Úterý 17.8.2004
Svátek má Petra

Literatura
Film
Povidky
SF akce
Akademie SF
SF&F workshop

Archiv vydání


přehled knižních recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných na Sardenu v roce 2003
>>>


HISTORIE: seriál Jak to je s dějinami fantastiky u nás doopravdy?
>>>


CONY: seriál Pořadatelem snadno a rychle
>>>


TV zaklínač - rešerše třináctidílného seriálu
>>>


přehled životopisných medailonků na Sardenu
>>>


přehled filmových recenzí, zveřejněných v roce 2002
>>>


seriál o přednášení - spousta postřehů pro přednášející, několik rad pořadatelům a něco málo pro zasmání nakonec
>>>

 
 
SARDEN: sci-fi sekce NP + deník o SFFH
šéfredaktor: Pagi, redakce: Zdeněk Rampas (Interkom), Vlado Ríša (Ikarie)
kalendář SF akcí, Pagiho fotoalbum, NOVÉ KNIHY, UKÁZKY

 HLAVNÍ STRÁNKA

17.8. RECENZE: David Weber, Ozvěny cti, (pagi)

Tento román tvoří s předchozím V rukou nepřítele dvousvazkový celek, byť poněkud nesourodý. Rozsáhlá část tohoto dílu je věnována tryznám za Honor - liďáci rozdistribuovali záznam její popravy a tak graysoňané mají proč truchlit. A přemýšlet o tom, jak zařídit nástupnictví harringtonovského panství na Graysonu. Honořina matka zjistí úpravu v genech graysoňanů, která jim umožnila přežít na planetě plné těžkých kovů, ale za cenu nízké porodnosti chlapců. Mantichorské námořnictvo prochází logistickou krizí a jen s obtížemi zavádí nové bojové lodě. Liďácké námořnictvo pod velením Ester McQueenové připravuje - a také úspěšně realizuje - velké tažení proti mantichorským silám. Hrabě White Haven je sžírán výčitkami svědomí vůči Honor stejně, jako platonickým citem vůči ní.

Tohle všechno musí čtenář protrpět, než se vyprávění vrátí k naší hrdince bez bázně a se ctí, totiž Honor. Zachráněna před popravou v téměř poslední chvíli, se svými lidmi unikla a ukryla se ve džungli vězeňské planety Hádés. Netuší, že jí v tom nepřímo pomohl i jeden z liďáckých admirálů, ale hlavní je, že postupně se svými lidmi zmapovala situaci a připravuje se k návratu domů. Statisíce vězňů na Hádu ale nejsou jenom příslušníci protiliďáckého odporu nebo řadových vojsk bojujících proti Havenu. Dostala se tam také spousta jejich vlastních lidí, podezřelých, že nejsou dostatečně pevní ve víře v neomylnost a správnost rozhodnutí jejich vůdců. Řada vězňů pod nátlakem nebo pro vlastní pohodlí začala spolupracovat se svými žalářníky. A v téhle směsi vybrat zrno mezi plevelem není nic jednoduchého.

No a pak už na Honor zbývá ta jednodušší část úkolu - zmocnit se bojových a transportních lodí, které by převezly několik set tisíc osvobozených zajatců do některého z hvězdných systémů, ovládaných mantichořany nebo jejich spojenci.

V tomto díle se liďáci postupně vzchopili a politický dopad jejich vojenských úspěchů začal nahlodávat válečné nadšení na Mantichoře i v ostatních koaličních soustavách. To ale bylo důsledek změny přístupu k liďáckému námořnictvu, kde Esther McQueenová prosazuje způsoby uvažování velmi odlišné od toho, jak si vedení vojenských operací představuje Výbor. Do nejvyšších struktur se postupně dostávají velitelé s realistickým pohledem na vedení války. Řada z nich nesouhlasila s popravou Honor, byť pro ně stále je velitelkou nepřátelských sil. Postupně se tu objevují momenty, které napovídají budoucí vývoj série - dobrý velitel nevede svoje vojáky na smrt a nepřítele nevyhlazuje. Také havenská ekonomika silně trpí. V tuto chvíli autor rozehrál řadu motivů, které - bude-li chtít dopracovat - ho zaměstnají ještě na dlouhou dobu. Neboť z množství pušek, nově rozvěšených na hřebíčky děje, v tomto díle prakticky nevystřelila jediná...

