Úterý 10.8.2004
Svátek má Vavřinec

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

10.8. RECENZE: David Weber, Ozvěny cti
Zdena HT

Mantichorské království má problém: Honor Harringtonová, jakkoliv byla mnohým z hlavního štábu armády nepohodlná, přece jen patřila k nejúspěšnějším velitelům. A teď je mrtvá. Alespoň zpravodajství Lidové republiky Haven právě uveřejnilo záznam z její popravy.

Na Graysonu mají problém: Kromě smutku ze ztráty nejvlivnější a nejobdivovanější ženy planety navíc musí vyřešit zapeklitý rébus, co s Harringtonským místodržitelským lénem, když místodržící nezanechala žádného přímého dědice.

Hamish Alexander, hrabě z White Havenu, má problém: Jak se má vyrovnat se skutečností, že právě on se nechtěně stal příčinou zkázy ženy, které si vážil, kterou obdivoval a jak si teprve teď přiznává, do které se upřímně zamiloval? Když navíc její neotřelý přístup k problémům zoufale postrádá při zabezpečování obrany proti nečekaně úspěšným útokům havenských vojsk?

Haven má problém: Jak dlouho a jak vůbec může utajit smrt občanky ministryně Cordelie Ransomové, která s celou posádkou zahynula v důsledku povstání vězňů na lodi Tepes, dopravující Honor a její zajaté kolegy před havenský soud.

A konečně - i Honor Harringtonová má problém: Jak se z planety, která je vůči lidem téměř dokonale nepřátelská (a která hlavně z toho důvodu slouží jako internační planeta pro Havenské vězně) ve zdraví dostat zpátky ke svým.

Z uvedeného jasně vyplývá, že onen záznam z popravy byl pouhou počítačovou animací a Honor nejen že přežila vzpouru vězňů a zkázu vesmírné lodi Tepes, ale podařilo se jí s většinou vzbouřenců přistát na planetě příznačně přezdívané Peklo. Je sice poněkud pošramocena na těle, ale její morálce se nedá vytknout nic. Pravzor všech obdobných hrdinů, admirál Nelson, také v průběhu své kariéry musel oželet oko a ruku - tak proč ne Honor?

A tak střídavě sledujeme jednak vývoj na Graysonu, kde je nutno vyřešit i několik podružných komplikací jako je adopce dcery protektora Mayhewa stromovým kocourem nebo zjištění Honořiny matky o zátěži genetického kódu Graysoňanů uměle vneseným nevhodným genem, jednak změny situace v Havenu, kde se sice dostala k moci garnitura s realističtějším přístupem k možnostem republiky, ale se stejnou, ne-li horší paranoiou ve vztahu k možným konkurentům, i situaci v Mantichoře překvapené nečekanými válečnými tahy Havenu. Samozřejmě stranou nezůstane ani líčení snahy Honor Harringtonové a jejích spolubojovníků o osvobození vězeňské planety a návrat domů.

Všechny problémy nakonec dospějí k více či méně zdařilému řešení - ovšem některá z těchto řešení se přímo nabízejí jako základ nových konfliktů či komplikací v budoucnosti. Některé dějové linie se v tomto díle definitivně uzavírají, několik nových je naopak rozehráno, některé postavy příběh opouštějí a naopak nové se do dění zařazují. Honor může dál hájit čest svou i čest Mantichory, aniž by se její příběhy dostaly do roviny přílišné nepravděpodobnosti ať už se to týká její kariéry nebo jejího soukromí.

Další díl Honořiny ságy tak plně uspokojí každého, kdo si oblíbil dobrodružné příběhy z prostředí vojenských konfliktů - a to z jakékoliv doby. Je totiž vlastně jedno, jestli se jedná o války antické, napoleonské nebo vesmírné. Lidská povaha se v průběhu času příliš nemění a hrdinů bez bázně a hany není nikdy dost. Honor Harringtonová rozhodně patří mezi ty povedené, jejichž osudy stojí za to sledovat i v dalších dílech.

Je jenom škoda, že čeština neumožňuje uplatnit onu dvojznačnost, kterou její jméno skýtá v originále, kde Echoes of Honor jsou nejen ozvěnami cti, ale také ozvěnami či spíše ozvami Honor.

David Weber: Ozvěny cti / Echoes of Honor
Polaris 2004
Překlad: Jiří Engliš
Cena: 279,- Kč
ISBN 80-7332-043-6
Další články tohoto autora:
Zdena HT

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: David Weber, Ozvěny cti

 • AKCE: V Spojke zněla literatura z New Yorku a Bratislavy

 • VYŠLO: dvakrát Jaroslav Mostecký, Elizabeth Moon, dopravní prostředky SW, Ikarie, Čtyřlístek a Čarodějky

 • AKCE: Tatracon 2004

 • DRBY: Epizoda III už má jméno!

 • FILM: Casino Royale

 • DRBY: transformeři, Smallville, Padmé Amidala o E III

 • FILM: Noční hlídka - renesance ruského fantastického filmu?

 • DRBY: čtvrtý rok Star Trek Enterprise, možná jedenáctý film?

 • RECENZE: China Miéville, Jizva

 • LITERATURA: Fantázia 31

 • FILM: Netvor z Černé laguny

 • CON: co vás na Parconu čeká?

 • FILM: Spider-Man 2

 • AKCE: Literární workshop na Parconu

 • Na okraj

  2004-08-27..29 Brandýs n/L: Parcon 2004  hlasování o cenu Istron  2004-08-02 19:00 - internetový chat s T. Pratchettem  postřehy Petra Kindlmanna z Festivalu Fantazie  2004-07-08..11 Olomouc: Gamecon