Středa 23.6.2004
Svátek má Zdeňka

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

23.6. RECENZE: James Tiptree, Jr., Teplé světy a tak podobně, (pagi)
 • Všechny druhy souhlasu
  Mimozemšťan navštívil Zemi, a my ho provázíme na jeho pouti. Ta má ale jeden velmi zvláštní důvod...
  Pikniková atmosféra příběhu se ke konci dramatizuje, z téměř hipíkovské polohy se najednou přehoupne do úplně jiné polohy - ale, kupodivu, je stále hipíkovská.
 • Mléko ráje
  Chlapec - podčlověk sní o návratu do ráje, kde prožil několik let. Nakonec je k tomuto návratu podvodem donucen, ale to, co vidí on sám, je očím jiných skryto.
  Podobně, jako v předchozí povídce, i tady je expozice příběhu vlastně o čemsi jiném, než jeho zakončení. Osobní prožitky člověka jsou nesdělitelné, a schémata, která si nosíme v hlavě, nás někdy (spíše často) připravují o zážitky, které jsou dopřány jiným.
 • A na toto místo jsem došel po ztracených cestách
  Vědecká výprava lopotně získává informace. Jen jediný z nich, člověk, jehož vědecká kvalifikace byla získána téměř podvodem, dokáže přemýšlet samostatně a intuitivně, dokáže věřit sám sobě a nalézt poznání, které je ostatním členům výpravy nedostupné - protože pro ně jsou naučená schémata vědy více, než samo poznání a poznávání.
 • Poslední let doktora Aina
  Velký vědec, nakažený smrtelnou chorobou, cestuje na kongres, aby ostatním řekl svoji pravdu.
  Téměř civilní vyprávění v sobě ale skrývá hned několik záhad, a je na čtenáři, aby se s nimi srovnal.
 • Amberjack
  Amberjack a 'Rue prožívají lásku - jenom tomu tak nesmějí říkat, protože tohle slovo mají oba dva devalvované jejich rodiči. Jenže stíny minulosti dopadají na budoucnost...
  Po přečtení této povídky asi přestanete mít rádi modré punčochy.
 • Milá Candy
  Mladík jménem Maltbie Trot se pod pseudonymem Candy živí psaním odpovědí na dopisy do ženského časopisu. Jednoho dne se u něj v kanceláři zhmotní děvče, které si k němu odskočilo v čase, a on pro ni udělá to, co umí nejlépe.
  Milá povídka, objevná varianta námětu, který se v povídkové tvorbě objevuje už od doby, kdy noviny začaly uveřejňovat dopisy čtenářů (či čtenářek) a odpovědi na ně.
 • Dívka, která byla zapojená
  Ošklivé kačátko zůstane ošklivým kačátkem, i když je zapojená do projektu téměř virtuální reality a prožije v ní svoji velkou lásku.
  Příběh se i na relativně malém prostoru klene velkým obloukem. A pokud v sobě obsahuje nějakou myšlenku o morálce, tak je velmi dobře zapracována a možná ji ani neobjevíte - zato si můžete vytvořit svůj názor.
 • Senátor a dinosaurus
  Co dělat, když grantové prostředky vysychají? Slíbit nemožné - a pak to splnit.
  Cestování v čase je tu jenom záminkou pro satiru na politiky a na ty, kteří jsou na ně odkázáni svým živobytím.
 • Ženy, které muži nevidí
  Ztroskotání letadla v džungli je jen kulisou k setkání s mimozemšťany.
  Opět velmi civilní povídání je základem k zobrazení vzájemných vztahů obou pohlaví - ovšem vztahů mnohem globálnějších, než jaké mohou vzniknout mezi náhodně se setkavší čtveřicí lidí, snažící se přežít nouzové přistání.
 • Chyba
  Mitch se na cizí planetě z neznalosti dopustí těžkého zločinu, a je odsouzen způsobem obvyklým mezi místními obyvateli - je odtržen. Žije dál, my sledujeme jeho proměnu i to, co na ni navazuje. Mitch i jeho žena se s tím musejí vyrovnat...
  Morálka je věcí relativní, ovšem ono odtržení je trestem absolutním. Problém viny a trestu je zaobalen do SF příběhu velmi vkusně.
 • Láska je plán, plán je smrt
  Bytosti s velmi komplikovaným životním cyklem to s láskou nemají tak jednoduché, jako lidé. Nebo možná mají - to záleží na úhlu pohledu.
  Pro čtenáře není jednoduché rozkódovat motivy bytostí, o nichž je tato povídka. Příběh nabízí hned několik rovin, a záleží na vás, kterou z nich si vyberete.
 • Posledního odpoledne
  Ve svém umírání sleduje hrdina této povídky, jak kolonii hrozí zkáza. Místní fauna má zvláštní životní cyklus, a lidé mají jen omezené zdroje, s nimiž se jí mohou postavit.
  Podobně, jako v předchozích povídkách, i tady se mísí poetika s dějem, láska k životu s láskou k lidem, ohrožení a boj s ním.

