Čtvrtek 22.7.2004
Svátek má Magdaléna

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

22.7. RECENZE: Jaroslav Mostecký, Útesy křiku, (pagi)

Doba Vikingů je oblíbenou kulisou, kterou Jaroslav Mostecký pro své příběhy využívá, a román Útesy křiku je do ní ponořen bezezbytku. A ještě nasáklý hororovou atmosférou, jakou umí namíchat právě tento autor. Vyprávění Owaina mac Sigurda, krále Arkádie a Západních ostrovů, nás provádí hrůzyplným dějem, plným záhad, tajemství, lásky, zrady, cti a smrti na nejrůznější (a nejhrůznější) způsob.

Už od začátku se nad postavami románu vznáší záhadné tajemství, tajemství smrti Owainova otce. A jakmile je toto tajemství čtenáři odhaleno, nastupují další a další, hrnou se a valí rychleji, než je děj dokáže rozšifrovat a ukázat jejich pravou podstatu. Každý bojuje s každým, účelové koalice střídají jedna druhou, a jen jediný zájem mají všichni zúčastnění společný - zbavit se Netvora, vodního živočicha s primitivní inteligencí, který si v zemi Ónnún pravidelně vybírá krvavou daň - třetí dceru krále.

A o tu teď jde. Pro ni před lety zemřeli Owainův otec a král země Ónnún, a teď královna-vdova přivolala Owaina, aby splnil svůj slib a zachránil svoji zaslíbenou Aillin. Jenže Owain netuší, kdo všechno má zájem o vládu nad Ónnún. On sám je jeden z potenciálních nástupců vlády, a tedy i jeden z adeptů smrti v této hře kdo koho.

Děj plyne rychle, stejně krutý, jako doba, do které je zasazený, plný zvratů a změn, a krve v něm je prolito tolik, že by to stačilo na pohon větší vodní elektrárny. Přestože se tu kříží řada zájmů, jsou poměrně přímočaré a podporují charakter klasického dobrodružného příběhu bez komplikovaných několikavrstvých zápletek.

V době Vikingů byla politika obvykle stejně málo složitá, jako sek mečem, který ji zpravidla prosazoval, a tomu odpovídá i samotný příběh. Každá bojující družina se musela spoléhat na sebe sama, logistika v podstatě neexistovala - vítězství v boji bylo věcí dovednosti práce se zbraní a taktických schopností velitele v poli, nikoliv strategické síly království.

Tento román je zatím nejlepší prací Jaroslava Mosteckého, ukazuje ho jako vyzrálého autora, který je schopen linii příběhu udržet pevně v rukou. Dějové zvraty včetně závěrečné pointy jsou překvapivé, ale přitom nejsou v rozporu s předchozími událostmi a s povahami postav, spád vyprávění udržuje čtenářovu pozornost od počátku do konce. Po Stínu modrého býka Františky Vrbenské a Leonarda Medka tu máme druhý původní český román z období raného středověku, který svými kvalitami převyšuje ostatní tvorbu v žánru historické fantasy a snese plné srovnání s pracemi klasických českých autorů.

Jaroslav Mostecký: Útesy křiku
obálka: Jan Patrik Krásný
KJV - Poutník, 2004
446 stran, 239 Kč, vázané
ISBN 80-85892-74-X
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: Jaroslav Mostecký, Útesy křiku

 • FILM: Hledá se hudba do filmu Choking Hazard 2 : Festung Halali!

 • FILM: Spiderman 2

 • SOUTĚŽ: čtenářská soutěž s Terry Pratchettem

 • CON: Parcon 2004 - hopsa hejsa do Brandejsa!

 • RECENZE: Robert Blanda, Sarkofág v. 1.01

 • RECENZE: antologie Krypty a draci

 • WEB: Hagrid z Bradavic aneb je internet spolehlivý zdroj?

 • TV: Hvězdná brána v Atlantidě

 • LIDÉ: odešla Barbara Ježková

 • RECENZE: Pierre Grimbert, Tajemství ostrova Ji 2 - Zbytečná přísaha

 • DRBY: Thunderbirds - od loutek k živým hercům

 • LIDÉ+FILM: Tom Cruise

 • CENY: John W. Campbell Award a Theodore Sturgeon Memorial Award uděleny, poslední ceremoniál Dvorany slávy SF&F

 • CON: Festival Fantazie 2004

 • Na okraj

  postřehy Petra Kindlmanna z Festivalu Fantazie  2004-07-08..11 Olomouc: Gamecon  2004-07-02..11 Chotěboř: Festival fantazie  2004-06-29 18:00 Praha, Dům knihy Kanzelsberger, Václavské nám. 4, 1. patro: křest knihy Útesy křiku Jaroslava Mosteckého  2004-06-15 16:00 Krakatit: křest antologie Čas psanců, zúčastní se Mirek Žamboch, Leonard Medek, Františka Vrbenská ad.