Středa 12.5.2004
Svátek má Pankrác

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

12.5. RECENZE: Ondřej Neff, Dvorana zvrhlosti
Jarda Houdek

Tohle je událost. Nebo by měla být. Copak se pletu, když předpokládám, že výběr nejlepších povídek nejúspěšnějšího českého sci-fi spisovatele je něco exkluzivního? Rozhodně se na tomto názoru neshodnu s nakladatelem.

Dvorana zvrhlosti je nový Neffův seriál fejetonů pro časopis Ikarie, navazující na kultovní Zakázané technologie. Určitě je tedy rozumné pojmenovat tak i sbírku, beztak zvrhlostmi hýřící. Zvrhlost číslo jedna je například redakční práce na tomto výběru. Nejen spousta zbytečných překlepových chyb (po vzoru momentálně updající korektorské kvality Ikarie, koně stejné nakladatelské stáje), ale naprosto nepochopitelně i zcela chybějící informace o jednotlivých povídkách. U podobných povídkových "best of" bývá zvykem k povídce napsat přinejmenším rok vzniku, kde byla prvně vytištěna a podobně.

V lepších rodinách očekáváme i krátký odstavec o okolnostech vzniku povídky, o inspiracích, veselé historky o tom, kolikrát musel autor text rozšiřovat a krátit pod rákoskou zvrhlého redaktora, nebo v kterých dalších předcházejících a navazujících literárních útvarech potkáme stejné postavy. Tohle už nevyžaduji, ale radost mi to dělá.

Kdyby na začátku nebylo vlídné "Slovo autora", myslel bych si, že redaktor se v noci vloupal k Neffovi domů a pak vydal potají zkopírované povídky ze záložních CD. Takhle si jen musím myslet, že cílem povídkové sbírky je narychlo a bez zbytečných komplikací, jako je třeba práce, zlepšit finanční situaci nakladatelství.

Nyní k povídkám. Část z nich jsem už kdysi četl, ale tak dávno, že z mé paměti dočista vyšisovaly. Bylo příjemné si je oživit a přestože je mi záhadou, proč zrovna tyto se mezi nejlepší dostaly a jiné ne, jsou všechny výborné a většinou i patřičně zvrhlé.

Hned první povídka skvěle ukazuje, jak báječné stylizační úchylky je autor schopen. Vyprávění mladého svangaře v mnohém připomíná styl například Mechanického pomeranče. Autor se vžil do psychologie pubertálního showmana a ukazuje nám jeho očima svět zvrhlých smrtících her. A že tyto mánie v mnohém připomínají nevinné Pokémony dnešních děcek, z toho jen běhá mráz po zádech.

Čest titulu knihy dělají především povídky Varianta číslo 3, Více světla, Jitro pro strašnou radost a Bůh s. r. o. Samozřejmě zvrhlost v nich není na škodu, pomáhá jim získat originální pohled na lidskou povahu a naše vrtochy.

Kdo hledá klasické sci-fi, dobrodružné a akční, oblíbí si povídky Bludiště, Tvář člověka, Ano jsem robot, Lov na krysu, Čtvrtý den až na věky a Bílá hůl ráže 7,62.

Vtipné a žertovné hříčky, které u Neffa tak obdivuji, zde zastupují Kirby versus Dombey, Specializace doktora Wildemanna, Vládní tramvaj, Nevěsta pro dlouhou noc a Muž, který ví. Snad i Vražda v mateřské školce díky své pointě může spadat do této kategorie.

Na vážnější notu hrají Druhé převtělení Otty Skorzenyho, Poselství pro Agla Mathona, Zepelín na měsíci a Strom. Zanechají silný dojem, protože autor nejenže má co sdělit, ale hlavně to umí podat.

Nemusím snad ani připomínat, že tohle rozdělení je dost hrubé a násilné, že si ho povídky vlastně nezaslouží, protože jsou individualitami, silnými a přetrvávajícími. Ale není to o mnoho násilnější, než klasické dělení na sci-fi, horor a fantasy, protože to nejlepší stejně stojí vždy někde mezi. Tak jako Neff.
Další články tohoto autora:
Jarda Houdek

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Ondřej Neff, Dvorana zvrhlosti

 • LIDÉ: Lloyd Biggle, Jr.

 • AKCE: 7 a 1/2. výročí založení SFK Pochmurná neděle

 • VYŠLO: Války s Kzinty III, Ohnivá brána, Liga výjimečných II a dotisky tří Garfieldů

 • ÚVAHA: překladatelé a moře klidu

 • AKCE: Harry Potter na Světě knihy

 • CENY: filmové Saturny rozdány

 • VYŠLO: Star Wars: Akademie Jedi III., Ewa Bialolecka, Stephen King, WITCH

 • ASFFH: výsledky Akademie SFFH za rok 2003

 • STŘÍPKY: Akademie SFFH

 • DRBY: animovaný Riddick, Underworld 2, Star Trek 11?

 • RECENZE: Greg Bear, Boží výheň

 • LITERATURA: Harry Potter - pár šílených teorií

 • AKCE: Pozvánka na předávání cen Akademie science fiction, fantasy a hororu

 • VYŠLO: Kameny osudu, Švandrlíkovy horory, Keith Parkinson, Tom a Jerry 05-06/2004, Kdo chce zabít Jessii?, Ikarie 05/2004, dotisk Ostří oceli

 • Na okraj

  2004-05-11 17:00 Praha, Dům knihy Luxor: křest knihy Choking Hazard The Book - kmotrou bude femme fatale Dáda Patrasová a dorazí i řada aktérů filmu!  Festival Fantazie 2004 - přihlášky  Fotogalerie Jána Žižky ze Starconu 2004 a z Taurconu 2004.  Eroticon fotoaparátem E. Kocourka  2005-05-08 12:30 Praha, Výstaviště: vyhlášení cen Akademie SFFH


  2005-05-08..09 Brno: Animefest