Podobně, jako v předchozím dílu, i tady je vlastní motiv zajetí Honor a jejího boje jen relativně malou částí příběhu. Děj je naplněn řadou nápadů, které sice dokreslují jak svět Honor, tak konflikt mezi liďáky a mantichořany, ale rozmělňují základní linii příběhu a doplňují ji na více než sedm set stránek textu (sázeného navíc malým písmem). Bojové scény - ty, v nichž se účastní Honor a její lidé, i ty ostatní - jsou dramatické, plné akce a napětí a snaží se vyvážit nedějové pasáže, jsou však (stejně, jako v předchozím díle) soustředěny až do závěru knihy.

David Weber: Ozvěny cti (Echoes of Honor)
překlad: Jiří Engliš
obálka: David Mattingly
Polaris, 2004
716 stran, 279 Kč, brožované
ISBN 80-7332-043-6


Dvě drobná zamyšlení nad motivy v knize zmíněnými:

Objev Honořiny matky o úpravě v genetickém kódu lidí na Graysonu je velmi zajímavý - vylučování těžkých kovů sliznicí nosohltanu v rýmovém hlenu je zajímavý nápad, i důsledek - výrazně vyšší mortalita mužských embryí - je zajímavý. Jenže se traduje (a Statistická ročenka potvrzuje), že v období po válce (čili poté, kdy se podíl mužů v populaci snížil) se podíl živě narozených chlapců zvyšuje. Tento fakt však odborný poradce do své teorie o Graysonu nezahrnul. To bych ale byl ochoten jakž takž překousnout, druhá chyba je podle mne však zásadnější. Velitel vězeňské planety Hádés hrál korespondenční šachy se vzdáleným soupeřem - přesto v počítačovém systému nenašli Honořini lidé jediný náznak toho, že by velitel Tresca někde uchovával dosavadní průběh partie, studoval budoucí vývoj na šachovnici nebo odesílal zprávy se svými tahy. Jen málokterý šachista je takový génius, aby po dlouhou dobu hrál partii pouze zpaměti, a v tomto případě ho k tomu nic nenutilo; počítač je pak přirozeným místem, kde se dá najít spousta podkladů ke hře.
Další články tohoto autora:
(pagi)

Komentáře ke článku

Počet přístupů na stránku:
Výběr z vydání

 • RECENZE: David Weber, Ozvěny cti

 • CENY: zveřejněn nominační seznam na ceny British Fantasy Awards

 • RECENZE: Ursula K. Le Guinová, Tehanu

 • AKCE: 1.SF turnaj v pétanque na Parconu

 • LIDÉ+FILM: King Kong přišel o krásku - zemřela Fay Wrayová

 • CENY: nominace World Fantasy Awards 2004

 • LITERATURA: Komiks v ČERVENCI: OKOMIKSURKY

 • RECENZE: Zpěv ušně

 • FILM: Andrej Tarkovskij - Stalker

 • SOUTĚŽ: druhý ročník soutěže Trifid

 • RECENZE: David Weber, Ozvěny cti

 • AKCE: V Spojke zněla literatura z New Yorku a Bratislavy

 • VYŠLO: dvakrát Jaroslav Mostecký, Elizabeth Moon, dopravní prostředky SW, Ikarie, Čtyřlístek a Čarodějky

 • AKCE: Tatracon 2004

 • DRBY: Epizoda III už má jméno!

 • Na okraj

  2004-08-27..29 Brandýs n/L: Parcon 2004  hlasování o cenu Istron  2004-08-02 19:00 - internetový chat s T. Pratchettem  postřehy Petra Kindlmanna z Festivalu Fantazie  2004-07-08..11 Olomouc: Gamecon