatit - křest Choking Hazard The Book
  (možná dorazí i zombivci)  Parcon 2004 - přihlášky, informace  Pagiho fotoalbum aktualizováno do Trpasliconu včetně  2004-04-16..18 Nymburk: Taurcon

  2004-04-15 premiéra filmu Choking Hazard  2004-04-02..04 Praha: Eroticon
  2004-04-03..04 Most: LARPCON