Alice Sheldonová, která svoji pravou totožnost dlouho skrývala pod pseudonymem James Tiptree, Jr., vnesla do SF nezvyklý a až znepokojivý způsob nazírání na svět okolo nás. Ať jsou její povídky umístěny v čemsi, co hodně připomíná naši pozemskou současnost nebo budoucnost, či se odehrávají na cizích planetách osidlovaných lidmi, nebo se dokonce ani lidé do děje nedostanou, vždy dokázala zachovat charakteristickou tiptreeovskou polohu. Jak způsob vyprávění, tak stavba příběhu je velmi specifická a doplněná mistrovským budováním vztahů postav mezi sebou i ke světu okolo nich. V době, kdy papeži angloamerické SF byli Isaac Asimov a Sir Arthur C. Clarke, kdy ženy v žánru SFFH sloužily jako dekorace, se tu najednou objevily její práce.

Alice Sheldonová nepsala feministickou SF - a tento formální důvod byl zřejmě také důvodem, proč James Tiptree, Jr. byl považována za muže. Jenže už po přečtení prvních povídek poznáte, čím se liší od SF padesátých a šedesátých let, ale také, čím se liší například od tvorby Ursuly K. Le Guinové. Volné tempo vyprávění je jen jedním z mnoha příznaků charakterických pro její tvorbu. Příběh se valí jako veletok - nepříliš rychle, ale neústupně, a k tomu ještě stejně nenápadně, jako nápaditě. Ve čtenářích evokuje obrazy nikoliv rozevlátými pestrobarevnými přívlastky a ohňostroji popisů, ale spíše úspornými náznaky, neodbíhá do slepých uliček. Ačkoliv se ráda dotýká vážných témat, vyhýbá se tezovitosti a spíše dává čtenáři možnost, aby její náznaky sám zpracovával. Prostřednictvím nálad, které evokuje, toho sděluje mnohem více - a účinněji - než kdyby své názory představovala ofenzivně.

Tato sbírka rozhodně vybočuje z kategorie vlakového čtení. První vrstva - jazyk příběhu - je relativně jednoduchá a čtivá, akční složka, neboli ony oblíbené rvačky a souboje, tu prakticky chybí a je nahrazena specifickou poetikou. Pod ní najdeme další vrstvy, ať již to jsou postřehy nebo autorčin životní názor vzdálený proklamativní plánovitosti. Tvorba Jamese Tiptree, Jr., je jako ananas - zvenku hezká, a k tomu navíc uvnitř chutná, pokud ovšem najdete odvahu proniknout pod slupku.

James Tiptree, Jr.: Teplé světy a tak podobně (Warm Worlds and Otherwise)
překlad: Robert Čapek, Richard Podaný
obálka: Jan Patrik Krásný, grafická úprava: Dagmar Krásná
předmluva: Robert Silverberg, medailon autora: Martin Šust
Triton, edice Trifid, 2004
360 stran, 199 Kč (členové klubu Trifid 139 Kč), brožované
ISBN 80-7254-401-2
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: James Tiptree, Jr., Teplé světy a tak podobně

 • ÚVAHA: je technických chyb ve SF dnes víc, nebo to jen tak cítíme? (1/2)

 • RECENZE: komiksový fanzin Zkrat 2

 • LIDÉ+FILM: Michael York

 • RECENZE: Robert Sheckley, Lístek na Tranai

 • DRBY: Andy Serkis v King Kongovi, další Clone Wars a Stepfordské paničky

 • RECENZE: Leonard Medek, Dobrodruh

 • FILM: Dvojrole

 • RECENZE: Zdeněk Rosenbaum, Mark Stone - Zkáza Tortugy

 • VYŠLO: Jaroslav Mostecký, česká antologie Čas psanců, světová Síň slávy mistrů fantasy I. aj.

 • RECENZE: Miroslav Žamboch, Na křídlech tornáda

 • CENY: rozdány 2003 Bram Stoker Award

 • UKÁZKA: Pierre Grimbert, Tajemství ostrova Ji, svazek 1 - Šest dědiců

 • MEJLEM: sobotní dražba a burza v Krakatitu

 • (NE)RECENZE: Země sedmi sopek

 • Na okraj

  2004-06-29 18:00 Praha, Dům knihy Kanzelsberger, Václavské nám. 4, 1. patro: křest knihy Útesy křiku Jaroslava Mosteckého  2004-06-15 16:00 Krakatit: křest antologie Čas psanců, zúčastní se Mirek Žamboch, Leonard Medek, Františka Vrbenská ad.  2004-06-14 17:00 Praha, Dům knihy Luxor: křest knihy Sarkofág v.1.01, kmotrem bude ministr Vladimír Mlynář  Parcon 2004 - přihlášky  2004-05-11 17:00 Praha, Dům knihy Luxor: křest knihy Choking Hazard The Book - kmotrou bude femme fatale Dáda Patrasová a dorazí i řada aktérů filmu!